Onko järkee?

nipsu23

Mikä on halvin jyrsijä? Ei siis vaan siitä/siltä että mitä se ALUKSI MAKSAA! Vaan esim. kuukaudessa/kk. Apuja äkkiä??!!?!?!??!!

4

132

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+15

      Jos oikeasti haluaa jonkun tietyn lemmikin niin mitä väliä sillä on, että paljonko se tulee maksamaan kuukaudessa?

    • Sedä

      Mikään jyrsijä ei ole ihan ilmainen, vaan kaikista voi koitus isojakin kuluja jos se sairastuu. Pientä ja halpaakin otusta pitää olla valmis hoitamaan.

      Veikkaisin että halvimmaksi tulee esim.
      a) yksittäinen kääpiöhamsteri (talvikko/kiinankääpiö, muut laumaeläimiä)
      b) yksittäinen uroshiiri (sotkee vähän enemmän => useammin purujenvaihtoa
      c) pieni lauma gerbiilejä/ kesyhiiriä/ kääpiöhamstereita/ seepra- oka- tai natalhiiriä (gerbut ja oksut etenkin elää vanhemmiksi => vanhuuden sairaskuluja ei tule niin usein)

      Pikkuotusten juoksevat kulut on aika pitkälti samoja, ruoka ja puru (gerbiileille paksu kerros, mutta toisaalta tarvii sivota harvemmin kuin hiiriltä). Isommatkin jyrsijät on terveinä aika hapoja, mulla rottiin (3) kuluu kuivaruokaan joku 10e kuussa, iso säkki kuiviketta 30e (en ees tiedä kuinka älyttömän pitkään se kestää), ja sit mitä nyt tuoreruokaan, kun tulee ostettua rotille varta vasten sitäkin kun syön kasviksia niin laiskasti ite :D Tietysti isompien elukoiden kaikki virikkkeet on kalliimpia kun ne on isompia. Tosin nyt on kuukaudessa menny eläinlääkäreihin 150e kun vanhat rotat on jo vanhoja.

      Yleisesti ottaen noi pikkuisimmat on ainakin niin saman hintasia, et jos hintaa tahtoo miettiä niin voi valita niistä mikä nyt itselle parhaiten sopii. KUNHAN muistaa et eläintä hoidetaan asiallisesti vaikka se tulisikin kalliiksi :)

    • HamaHelmi1987

      nipsu23// Oot tehny monii kyselyit ja oot sanonu et sul on synttärit ja et saat ehkä hamsun.Mua ottaa päähän ku et tajuu et mikään lemmikki ei oo halpa eikä yhen päivän juttu! Rupee jo vähä vituttaa ku tuut kyselee kaikkee tänne! Sanon vaan yhen asian: ÄLÄ OSTA MITÄÄN LEMMIKKIÄ!! Et sä niitä ees hoitaa osais jos tuut tänne tollassia kyselee!

      • nipsun omistaja!!!

        ***** sä siel ruudun takaa, nii ***** ******!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      116
      2276
    2. 129
      1822
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1216
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      93
      1160
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      72
      1060
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      1013
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      75
      965
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      945
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      922
    Aihe