SUMEKO LOPETTAA EDUSTUKSEN

WILD MC

Sumeko Oy:n kymmenvuotinen taival Harley-Davidsonin Suomen-maahantuojana katkesi tämän vuoden alussa.

Järjestely tarkoittaa sitä, että Harley-Davidsonilla ei ole enää virallista maahantuojaa Suomessa. Nyt merkin täkäläisen jälleenmyyjät ovat yhteydessä suoraan päämieheen eli tässä tapauksessa Harley-Davidson Europen päämajaan Iso-Britannian Oxfordiin. Harley-Davidson Europe on yhdysvaltalaisen Harley-Davidson Motor Companyn 100-prosenttisesti omistama tytäryhtiö.

Vuoden vaihteessa toteutettu maahantuontisiirto oli sikäli odotettu, että Harley-Davidson on virtaviivaistanut kansainvälisiä myyntiorganisaatioitaan jo pitkään.

Esimerkiksi Norjasta ja Tanskasta poistettiin maahantuontiporras jo kymmenkunta vuotta sitten. Samalla tavalla eräät Itä-Euroopan maat operoivat ilman välisiä Harley-Davidson Europen kanssa. Toisaalta isommilla markkina-alueilla, esimerkiksi Saksassa ja Ranskassa, yhtiöllä on oma, maahantuonnista vastaava sivukonttori. Myös Ruotsissa yhtiö luottaa perinteisen tyylin maahantuontiin.

Suomessa Harley-Davidsonilla on kuusi valtuutettua jälleenmyyjää. Ne sijaitsevat Helsingissä, Turussa, Loimaalla, Seinäjoella, Kuopiossa ja Oulussa.

13

765

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ketä kiinnostaa ja

      mitä väliä kuluttajalle?

    • Olihan se hyvä

      vuonna 1920. Valmistajalle tuo on huippudiili, maailman paras kate Harrikassa!

    • huijataanko sinua

      Olihan taas teknisesti uudistunut mallisto MP-13 näyttelyssä - uusia värejä

      • 13+4

        Mitäpä sitä täydellistä uudistamaan................


    • TimoEv

      Tällaisella järjestelyllä saadaan yksi väli pois. Tämä tietää joko a) hintojen halpenemksta tai pysymistä ennallaan pitkällä aikavälillä tai b) HD:n myyntikatteiden nousemista, kun jää yksi 20% välistä pois.

      Tätähän on jo autopuolella tehty pitkään. Ja tulee jatkumaan muillakin tavaroilla. Tätäpäs se EU teettää... ;-)

    • selvahänse

      Ei taida hd kauppa oikein käydä , tuskin luopuisivat hyvästä diilistä,no ei varmaan ihan järkevin ostos näinä aikoina tuommone kapistus.

      • hahahahahah

        kyse ei ole siitä mitä sumeko tai joku muu maahantuoja haluaa.
        tehdas on ottanut kaikki välikädet pois ja varasto ja palvelut on euroopassa ja
        TOIMII.


      • Kaelobidoo
        hahahahahah kirjoitti:

        kyse ei ole siitä mitä sumeko tai joku muu maahantuoja haluaa.
        tehdas on ottanut kaikki välikädet pois ja varasto ja palvelut on euroopassa ja
        TOIMII.

        Ongelma onkin, kuka maksaa verottajalle?


    • halpaa on...

      hd on halventunu, saa ostaa harmaatuotuja halavalla. kierrä siis viralliset kaukaa kaukaa.....

    • uusi malli

      Sumeko tuo varmaan jotain venälistä pyörää hd tilalle ?

    • dkjvn

      Uudelleenjärjestelyillä palvelunlaatua ja asiakas tyytyväisyyttä parannetaan.

    • Sumee Sumeko

      Omasta kokemuksesta sanon, että Sumekon paluveluasenne oli sumeeta HD:n hyväksi on, että pääsi pois sieltä.

    • mölyapinat.....

      Vielä kun nuo kuusi muuta saisi lopettamaan........

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe