Kartanonkosken hirveys?

pena

Kertokaas arkkitehtikunnan edustajat (miksei muutkin), että missä piilee Kartanonkosken hirveys? Hyvin paljon on kuulunut negatiivisväritteistä juttua suomalaisten suunnittelijoiden suusta kyseisen alueen osalta, kun taas kansa tykkää ja ja suitsutusta sataa monilta muiltakin tahoilta.

Olisi hauska kuulla asiallisesti perusteltuja kommentteja, millaisia ovat ne niin painavat syyt, ettei tavan kansalaisten suosiosta huolimatta tulisi Kartanonkosken kaltaisia alueita toteuttaa? Eli mitkä esteettiset tai tekniset tms. argumentit ovat asukkaiden viihtyvyyttä olennaisempia seikkoja kaupunki- ja rakennussuunnittelussa?

Toki kehuakin saa.

11

2270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyhätehti

      >...mitkä esteettiset tai tekniset tms. argumentit ovat asukkaiden viihtyvyyttä olennaisempia seikkoja kaupunki- ja rakennussuunnittelussa?

      Tuohon kysymykseen on vaikea löytää pätevää vastausta, mutta sen pohtiminen voisi olla aiheellistakin.

      Ensinnäkin asukkaiden viihtyvyys ei ole sama asia kuin se, että sekunnin katsahduksen jälkeen tulee mieleen, että tuohan on kiva. Ensivaikutelma on tärkeä, mutta ei kaikki kaikessa.

      Toiseksi asuinalueen suunnittelussa on huomioitava vieläkin pidemmälle. Miltä alue vaikuttaa 50 vuoden kuluttua? Entäpä sadan?

      En ole Kartanonkoskella käynyt, pitäisi kyllä. Kuvista olen siihen tutustunut ja ihan hyviä 'paikkoja' siellä näyttäisi olevan. Monet talot näyttävät kömpelöiltä, jotkut jopa rumilta, mutta eipä perus asuntotuotannossa ole paljon ollut kehumista muutenkaan (tai on paljon kehumistakin, mutta yleisesti monet talot ovat aikasen tympeän näköisiä).

      • Omakotitalon rakentaja

        "Miltä alue vaikuttaa 50 vuoden kuluttua? Entäpä sadan? "

        Niinpä niin. Ainakin mitä julkisivuihin tulee niin eiköhän kaikille ole jo tullut selväksi, että rapattu julkisivu kestää aikaa paljon paremmin kuin paljas elementti mm. sen takia että rapattua ylipäänsä voidaan maalata ja paikkailla. Elementtijulkisivuissa tämä on vähintäänkin kyseenalaista.


      • raggar

        Moro Pyhis, yksi kommentti:

        "Toiseksi asuinalueen suunnittelussa on huomioitava vieläkin pidemmälle. Miltä alue vaikuttaa 50 vuoden kuluttua? Entäpä sadan? "

        Ottivatko Revellit ja kumppanit todellakin tämän huomioon suunnitellessaan elementti/pelti nauhaikkunatlaoja 60-luvulla. Vai onko koko homman pointti se, että talon täytyy näyttää hirveältä 50-vuoden kuluttua, jotta voidaan taas hyvällä omallatunnolla rakentaa uusi "sedimentti".

        Vaikka rakennustaiteessakin on hyvin vähän absoluuttisia totuuksia, väitän kuitenkin vanhan elementtipinnan rumuuden olevan tällainen:-)


      • Pyhätehti
        Omakotitalon rakentaja kirjoitti:

        "Miltä alue vaikuttaa 50 vuoden kuluttua? Entäpä sadan? "

        Niinpä niin. Ainakin mitä julkisivuihin tulee niin eiköhän kaikille ole jo tullut selväksi, että rapattu julkisivu kestää aikaa paljon paremmin kuin paljas elementti mm. sen takia että rapattua ylipäänsä voidaan maalata ja paikkailla. Elementtijulkisivuissa tämä on vähintäänkin kyseenalaista.

        Totta virkat. Sikälikin, että tiili, rapattuna tai puhtaaksi muurattuna, on kestävä. Paikalla muurattu julkisivu on omasta mielestäni hyvän tuntuinen ratkaisu nykytilanteessa. Mielestäni Kartanonkosken ratkaisut ovat juuri siksi hyviä, että paikalla rakennetaan paljon.


      • Pyhätehti
        raggar kirjoitti:

        Moro Pyhis, yksi kommentti:

        "Toiseksi asuinalueen suunnittelussa on huomioitava vieläkin pidemmälle. Miltä alue vaikuttaa 50 vuoden kuluttua? Entäpä sadan? "

        Ottivatko Revellit ja kumppanit todellakin tämän huomioon suunnitellessaan elementti/pelti nauhaikkunatlaoja 60-luvulla. Vai onko koko homman pointti se, että talon täytyy näyttää hirveältä 50-vuoden kuluttua, jotta voidaan taas hyvällä omallatunnolla rakentaa uusi "sedimentti".

        Vaikka rakennustaiteessakin on hyvin vähän absoluuttisia totuuksia, väitän kuitenkin vanhan elementtipinnan rumuuden olevan tällainen:-)

        Olet oikeassa. 60-luvulla vallitsi ajatus siitä, että taloja ei tehtäisi 'ikuisiksi' vaan poispurettaviksi. Nykyäänhän ei enää ajatella noin.

        Elementtipinnat ovat rumia. Elementtitekniikka on kuitnekin kehittynyt huomattavasti ja elementtiteollisuus on joutunut huomioimaan rakennuksen kestävyyden tuotannossaan. 60-luvun sändvitselementeistä on tultu jo pitkälle. Julkisivut, kuorielementit jne. eivät enää vaadi rakenteellisen, monotonisen saumoituksen tuomista julkisivuihin. Väri- ym. käsittelyt kehittyvät jatkuvasti. Tällä hetkellä 'muodissa' on kai tietääkseni oranssi lasuuribetoni.


      • pena

        Toteamuksesi ensivaikutelmasta pitää paikkaansa, mutta sen verran täsmentäisin (vaikka tuskin niin tarkoititkaan), että tokkopa Kartanonkosken saama positiivinen palaute,muilta kuin arkkitehtikunnan edustajilta ,perustuu pelkästään sekunnin ensivaikutelmaan. Kovin kuulostaa asujaimiston kommentit tyytyväiseltä näin muutaman vuoden "testaamisen" jälkeenkin. No, lyhyt aikahan sekin vielä on alueen identiteettiä rakennettaessa.

        Jos asut lähimailla, niin otapa vaikka ensi viikonlopun ohjelmanumeroksi käydä mulkaisemassa paikan päällä. Hauska olisi kuulla kaltaisesi, näkemyksiään syvemmälti argumentoivan suunnittelijan näkemyksiä tuon tyyppisestä asuinaluesuunnittelusta.


    • kArkkitehti

      ..sä takuulla yllätyt!

      Kaiken (tai sanotaanko nyt, että ainakin siitä suurimman osan) arvostelun takana on perisuomalainen synti, eli kateus.

      Kartanonkoskihan on ruotsalaisten suunnittelema alue, jonka erinäiset tyylilliset ratkaisutkin on pyritty ratkaisemaan ruotsalaiseen henkeen. Se miksi tuota tyyliä kutsutaan, on jokseenkin auki. Siinä on yhdistetty varhaisfunktionalistinen tyyli ja kuorrutettu sitä vielä varhaisemmalla uusklassismilla. Kuitenkaan puhdasta postmodernia se ei ole, vaikka pahat kielet niin oitis väittävätkin.

      Ruotsissa on perinteisesti harrastettu erilaista rakentamista kuin Suomessa useistakin syistä johtuen. Merkittävä syy on parisataavuotinen rauhanjakso, jolloin sodan jälkeistä jälleenrakentamista ei ole tarvittu ja toisaalta suurempi varallisuus mahdollisti enemmän "kikkailun" jo perustuotannossakin. Toisaalta rikkaampi vanha rakennuskanta ja pidemmät kulttuuriperinteet ovat muokanneet kansallista makua vähemmän nousukasmaiseksi. Samalla olemassa oleva rakennuskanta on vaatinut tyylillistä sovittautumista uudisrakentamisessa.

      Toki siirtolaisia ja duunareita tungettiin 1960-luvulla lähiöihin, mutta mellansvensson ja siitä ylöspäin ovat viihtyneet klassismista innoituksensa saavissa omakoti- ja kerrostaloissa.

      Ja mikä oleellisinta - ruotsalaisia pitää kadehtia - tai oikeammin kateus pitää verhota vähättelyksi ja homotteluksi jne. Tämä johtaa siihen, että ruotsalainen perinteitä vaaliva rakentamistapa ja -tyyli tulee leimata halveksien postmodernismiksi, jota taasen jokaisen itseään kunnioittavan arkkitehdin tulee vihata kuin graniittilaattoja Finlandiatalossa.

      Meillä Suomessa arkkitehti on taiteilija ja nyky-sellainen ennen kaikkea. Kaikenlainen, edes fragmentaalinen viittaus menneiden aikojen tyyleihin on rikos ja johtaa oitis ammatillisen kunnioituksen menetykseen kollegojen piirissä.

      Kokeilkaa vaikka: sanokaa sana "postmoderni" arkkitehdille, niin hän saa hepulikohtauksen. Hänen tulee nopeasti vähätellä tuo "edellinen" tyylisuuntaus lyttyyn ja todeta, kuinka jokainen aika tarvitsee oman tyylinsä ja uusvanha on vähän niinkuin taideväärennös.

      Siis tiivistetysti: suomalainen arkkitehti on kateellinen ruotsalaiselle kollegalleen paitsi koska Kartanonkoskesta irtoava leipä on "viety suusta" naapurimaahan, myös puhtaasti kulttuurisidonnaisen intuitiivisesti. Kun tähän lisätään voimakas yhdenmukaisuusperiaate ja sisäänlämpiävä henki ammattikunnan sisällä, on suorastaan mahdotonta olla toisinajattelija, kuin enintään näin anonyymisti netissä!

      • raggar

        Tuossa tuli "ääneen" monta kylmää tosiasiaa, kun vertaillaan Suomea länsinaapuriin. Tosin Svenssonimaassakin tehtiin kommariaikana(=Palme) kaikenlaisia rakennustaiteellisia "kokeiluja" ja hurjimpien tornihuhujen mukaan jopa Gamla Stan oli tarkoitus hävittää "taantumuksellisena alueena". Onneksi ruotsalaisten turvallinen konservatiivisuus pelasti tilanteen:-)


      • Asukas

        Olen itse tullut funtsailuissani hyvin paljon samoille linjoille. En diggaa hirveästi nykyruotsalaista sosiaalihuoltoyhteiskuntaa, mutta Kartanonkoski rulettaa.


      • pena

        kyllähän tuo on jo mielessä käväissyt, en vain ole tässä tohtinut sitä ääneen sanoa. Mielelläni uskoisin, että että selitys ei olisi noin klassisen helppo, vaan taustalta löytyisi järeitä ja järkeviä argumentteja, että miksei näin pitäisi rakentaa. Mutta niin kauan kun vastaväitteet ovat tasoa "on väärin ja huijausta tehdä paikalla rakennetun näkösiä taloja, jos ne eivät ole aidosti sitä, ts. rungossa on käytetty elementtejä", niin en ole kovinkaan vakuuttunut.


      • Rakentaja
        pena kirjoitti:

        kyllähän tuo on jo mielessä käväissyt, en vain ole tässä tohtinut sitä ääneen sanoa. Mielelläni uskoisin, että että selitys ei olisi noin klassisen helppo, vaan taustalta löytyisi järeitä ja järkeviä argumentteja, että miksei näin pitäisi rakentaa. Mutta niin kauan kun vastaväitteet ovat tasoa "on väärin ja huijausta tehdä paikalla rakennetun näkösiä taloja, jos ne eivät ole aidosti sitä, ts. rungossa on käytetty elementtejä", niin en ole kovinkaan vakuuttunut.

        En osaa oikein analysoida noita nyansseja mutta en vaan pidä oikein paljon po alueesta: värit on mielestäni vähän pliisuja, parvekkeet pieniä (ihailin just Tukholmassa uusia kerrostaloja siellä jossain, tosin ei tainnut olla persaukisille nekään).

        Jotenkin tulee levoton vaikutelma
        kokonaisuudesta? Ei kaupunkia eikä maaseutua?

        Mutta tosiaan jos ihmiset viihtyy niin hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe