Vessapöttö

Kuinka saan kotikonsteilla vessapöntön puhtaaks.. On tummunut alhaalta siis ns vesirajan alta
12193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Se on vessan pönttö senkin hönö.
Ei mikään vessapönttö.
Eiköhän tuo nyt kuitenkin viimeistään hammastahnalla puhdistu.

Äänestä
  • Se on vessanpönttö YHTEEN, senkin ylihönö ;D

    P.S: Hammastahnallakaan ei välttämättä lähde, kokeile viinietikkaa tai konetiskiaineen ja veden sekoitusta.

    Äänestä

Nuo kaupan pöntön puhdistukseen tarkoitetut aineet toimii hyvin, itsellä ainakin jopa Rainbow halpamerkin kyseinen aine poisti kaikki liat pöntön sisältä ainakin.

Äänestä

Mene rautakauppaan, ja ostat sellaista kuin "Solmaster RKL"
Se on betonin puhdistukseen tarkoitettu, mutta pelkkä ruokalusikallinen sitä vessaharjaan ja levität aineen pöntön seinämiin. Annat vaikuttaa ja harjailet taas. Lopuksi harjailet vielä kun on puhdas vesi.

Ensin olisi tietty parasta että ikäänkuin pumppaat veden mahdollisimman vähiin sillä harjalla pöntöstä, niin aine ei laimene liikaa.

Äänestä
  • Vessapöttö. Et sitten jaksanut lukea aikaisempia keskusteluita.
    Vilkaiseppa. Tai onkohan siitä mitään hyötyä. Tuskin jaksat lukea tai noudattaa ohjetta, jonka ehkä saat. ------- Ja nyt kun olet sopivasti vihainen, niin lueppas aikaisemmista keskusteluista hieman vinkkiä.
    Hapan pesuaine yleensä auttaa, jos tummentuma ei ole kovin pahaksi päässyt.

    Onko kukaan miettinyt tuota vesipinnan vajottamista tarkemmin. Mitä hyötyä siitä oikeastaan on. Kun vesipinta vajotetaan alle tummentuman ja siihen lisätään pesuaine vaikuttamaan, niin silloinhan yläpuolelle jäävä osa ei likoa. Vaikka pesuaineen harjaisi seinämiin, niin eihän se siellä pysy. Ja eihän pesuainetta tarvitse laittaa kuin tippa enemmän siihen desiin tai puoleentoista jotka saisi vajottamalla poistetuksi.

    Äänestä

  • perkkele4 kirjoitti:

    Vessapöttö. Et sitten jaksanut lukea aikaisempia keskusteluita.
    Vilkaiseppa. Tai onkohan siitä mitään hyötyä. Tuskin jaksat lukea tai noudattaa ohjetta, jonka ehkä saat. ------- Ja nyt kun olet sopivasti vihainen, niin lueppas aikaisemmista keskusteluista hieman vinkkiä.
    Hapan pesuaine yleensä auttaa, jos tummentuma ei ole kovin pahaksi päässyt.

    Onko kukaan miettinyt tuota vesipinnan vajottamista tarkemmin. Mitä hyötyä siitä oikeastaan on. Kun vesipinta vajotetaan alle tummentuman ja siihen lisätään pesuaine vaikuttamaan, niin silloinhan yläpuolelle jäävä osa ei likoa. Vaikka pesuaineen harjaisi seinämiin, niin eihän se siellä pysy. Ja eihän pesuainetta tarvitse laittaa kuin tippa enemmän siihen desiin tai puoleentoista jotka saisi vajottamalla poistetuksi.

    mä ostin k raudasta suolahappoo. puhdasta tuli ilman hinkkaamista

    Äänestä

Pyykinpesuaine esim omo. "Raakana" harjaan, kyllä lähtee.

Äänestä

Hah Pyykinpesuaine voi lisätä sitä ruostetta

Äänestä
  • Sinähän se taidatkin olla varsinainen pöttöpää. Ei se ruskea tatina mitään ruostetta ole, vaan sitä itseään eli sontaa. Sitä samaa, mitä sun pääsi on täynnä.

    Äänestä

Levitä vessapaperia reunoihin ja kastele etikalla.

Äänestä

Tyhjeneepi vatsa ja virtaa lämmin p.aska.

Äänestä
  • Piikkaamalla lähtee on itse varsinainen sontapää.
    Sontahan lähtee ilman minkäänlaisia pesuaineita, harja riittää.
    Jos pönttö alkaa likaantumaan niin ,että sitä on vaikeaa saada pois, on pöntön lasitus vaurioitunut.
    Ehjä lasitus puhdistuu helposti. Lasitus vaurioituu voimakkailla pesuaineilla tai liian kovalla pesuharjalla hankauksesta. Pytyssä tuntikausia seisovat sonta tai pissa aiheuttavat myös lasituksen haurastumista. Ihmisen eritteet ovat voimakkaita aineita. Kerrostaloissa, joissa vessa vetäminen on kielletty yön aikana, tämä asia on todellinen ongelma.
    Pytyn käyttöikä ei ole rajaton. Aika tai vääränlainen hoito tekee lopun hyvästäkin pytystä.
    Neutraali pesuaine jokapäiväiseen puhdistukseen ja puolikova pesuharja. Joskus pesu happamalla pesuaineella.
    Pytyn saa ehkä ja vain ehkä ja tosiaan vain ehkä puhtaaksi suola-, sitruuna- tai oksaalihapolla taikka astianpesukoneen pesutableteilla. Tulos ei kuitenkaan ole pysyvä, sillä nämä aineet lisäävät lasituksen vaurioita ja ovat suoranaista myrkkyä posliinille, jonka lasitus on vaurioitunut. Jos myyt asuntoasi, niin asuntonäytön ajaksi näitä voi kokeilla(suojalasit ja hansikkaat ehdottoman tärkeät).
    Etikkaa muutama ehdottaa pesussa käytettäväksi. Kas kun ei ihmesientä, sitähän näissä keskusteluissa tarjotaan lähes jokaiseen vaivaan. Piimä, ruokasooda ja sitruuna puuttuvat myöskin listalta. Eihän näillä oikeasti juurikaan mitään saada aikaiseksi. Rainbow ja muut superaineet ovat eräs näitä tummumisia aiheuttavia aineita, siis liian voimakkaita lasitukselle.

    Kun tummentuma on päässyt riittävän pahaksi, niin sitä sanotaan ruosteeksi.
    Katsoppas Piikkaamalla lähteen peiliin, josko löytyisi sieltä peilistä tummentumaa. Olisikohan se tummentuma sontaa vai ruostetta?
    Sinun silmilläsi ja ajatuskulullasi sen täytyisi olla sontaa.
    Tietenkin vain Sinun peilikuvasi olisi sontaa, et itse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toivoton kirjoitti:

Kuinka saan kotikonsteilla vessapöntön puhtaaks.. On tummunut alhaalta siis ns vesirajan alta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu