Hei käyttäjät!
Suomi24:n käyttäjille on lähetetty viime aikoina viestejä, joissa kalastellaan käyttäjien tietoja. Viesteissä on pyydetty lähettämään muun muassa sähköpostin käyttäjätunnus ja salasanatietoja sekä muita henkilökohtaisia tietoja.
Haluamme muistuttaa, että käyttäjien ei pidä missään tapauksessa antaa mitään luottamuksellista tietoa tuntemattomille tahoille. Epäilyttäviä viestejä tai viesteissä olevia mahdollisia linkkejä ei myöskään kannata avata.
Ylläpito ei koskaan tiedustele käyttäjien tietoja (mm. käyttäjätunnus, salasana, henkilötunnus, tilinumero) sähköpostin välityksellä. Kaikki Suomi24:n käyttäjäviestintä on myös kirjoitettu selkeästi suomen kielellä.
Terveisin,
Elina
Suomi24
Tiedonkalasteluviestejä liikeenteessä

17
5025
Vastaukset
Kiittää tiedosta
t, pihtiss- leilim64
Kuules Elina,
Minä olen polvillani mekein
rukoillut että saisin poistettua treffit sivulta profiilini pois, koska se ei ole toiminut tammikuun alusta alkaen. Ei pääse neuvoillanne poistamaan, ei minkäänlaisilla. Nyt olen profiiliini kirjoittanut kaikkien siellä käyvien luettavaksi miten kurkkua myöten täynnä olen. Lukuisat valitukseni ettei toimimatonta profiilia kannata siellä roikottaa, ei mene teille jakeluun. EI SITTEN MILLÄÄN! Turha vaiva, EI PÄÄSE POISTAMAAN ITSE EI MITENKÄÄN. EI TAATUSTI.
leilim64- tii20
mun profiili ei ota vastaan mitään, eikä myöskään lähetä mitään. yksityisyysasetus mahdollistaa sen. tosin en ymmärrä, miksi tiedonkululle asetetaan esteitä, kun tiedon pitäsi saada liikkua vapaasti.
- nyt riittää
Hei ylläpitäjä!
Laitoimme ilmoituksen perättömästä ja loukkaavasta viestistä 5.2. 2013. Haluamme saada tietoon henkilön kenellä on tarve aiheuttaa perheellemme kärsimystä. Siispä, miten toimitaan?- jaajaa.
tällaiset asiat hoidetaan palautelomakkeella. miksi esität asiasi täysin eri asialle avatussa keskustelussa?
sinulla ei ole oikeutta saada s24 ylläpidolta tietoja s24 keskusteluiden käyttäjistä. sinun on tehtävä rikosilmoitus ja vaadittava rangaistusta, jotta asia selvitetään. viranomaiset saavat tarvittaessa kaikki tiedot s24 ylläpidolta.
Eipä niillä sähköpostin tiedoilla kuitenkaan tee mitään, kun posti EI TOIMI !!!
- kal4
niinpä niiin
- Ärsyyntynyt leijona
Kehoitan vaihtakaa pois tästä suomi24 sähköpostista,heillä on aina jotain mukamas jotain pieniä ongelmia lupaavat korjata mutta eipä korjaajat tunnu ymmärtävän mitään.Itse katselin tätä helkutin sotkua muutaman vuoden ja sitten paloi käämit lopetin koko roskan ja vaihdoin toiseen sähköpostiohjelmaan enkä ole katunut.Nyt pelaa ei tarvitse enää sieltäpäin ongelmista kysellä kun ei edes vastausta saanut.En ikinä enää halua kuulla koko suomi24 sivuista mitään,korjaajat kun valehtelivat heidän ongelmistaan.Hyvästi
- Inkeri
Hei,
Kun aikoinaan liityin Suomi24:n sähköpostin käyttäjäksi, niin ehdoissa sanottiin, että osoitteita ei myydä markkinointitarkoituksiin.
Nyt ole kaksi kertaa saanut, viimeksi eilen, lehtitarjouksia Suomi24.fi - osoitteesta.
Mitä tämä tarkoittaa? Oletteko alkaneet myydä osoitteitamme, ilmoittamatta siitä meille? Juridisesti asia on vakava. - 4+78
kaikki sähköposti osoittet on kaupan kun ne kerran on jonkun tietoon antanut... sielklä ne leviää muitten postien mukana kun vaan osaa ne sieltä napata.... sentakia en ikinä käytä koko sähköpostia kun en tarvi mihinkaan... puhelin on nopeempi kaikin puolin.
- 15+19
Miten voi tulla säpostia tälläisillä tiedoilla, yksi vastotrivi kopioituna
Vastaanottaja: "Postmaster", "Administrator" - talvilumi1
miksi kun yrittää muutta tietoja tai katsoa kuvaa hyppää ..aina yhteisöön..????
- peli_can
Hei, vika on ollut jo muutaman päivän ja vikailmoituskin tehty... odotellaan...
Tällaisen viestin sain tänään sähköpostiini ja haiskahti todella huijaukselta, minulla on tämä jäljellä vielä..
Hyvä käyttäjä,
sinun sähköposti vanhenee pian.
Keskeytymisen välttämiseksi klikkaa alla olevaa linkkiä ja päivitä sähköpostisi
Klikkaa tästä päivittää
Suomi24 Webmail
herättää todella epäillystä!!!- Selvä Pyy
"Kaikki Suomi24:n käyttäjäviestintä on myös kirjoitettu selkeästi suomen kielellä."
Ja miten tämä sopii yhteen maamme kaksikielisyyden ja kielilain kanssa? Miksi Suomi24 ei kommunikoi selkeästi molemmilla kotimaisilla kielillä? Pitääkö tästä kirjoittaa HBL:ään, että asia saadaan ojennukseen?- stiin1
tuli viesti tilin päivitys otsikkona, jos et päivitä tiliä, niin sähköposti loppuu kokonaan olemasta! Tekstissä oli kirjoitus virheitä ja kaavakkeessa kysyttiin salasana ja sähköpostiosoite. Mikä tämmöinen on?
Vois tuon roskapostisuodattimenkin saada taas kuntoon, kymmenisen shaissea tullu taas vuorokauteen läpi(vaikka ainakin osa lähettäjistä ON jo blokattuna!!)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822432Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839641Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896103Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174755Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074484Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo962204Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489