Reilaamaan Hollanti, Belgia, Luxenburg.

Holbellux

Minkä on paikallisjunien-ja maasta toiseen- junien lippujen hintataso otsikossa mainituissa maissa? Onkohan siellä saatava ns.seniorilippuja?
Vain onko järkevämpää ostaa seniorin Glopal-Passi suomesta joka 5:n päivän matkustusoikeudella 10pv:n aikana maksaa 241€ 2. luokassa?

5

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos olet yli 65-v., voit matkustaa mistä tahansa kaupungista Belgiassa toiseen ja takaisin samana päivänä kuudella eurolla (joinakin päivinä tarjous ei ole voimassa).

      Low fares to anywhere in Belgium from the age of 65

      If you are over 65, you can travel for a reduced fare. With the Seniors Ticket, you pay just € 6 for a return journey to anywhere in Belgium.

      Outward and return journeys on the same day,

      Lisätietoja englanniksi: http://www.belgianrail.be/en/travel-tickets/tickets/seniors-ticket.aspx

      Ja muutenkin reilaaminen Belgiassa on halpaa, ei ainakaan Global-passia kannata hankkia. Etenkin ryhmäliput ovat edullisia (tilattava netin kautta ennen matkaa).

    • Luksemburgista vielä. Siellä kannattaa ostaa Luxembourg Card. 11 euroa/päivä yhdeltä matkustajalta. Löytyy myös 2- ja kolmen päivän sekä perhekortteja. Luxembourg kortilla kaikki matkat ovat k.o. ajankohtana ilmaisia (myös busseilla ja paikallisliikenteessä matkustetaan liputta). Lisäksi kortilla pääsee ilmaiseksi useampaan museoon. Lisätiedot: http://www.visitluxembourg.com/en/luxembourg-card

      • Holbellux

        Kiitos pee1:lle tähän astisista. Entäs junamatkat naapuriin Hollantiin ja Ranskaan> Pariisiin?


    • Pariisiin pääsee Brysselistä silloin tällöin jopa 20:lla eurolla, mutta tyypillinen hinta on 29 euroa/suunta, Tämä kuitenkin sillä ehdolla, että ostetaan netin kautta ja hyvissä ajoin (2-3 kk ennen lähtöä). Tässä osoite, liput voit saada postitse Suomeen: http://www.tgv-europe.com/en/?DISTRIBUTED_COUNTRY=FI
      Liput Hollantiin saat vaikkapa hollantilaisilta http://www.nshispeed.nl/en (suoria junayhteyksiä mm. Rotterdamiin).
      Ja vielä belgialaisten rautateiden nettikauppa: http://www.belgianrail.be/en/Default.aspx

      • Holbellux

        Kiitos kovasti ystävällisyydestäsi! / Holbellux


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5715
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2519
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      132
      2426
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2042
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      57
      1006
    6. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      11
      1005
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      982
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      882
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      805
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      775
    Aihe