Kiitos kirkko, kiitos Lapua.

Kiitoksia nauruista, kun hiippakuntadekaani päätti avautua lehdessä. Onneksi olen lukenut pappien tekstejä niin paljon, että aamukahvit eivät lentäneet nenästä pihalle kun luki jutun. Kirkon väki kun alkaa jotain kertomaan, niin silloin iskee aina epätietoisuus, että onko kirjoittaja oikeasti tosissaan. Tuossakin paljastui kirjoittajan olevan tosissansa, niin sitten iski nauru.

Tämän päiväisestä ILKKA-lehdestä ja sieltä yleisönosastosta löytyy viihdyttävää lukemista. Lukemista missä kerrotaan nykypäivän piispalla olevan vaikeuksia toimia Lapualta käsin kun Jyväskylässäkin joutuu matkustaa junalta hiippakunnan sivupisteelle :D Sen vuoksi on pakko siirtää pääpaikka Seinäjoelle.Olihan niitä muitakin naurua aiheuttuvia perusteita miksi Seinäjoki on paras paikka uudeksi pääpaikaksi, mutta tuo oli yksi huippukohtia. Lukekaapa se, niin saatte nauraa.

2

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei Mave,

      Nettipappi on nyt äimäkäkenä. Pitikö minun nyt nauraa jotakin?
      Olen kuullut, että tuomiokapitulin siirtäminen Lapualta Seinäjoelle on joillekin kipeäkin asia. Pitkämatkalaiselta ei nyt vain nauru irtoa?

      t. Maarit-pappi

    • Lue se juttu, niin saat nauraa. Yhtä ontuvaa selitystä en ole nähnyt kuin silloin kun veljenlapseni yritti selittää miksi hän tönäisi toista lasta. Minä olen tehnyt 15 vuotta keikkatöitä. Älkää nyt yrittäkö selittää, että tuo siirto on sen vuoksi. Minä kun otan työn vastaan, niin minä tiedän mitä se sisältää. Se sisältää matkustelua työn lisäksi.

      Tahatonta huumoriahan tuo hiippakuntadekaani kirjoitti, mutta silti se on huumoria. Siinä ei asiat muutu miksikään vaikka paikan vaihtaisi. Se oli hyvä kohta kun hän yritti perustella miksi juuri Seinäjoki :D Tarkoituksenmukaista Seinäjoen lobbausta. Ensimmäistäkään perustetta asialle ei ole. Tietääkö Maarit kenties mikä on Ahvenmaan hiippakunta? Se ei ole Turku vaan Porvoo. Miten siellä matkat? Itkeeko Porvoon piispa matkasta?....Jostain syystä nuo on päättänyt vaihtaa Lapuan paikan Seinäjoelle. Mikäli minä yhtään tunnen väkeäni alueella, niin piispa tulee kohtaamaan yllärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      70
      4034
    2. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      15
      2147
    3. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      13
      1918
    4. Olen parasta a-luokkaa

      Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge
      Sinkut
      36
      1284
    5. 27
      1219
    6. Se mua jotenkin harmittaa

      Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et
      Suhteet
      11
      1023
    7. Shakki ja matti

      Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit
      Ikävä
      72
      861
    8. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      43
      859
    9. Tuntuu että sulla on uusi ihastus

      Toivottavasti vain harhailen.
      Ikävä
      40
      751
    10. Peuran liikenne ajovaloissa

      Haittaako se jos bussit on romuja ja käyttökiellossa? https://www.ilkkapohjalainen.fi/avi-loysi-kahdeksan-puutetta-kaup
      Ähtäri
      25
      709
    Aihe