Pitäisi hankkia Piaggio x8 250 tuulilasi. Kysyisin mielipiteitä ja kommentteja.
- Matala ns originaali näyttää "sporttisemmalta, mutta taitaa ajoviima aiheuttaa kypärään ääniä?
-Korkea ilmeisesti estää ajoviiman tuntumisen, mutta entä esim tuulisella ilmalla, ottaako tuuli pahasti?
-Ja tuo väritys: Kirkas on aina kirkas, mutta entä ne värjätyt? Savunharmaata ja "mustaksi" tummennettua netistä löytyy. Miten on, haittaako tuo värity (harmaa/musta) näkyvyyttä iltahämärässä?
Asiallisia (tietenkin) vastauksia odotellen..
T:Tapsa
Maxi skootterin tuulilasi?
4
1316
Vastaukset
- Aprilli
Sopiva tuulilasin korkeus riippuu siitä millä korkeudella kuskin kypärä keikkuu.Itselläni pitkäselkäisenä Atlantic 250 katelasi ohjasi turbulenssin suoraan kypärääni ja turjutti päätäni ikävästi jo 70 km vauhdeissa.Meteli kävi myös korville.Hankin avuksi tuulenohjaimen jollaisia saa netistä.Nyt voin ajaa vaikka visiiri auki vielä 80 km nopeuksia ja meteli kypärän sisälläkin väheni.Tuulenohjain on savunharmaa ja on hyvä auringossa ajaessa.Pimeällä ja sateessa näkyvyyttä sen läpi ei ole.Jos nyt hankkisin ,se olisi kirkas.Ja vielä jos ajelet sateessa ja sitähän Suomessa riittää,hanki lasi,jonka yli voit kovalla sateella yltää näkemään ajosuuntaasi.
- Burgman 250
Olisiko kenellekäkään tietoa että löytyykö tuuliohjainta Suzuki Burgmanniin 250 ja kyseessä vuosimallia 99, löysin ohjaimia etsimällä vain isompiin Burgmanneihin?
Itse olen 180 centtinen ja tämä vakio tuulilasi tuo juuri äänet kypärän yläosaan eli jos pari kolme centtiä menen matalammaksi niin johan hiljenee äänet. En haluaisi hankkia isompaa tuulilasia josta sitten joutuisi katselemaan koko ajan läpi, niitä olen kyllä nähnyt myynnissä.
Onko tietoa, vai pystyisikö tekemään sellaisen ja tietysti maksua vastaan.
Mulla on Piaggio X9 500cc ja siinä korkeus-säädettävä tuulisuoja.
Se on kätevä kun sen voi säätää itselle sopivaan korkeuteen.
Jos ohittelee rekkoja kovalla tuulella niin repiihän se.- shadowmarker
Storm motorilla myydään 100e hintaan säädettävää tuulilasilippaa. On kuulemma hintansa väärti. Tietty helpompi homma on vaihtaa koko tuulilasi uuteen korkeampaan ja hinta taitaa olla sama ebaysta tilattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332114Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.471721Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121536Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041266Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998- 59875
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34872Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101763