Meillä on 5kk vanha rottweiler uros joka oppi nopeasti tekemään tarpeet ulos mutta tekee silti pissoja päivittäin sisään.. Pentu pidättää hyvin yön yli ja aamulla mennään siinä 7 aikaa ulos.
Kun pennun kanssa menee ulos niin sinne se tekee useat pissat ja kakkaa aina silloin kun tulee ja näyttää niin isolta pojalta ja vaikuttaa/näyttää täysin sisäsiistiltä mutta silti niitä pissoja tulee tehtyä sisällekkin joka päivä. En kiinnitä huomiota pennun pissaamiseen sisällä, siivoan aina vaan heti pois.
Olen tässä pohtinut että mistä voisi johtua... Johtuuko siitä ettei pidättäminen ole viellä ihan täydessä kunnossa vaikka pidättää yönyli ja joskus ehtii jo huokaista kun ei ole koko päivänä pissannut sisään ja sitten yhtäkkiä se jo liruttaakin sisälle :/
Olen ajatellut ottaa pennulta virtsanäytteen ja käydä eläinlääkärissä siltä varalta ettei kyse ole sairaudesta. Pentu leikkii ja syö normaalisti mutta nukkuu PALJON, välillä huolestun sen uneliaisuudesta. Toivottavasti kerrotte mielipiteitä ja kokemuksia jos sellaisia on ja vinkit on tervetulleita :)
5kk pentu pissaa sisälle
3
353
Vastaukset 3
- rusettirinta
Huonesiiteyden ensimmäinen vaihe on juuri tuo yö kuivana. Päivällä pissoja ns. vahinkoja sattuu ihan siitä syystä, että pidätyslihakset eivät ole vielä tarpeeksi kehittyneet ja että pennun liikkuessa pissan tarve lisääntyy. Yöllä nukkuessa on päin vastoin, elimistökin on lepotilassa. Joten odottele rauhassa ja toimi juuri niin kuin tähänkin asti. Yleensä pentu on huonesiisti ennen 6kk:den ikää, mutta poikkeuksia on paljon.
Oma urospentuni reilu 4 kk ja aivan samalainen. Pidätyskyky ei ole vielä parhaasta päästä.
- Lyonleijona2
Kyllä meillä menee itteni mielestä ihan hienosti ton sisäsiisteyden kanssa, muut vaan pelottelevat että voi olla joku tulehdus tai pitäs jo tässä vaiheessa olla pissaamatta sisään.
Ite oon kärsivällinen ja sanonut että koiria on monenlaisia ja sisäsiisteys tulee jokaiselle ajallaan. Poika kehittyy joka päivä vaan enemmän joten jatketaan opettelua :) kiitos viesteistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511702Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64605
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551