Ei juhlia

kaksin1

Meillä ei näköjään sukulaiset halua olla tekemisissä mun esikoisen kanssa joten ei tuu kummeja sun muitakaan ja mitään juhlia rupea värkkäämään itselleni ja vauvalle joten miten toimin sen nimenanto jutun kanssa? onko se niinkuin ilmoitus vaan väestörekisteriin.? Vai millainen käytäntö päijät-hämeen alueella on? meneekö tieto synnytyssairaalalta suoraan tieto väestörekisteriin vai miten tämä juttu toimii?

2

223

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko kyseinen lapsi puoliverinen?

    • nimen antaminen

      Viikko pari vauvan syntymän jälkeen tulee äidin nimellä maistraatista lomake postissa, johon voi täyttää vauvan nimitiedot. Sen kun palauttaa tai postittaa takaisin maistraattiin niin sitten on vauvalla nimi. Parin viikon kuluessa siitä tulee vauvan kelakortti postissa kotiin.

      Niin helppoa on nimen antaminen lapselle. Ja juhlia ei ole mikään pakko järjestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      910
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      788
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      496
      766
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      682
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      576
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      553
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      171
      522
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe