Rintamamiestalosta :)!!

Helou.

Semmosta kyselisin (en tiedä kuinka paljon täällä on tästä jo keskusteltu), että ne ketkä on tehneet rintamamiestalon kylmästä vinttitilasta asuintilaa, niin paljonko siihen touhuun on noin suurinpiirtein palanut rahaa (ilman työntekijäkustannuksia!), kun kaikki tehdään aastä ööhön? Meidän olis tarkoitus semmonen urakka alottaa, tehdä kaksi (melko pientä) huonetta ja mahdollisesti pieni wc. Kattoremontti myös tänä kesänä edessä, vanha päre/tiilikatto pois ja pellikatto tilalle. Kiitän!
4252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Paljon. Meillä tehtiin kymmenen vuotta sitten koko rintamamiestalon vintti lämpimäksi. Mutta kannatti. Hinta tietysti riippuu mitä materiaalia käytät sinne, onko itsellä esim puuta ym. vai onko kaikki ostettava kaupasta.

Äänestä
Aloittaja

Puutavaraa on omasta takaa, ja remontoijat kans. Paljonko paloi rahaa suurinpiirtein?

Äänestä

Jos itse tekee kaiken minkä pystyy ja saa (sähköt ja nykyisin myös LVI), voi olla vaikea tehdä edes summittaista arviota.

Jos siis runkotavara, tolpat ja lankut valmiina, tarvitset lisäksi ainakin eristeet, höyrynsulut ja sisäpintarakenteet. WC tarvitsee lisäksi vesieristeen (ei välttämätön jos ei suihkua, mutta minä laittaisin jos wc toisessa kerroksessa), tasoitteet kaatoja varten (jos lattiakaivo) ja laatat saumauslaastineen.

Sisäovia tarvitsee varmaan laittaa, valaistus. Ovatko ikkunat kelvolliset, jos kaikki muu uutta, vanhat ikkunat osuvat ikävästi silmiin. Lattiamateriaali, muovimatto tai laminaatti/parketti ja niiden allekin joku levy, esim. 2xlattiagyproc.

Noista kun alat laskemaan menekkiä ja summaat rautakaupassasi hintoja, saat jonkinlaisen arvion.

Vertailun vuoksi laitan oman budjettini saunallisen ulkorakennuksen täydellisen remontin kuluista. Vanhasta jäi oikeastaan vain runkotolpat ja kattotuolit jäljelle, kaikki muu uutta. Neliöitä autotalli mukaan lukien n. 48 m2, Rannilan kattopellit ränneineen, sähkö- ja LVI-asennukset luvallisesti vieraalla, kaikki muu työ itse tehtynä ja sukulaisten ja tuttavien avustamana. Kaikkiaan runsaat 18000 euroa vajaat 10 vuotta sitten.

Äänestä
Aloittaja

Kiitos vastauksestasi! Sepä siinä onkin kun se arviointi on aika hankalaa et paljonko sitä remonttilainaa sitten hakis....mutta ollaan kans mietitty et varmaan ainakin n.20000e menee katon vaihtamisine kaikkineen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niinaviivi kirjoitti:

Helou.

Semmosta kyselisin (en tiedä kuinka paljon täällä on tästä jo keskusteltu), että ne ketkä on tehneet rintamamiestalon kylmästä vinttitilasta asuintilaa, niin paljonko siihen touhuun on noin suurinpiirtein palanut rahaa (ilman työntekijäkustannuksia!), kun kaikki tehdään aastä ööhön? Meidän olis tarkoitus semmonen urakka alottaa, tehdä kaksi (melko pientä) huonetta ja mahdollisesti pieni wc. Kattoremontti myös tänä kesänä edessä, vanha päre/tiilikatto pois ja pellikatto tilalle. Kiitän!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu