YIT 6.2

YIT jakaantuu kohta kahtia. Kiinteistöpuoli on ollu voitollisinta ja suurinta liikevaihdoltaan. Nyt porukka myy osuuksiaan pois sen takia, että sais toisesta yhtiöstä osakkeita ostettua enemmän. Nyt kannattaa sijoittaa, kurssi on aika halpa. Jos ostaa YIT osakkeita, saa molempia ja osakkeet arvotetaan uudelleen. Nousunäkymät on selkeitä. Venäjällä rakentaminen on kasvussa joten ei tule sieltä tappiota. Kiinteistöpuoli vetää ja siinäkään ei ongelmaa. Nyt periaatteessa rahastetaan uudestaan kun jakaantuminen tapahtuu. Sijoittajat iskee kiinni ja kurssi nousee. Lisäksi helpottamaan tulee 0,75 sentin osingonjako, joten nyt painelkaas nappuloista.
6208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/inderes nosti yitn tavoitehintaa/a876564

Jälleen kerran olet oikeassa. Olipahan pakko itsekin ostaa 16,82 ja 16.90 kurssilla tuli 200 ostettua. Kallista mutta edullista ;) En ollu uskoa silmiäni tuota tavotehintaa katsellessa, sinnehän se nousee. Kahtiajako tapahtunee näinä päivinä.

Äänestä

YIT puolestaan on kurssiltaan nyt 17,06. Eilen ostin itse 16,72 kohdalla liki 700 osaketta. ja tulosta on yli 230€.

Äänestä

Hyvin tehty, ei muutakuin hyviä kauppoja vain! Hyvin ennustat kyllä.

Äänestä

Tämä tuleva firma, Caverion, tuskin tulee olemaan voitollinen. Eikös sinne kipata nämä YIT:n ongelma osastot Teollisuus ja kunnossapito. En osaa sen kummemmin ennustella, mutta minusta vaikuttaa, että YIT yrittää päästä eroon tappiollisista osistansa.

Äänestä
  • YIT hommaa tuota kiinteistötekniiä palveluita erilleen tosiaan, mutta venäläisiä ajatellen. Rakennusalalle kaivataan pienepää liikevaihtoa ja isompaa tulosta mikä järjestyy Caverionin jälkeen. Caverion tulee olemaan liikevaihdoltaan suurempi kuin YIT, muttei tappiollinen. Sekin tuottanut voittoa. Caverionia lähtee itse Pitkäkoski vetämään! Tavotteena on varmasti saada Venäjältä parempi kate kaikelle. Onhan siellä halvempi työvoimakin.

    Toisaalta, nythän on kyse lyhyestisanottuna toiseen kertaan rahastamisesta. Caverioniin suhtaudutaan varovasti aluksi. Kurssi voi laskeakin, mutta se kyllä tulee olemaan pitkässä juoksussa voitollinen. YIT on pärjänny juuri venäläisten kanssa ja ne on tuottanu voittoa. Kotimaassamme tilanne on ihan toinen. Pohjois-Euroopan kiinteistötekniset palvelut sekä Keski-Euroopan kiinteistötekniset palvelut tullaan yhdistämään varmasti, jos tilanne huonontuu yhtään, vetoapua on heti tarjolla.

    Vaikka me saadaan jakautumisvastikkeena olevia osakkeita omistustuksen mukaisesta suhteesta riippuen, niin niitä ei pidä pelätä loputtomiin, annissa ehkä voi olla myynnin vaikeus, ei muussa.

    Herlinit ja muut on fiksuja kavereita, katsokaapa tarkkaan mitä he tekevät.

    Äänestä

Sä oot kova äijä! Tässä enään pierastakaan kauppalehden palstan suuntaan, kun täällä on tämmönen nero jakamassa tipsejä. Mahtavaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vinkkivinkki kirjoitti:

YIT jakaantuu kohta kahtia. Kiinteistöpuoli on ollu voitollisinta ja suurinta liikevaihdoltaan. Nyt porukka myy osuuksiaan pois sen takia, että sais toisesta yhtiöstä osakkeita ostettua enemmän. Nyt kannattaa sijoittaa, kurssi on aika halpa. Jos ostaa YIT osakkeita, saa molempia ja osakkeet arvotetaan uudelleen. Nousunäkymät on selkeitä. Venäjällä rakentaminen on kasvussa joten ei tule sieltä tappiota. Kiinteistöpuoli vetää ja siinäkään ei ongelmaa. Nyt periaatteessa rahastetaan uudestaan kun jakaantuminen tapahtuu. Sijoittajat iskee kiinni ja kurssi nousee. Lisäksi helpottamaan tulee 0,75 sentin osingonjako, joten nyt painelkaas nappuloista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu