Homoille on tehty oma raamattu!

esipoo

7

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerrankin voin olla Petri Paavolan kanssa samaa mieltä. Raamattu ON homovihamielinen teos, kun tarkastelee sen kokonaisilmoitusta. Sitä on turha (tarpeetonkin) yrittää selittää pois. Ja Raamatun tarkoitushakuinen korjaileminen homojen tarpeisiin on mielestäni eräänlaista väärentämistä.

      Paljon luonnollisempaa ja totuudenmukaisempaa on ihmetellä, miksi meille vieraan kansan ja kulttuurin parissa kokonaan eri aikana tuotettu virheellisen maailmankuvan sisältä teos hyväksytään moraalin pohjaksi. Miten teos, jossa hyväksytään jopa lasten massamurha, voi olla moraalisi pohjana?

      Miten teos, jonka monet todeksi väitetyt kertomukset on voitu osoittaa pelkiksi kansantaruiksi, voi olla kenenkään maailmanmuvan pohjana? Onneksi ihmisille on kasvanut jo tietoisuus raamatun kelvottomuudesta ajattelun ja maailmankuvan perustana (alle puolet suomalaisista uskoo persoonalliseen jumalaan).

      Väärentämällä ja korjailemalla ei raamatusta saa tosiasioiden mukaista eikä homomyönteistä. Tieto luulojen tilalle - siinä on paljon parempi lääke.

    • ihmetystä

      Miksi pitää väärentää oman asiansa vuoksi? Tätä en ymmärrä.

      • Kuka väärentää?

        "Homoraamatussa" tulkinnanvaraiset kohdat on tulkittu niin päin, että niiden perusteella ei voi tehdä selkeää johtopäätöstä, että olisi kyse modernissa mielessä homoseksuaalisuudesta. Tämä on myös kriittisten Raamatuntutkijoiden yleinen kanta.

        Sen sijaan on paljon tökerömpää se, että fundikset käyttävät melko uutta käännösversiota, jossa on noissa kohdissa käytetty nimenomaan homoseksuaali-sanaa - ja tämä sanahan on keksitty pari tuhatta vuotta originaalitekstin laatimisen jälkeen!!!


    • francuzkac

      Toi linkki kannattaa lukea.

    • ihmisenpuoli

      Oli aikamoinen teksti

    • alakkarit

      Onpa taas juttua.

    • puolateri

      No voi kertakaikkiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7285
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      63
      5368
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4924
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4075
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4006
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      222
      3903
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3618
    8. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      42
      3305
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      52
      2849
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      42
      2427
    Aihe