TURKISELÄINEN PYYNTI

TÄTÄ PÄIVÄÄ

PITÄISI LAILLA KIELTÄÄ. SITÄ HARRASTAVAT OVAT ALATASOISIA. KENENKÄÄN EI TARVITSE PYYTÄÄ TURKISELÄIMIÄ KÄYTTÖTARKOITUKSEEN TÄNÄ PÄIVÄNÄ.

6

303

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • upea susiturkki

      Joo, käytetään enempi raakaöljyä lämpimiin, tyylikkäisiin asuihin.

    • villahousupiipertäjä

      Nii ja verkkosukat pitäis kieltää kanssa. Moni ukkomies on niihin sotkeutunnu ja pahasti.

    • Ei osu

      Tämäkin jonkun vajaatietoisen, alamittaisen teinin avautuminen.

    • Jagdpanther

      Mukava pyytää pois ja jää samalla syötäviäki itelle enemmän :)

    • Älä vielä tuomitse

      Ei ne metsästäjät nykyään niitä turkiseläimiä turkiksen takia pyydä. Pyynti tapahtuu riistanhoidollisista syistä. Pienpetokantoja halutaan pitää kurissa.

      Suomen luontoon on levinnyt vierasperäisiä turkiseläimiä, kuten minkki ja supikoira. Ne tuhoavat paikoin lähes kaikki vesilintujen ja kanalintujen pesät syömällä hautovien lintujen munat. Lisäksi ketut tappavat pieniä metsäkauriin vasoja muiden pienten riistaeläinten ohella.

      Pienpetoja edustavien turkiseläinten pyynti on melko vaivalloista ja pitkäjännitteistä puuhaa. Siihen tarvittaisiin sen hyödyllisyydenkin takia kipeästi lisää harrastajia.

    • Tappamisen takia??

      On se sitten mukavaa tappaa supeja ja minkkejä, tulee aina niin mukava olo kun saa supin hengiltä. Onpa käynyt pari kertaa niinkin hyvin, että kun supi ammuttu, tulee pari supia syömään vielä lämmintä raatoa, ja saa nämäkin ammutuksi. On se tappaminen sitten mukavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      203
      608
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe