Malarialääke

veeti2

Onnistuuko malarialääkkeen ostaminen Mombasan apteekista?

5

811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qua2

      Voi olla, mutta yleensä malarialääkkeen annostelu alkaa jo ennen matkaa.
      Lääke on melko arvokas, mutta niin on terveyskin, ainakin minulle!
      Lähtö 19.2. ja ensimmäinen viikon kuuri otettu.

    • Pensaston Jim

      Osta mieluummin sieltä paikan päältä hoitolääke valmiiksi ja jätä estolääkkeiden syönti. Varsinkin jos valitset halvan vaihtoehdon eli Lariamin niin ota huomioon että niillä voi olla sivuvaikutuksia jotka pilaavat koko lomasi. Malarone on taas kalliimpaa ja sitä täytyy syödä joka päivä. Eivätkä ne ole sataprosenttisia kumpikaan vaan mahdollisuus saada malaria on silti 50/50.
      Minulla taitaa olla kaapissa lähes 10 pakettia Malaronea joita en syönyt asuessani 3-4 malaria-alueilla mustassa Afrikassa. Ovat vaan jo varmaan päiväysvanhoja. Jos asut ähellä Tretta niin hae pois, minä en niitä tarvi.
      Olen sairastanut 2 malariaa joten tiedän mistä puhun.

      • Kotiin 9.1.2013

        Minusta noita malarianestolääkityksen sivuvaikutuksia on aika lailla liioiteltu. Meidän kuusi henkinen ryhmämme söi kahdenlaisia estolääkkeitä, Lariamia ja Malaronea. Kenelläkään ei ollu minkäänlaisia sivuvaikutuksia. Samaa kuulin kun kyselin aikaisemmin Keniassa käyneiltä tuttavilta, sivuvaikutuksia ei ollut kenelläkään.


      • Lari Amm
        Kotiin 9.1.2013 kirjoitti:

        Minusta noita malarianestolääkityksen sivuvaikutuksia on aika lailla liioiteltu. Meidän kuusi henkinen ryhmämme söi kahdenlaisia estolääkkeitä, Lariamia ja Malaronea. Kenelläkään ei ollu minkäänlaisia sivuvaikutuksia. Samaa kuulin kun kyselin aikaisemmin Keniassa käyneiltä tuttavilta, sivuvaikutuksia ei ollut kenelläkään.

        Homman nimi nyt on sellainen, että lääkkeiden sivuvaikutukset ovat todella vaihtelevia ja persoonakohtaisia, eikä niistä tuollaiseen yleistykseen kannata lähteä. Suurimmalle osalla Lariam ilmeisesti sopii varsin hyvin. Veljeni ja useat tuttavani olivat syöneet Lariamia ilman ongelmaa ja siksi uskalsin minäkin Afrikan reissulle reseptin ottaa. Ei olisi kannattanut. Kuuden viikon reissusta noin puolet meni täysissä vainoharhoissa jotka jatkuivat vielä useita viikkoja kotiinpaluun jälkeen. En missään nimessä suosittele lähteä tätä kaukomaille testaamaan !!!
        Itselläni oireet ( painajaiset, unettomuus, lievät vainoharhat, pelkotilat ja uupumus / alakulo ) alkoivat vasta noin kolmen viikon jälkeen. Jackpottina sain vielä malarian.

        Mun vinkki on, että jos olet ikinä kokenut edes pieniä paniikkikohtauksia / krapulapelkotiloja tai omaat vilkkaan mielikuvituksen, niin jätä Lariam suosiolla apteekin hyllylle ja maksa mukisematta kalliimmasta Malaronesta. Lääkkeen vaihtaminen kesken kuurin on ymmärtääkseni aika hankalaa.


    • teija20

      Malarone on Tallinnassa alle puolet siitä mitä se maksaa Suomessa. Tallinnan apteekissa kelpaa suomalainen resepti. Myös Mombasasta voi ostaa malarialääkkeitä, mutta taitavat olla eri merkillä. Malarone ei sovi minulle, sain siitä vatsa ongelmia koko ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      328
      5240
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2668
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1865
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1682
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      112
      1546
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      121
      1430
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe