Kuulin että näin saa halvalla ja nopeasti suojamaatoiksdn toimimaan.
Oisko vinkkiä?
Oisko vinkkiä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ostat kaupasta valmiin sukoliittimillä varustetun jatkojohdon ja kytket sen asiallisesti maadoitettuun sukorasiaan.
Jos mainitun roikan rasiapäähän kytketään asiallisesti johdotettu laite - vaikka leivänpaahdin - sillä on nyt toimiva suojamaadoitus.
EI KOSKAAN JATKOJOHTOA SAA NOLLATA, KOSKA PISTOTULPAN VOI LAITTAA PISTORASIAAN KAHDESSA ASENNOSSA. TOISESSA ASENNOSSA MAADOITUSLIUSKOISSA ON JÄNNITE!!!!!!!!!
Onneksi olkoon, lankesit juuri provoon, kuten edellinenkin kirjoittaja. Onnittelut molemmille!
Onnittele vaan itseäsi, ettet vastannut mitään tyhmää.
Provonkirjoittajan ja ääliön raja on niin häilyvä, että typerimpäänkin provoon kannattaa vastata aina asiallisesti.
Jokuhan kuitenkin voi kokeilla tyhmääkin nollausta - ikävin seurauksin.
3.v jatkojohdossa vois toimiakkin.Lienee kuitenkin kielletty.
Nollasin roikassa. Laitoin tushilla punaset merkit pistorasiaan ja pistotulppaan ettei mene väärinpäin. Hyvin toimii.
Otitko huomioon, että vaihtovirralla sähkö tulee vuoron perään kummastakin johdosta? Noin ainakin muistelisin.
Vaihdankin tulpan jokatoinen kerta toisinpäin.
Nollaustahan EI missään nimessä saa tehdä noin, mutta kytkitkö nollauksen roikan alku- vai loppupäässä?
Alkupäässä se suojaisi myös roikkaosuutta.
Onkos tämä sallittua. Minä nollaan itseni viikonloppuisin. Litran pullo Viru Valge:eta on toistaiseksi riittänyt.
Hyväksyykö Tukes tämän??
... ViruValgellakin kahdella eri tavalla.
Ainoa asia, mikä taytyy pitää mielessä on tasasähkö ja vaihtosähkö nollatessa.
Tasasähköllinen ViruValgia menee kehosta läpi ja tulee aikanaan perästä pönttöön.
Vaihtosähköllinen ViruValgia sen sijaan tulee takaisin ylös.
Viru valge -nollauksessa kannattaa tarkistaa ryypyn energiapitoisuus ja nesteen alkoabiliteetti.
Vaarana on, että ruokatorven pituus, mahalaukun tilavuus ja nielemisrefleksi menevät resonanssiin, jolloin satsi jää pumppaamaan edestakaisin.
Tietokonetyyppien kannattaa pitää mielessään vanha totuus että kun ottaa paljon rommia se saattaa tuhota rammia...