hei, haluaisin ostaa koiran, olen pähkäillyt jo jokusen vuoden koiran ostamista mutta minua askarruttaa koiraveron maksu ym
Vastaukset 7
- juu uu
niin... ?
- damn you
eikös ole kaupunki kohtainen tuo koiravero
- mikäs se on??
mikä on koiravero? D:
- zembra
Käsittääkseni nykyisin koiraveroa peritään vain Helsingssä ja Tampereella, joten muualla tämä historian jäänne ei enää ole käytössä. Tampereella vero on suuruudeltaan 34 €.
- Jokunenvaa
Turhaa sitä murehdit :) Mä en oo koskaan helsingissä sitä maksanut, ja enpä tule koskaan sitä maksamaankaan :)
- muumijo
ei ole
- uytrdsdfg
Koiravero on Helsingissä sen 50€. Käytännössä sitä ei vahdita millään tavalla, vaan verotus perustuu omaan ilmoitukseen.
Koiraverojen tulothan ei millään tavalla mene koirien hyväksi, vaan se uppoaa valtion kassaan muiden sekaan.
Itse en ole sitä koskaan maksanut, enkä tule maksamaankaan, koska en todellakaan saa siitä hyvästä mitään palveluita. Koirani eivät häiritse ketään, kakat ne tekee metsään, jossa ne ei ketään häiritse ja ne on hyvin koulutettuja, ei hauku tms. En käytä koirapuistoja enkä muitakaan palveluita, sen sijaan maksan aika kalliisti esim. koirahallien käytöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851315
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä33998Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19835Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13650- 46639
Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita148638Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13627Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja182603Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39518- 29515