https://www.facebook.com/pages/Dog-Cat-Dogsport/197532743617511?ref=hl
Dogsportin facebookissa uusi malli josta kysyisin onko kellään kokemusta. Onko hyvä rotikkanartulle ?
Onko hyvä talutin Rotikalle ?
6
312
Vastaukset
- laatu maksaa
Hyvä talutin on makuasia. Itse pidän enemmän perinteisestä nahkaisesta, koska se on kestävä ja miellyttävämpi kädessä, kuin nuo keinokuiduista valmistetut.
Tärkeintä pannoissa ja taluttimissa on laatu. Että lukot kestävät joka tilanteessa. Grip-liinat ovat aivan ehdottoman hyviä! Niistä todella saa hyvän otteen ja kestävät kauan, en edes muista kuinka vanha meikäläisellä oleva vanhin grip on. Grippihän on sellaista "kumimaista" materiaalia ja se on kädessä todella miellyttävä.
Se millaisesta grip-mallista tykkää on kiinni ihan käyttäjän omasta mausta. Itse en tykkää yhtään noista ns. monitoimihihnoista, koska tuntuu, että he ovat aina sotkussa. Siksi minulta löytyykin iso arsenaali erilaisia (eripituisia) grippejä: on 1 metrinen grippi tottikseen, 1,5 metrinen ja 2 metrisiä ihan vaan lenkkeilyyn ja 10 metrisiä jälkiliinana.
Minulla on ikuiset palovammat ajalta keppi ja kivi kun treenasin silloisen rotoni kanssa paikallaan makuuta. No silloin nuori ja yli-innokas rotoherra päätti singota metsässä kiitävän jänön perään... Ja meikäläisellä oli napakka ote siitä 10 metrisesti NYLON-liinasta, joka sitten veti käteeni "kivan" palovamman. Sen jälkeen vannoin, että tässä taloudessa käytetään vain grippejä niiden kestävyyden ja turvallisuuden takia - ja se päätös on pitänyt.Ja unohtui vielä. Itse ostan aina vain BGB-lukolla, tykkään, että se on turvallisempi ja kestävämpi. Toiset taas tuumaavat, että BGB on hankala käytössä. Makuasia, päasia on se, että lukko on kestävä ja turvallinen ja se lukon kunto kyllä kannattaa tsekata aina silloin tällöin (kuten myös pannan ja hihnan kunto).
- Hyvä hankinta
rottweiler-mami kirjoitti:
Ja unohtui vielä. Itse ostan aina vain BGB-lukolla, tykkään, että se on turvallisempi ja kestävämpi. Toiset taas tuumaavat, että BGB on hankala käytössä. Makuasia, päasia on se, että lukko on kestävä ja turvallinen ja se lukon kunto kyllä kannattaa tsekata aina silloin tällöin (kuten myös pannan ja hihnan kunto).
Sama meillä, mies osti markkinoilta Grip-hihnan, todella hyvä pito ja muutenkin miellyttävä kädessä. En vaihda enää muuhun!
- teeeeeeeeeee
Jos ne koirat on niin kilttejä,koulutettuja ym niin mihin te tarvihette (????)
-"lukkoja jotka kestää joka tilanteessa"
-"BGB on turvallisempi ja kestävämpi"
-Miksi ne lukkoloiset pitää tarkistaa ja pannat ym ???
:D. - ...?
Öö.. no ettei se koira sinkoa jäniksen perään niin että lukko pettää ja kimpoa omaan naamaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 807772
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on857691Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1676100Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist555026- 84307
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204189Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53930- 383672
- 323595
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..353533