Hämmentynyt uhri

pienempi3

Jäin auton alle suojatiellä viime elokuussa. Olin ylittämässä katua kun ensimmäinen auto pysähtyi suojatielle, mutta samaan suuntaan menevä auto ei, jonka seurauksena hän ajoi minua päin n. 30-40 km/h.
Minulla murtui 11- rintanikama, selkäydinpussi sai vaurion ja polvesta repesi reisilihaksen kiinnittäjä, polvilumpio meni sijoiltaan ja joku takakiila(?) murtui.

Tapahtumasta on nyt tosiaan puolivuotta ja kivut eivät ole muuttuneet paremmiksi vaan jopa pahentuneet. Lääkärit ei tiedä mitä tehdä vaan siirtävät töihinpaluuta jatkuvasti. Lokakuussa piti olla jo täysin työkykyinen, mutta en voi tällä hetkellä edes haaveilla töihin paluusta.
Lääkkeitä lisäillään ja "katsellaan mitä tapahtuu" näyttää olevan lääkäreiden ajatuksena. Lokakuun jälkeen piti olla selkä täysin kunnossa, mutta nikama on mennyt lisää kasaan ja on tällä hetkellä 6mm kasassa. Kävely eikä istuminen onnistu pitkiä aikoja kerrallaan, sillä selkä alkaa vihlomaan, puristamaan ja painamaan jolloin hengitys vaikeutuu ja polvi vihloo.

Tällä hetkellä jokainen lääkäri antaa eri diagnosoinnin ja jatkotoimenpiteet. Osa haluaa tähystysleikata polven osa taas ei. Toiset haluavat selkääkin sörkkiä ja toiset ei missään nimessä.

Onko jollain muulla kokemuksia edes jollain tavalla samantyylisistä tilanteista tai vammoista? Kuinka kauan pitää odottaa ennen kun voi leikata ja kannattaako leikata? Ja kumpi kannattaa leikata ensin, Polvi vai selkä?

4

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oo><oO

      Käy traumaortopedin ja/tai selkäortopedin vastaanotolla. Älä kysy täällä mitään.

    • kaisa18

      Pehmytkudosvammat,repeytymiset ja venymiset ei parane puolessa vuodessa.Mieti ikäänkuin joustava lanka joka venytetään äärimilleen ja säikeitä katkeaa,sama meganismi äkillisissä traumoissa,kuitenkin jäntrrt ja solut uudistuu.nikamien madaltumat vaikuttaa hermoihin myös.Katotta tuolta selkäosiosta.Muuten anna aikaa itsellesi.

    • hopeso2222222222

      Toivottavasti sait ajajan kiinni ja ammuit siltä polvilumpiot sekä heitit laatikossa hänet mereen.

    • Onni onnettomuudessa

      Ole iloinen ettet kuollut . Mieheni kuoli suojatiellä auton töytäisyyn vain 29 vuotiaana ,aamulla työhön mennessään.
      Toivottavasti saat itsesi kuntoon ja voit jatkaa elämääsi ilman ikäviä vaivoja . Onnettomuus voi aiheuttaa myös trauman , joka on hyvä purkaa häiritsemästä elämääsi . Kyllä kaikki järjestyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3476
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2432
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1119
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      55
      979
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      815
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      731
    Aihe