Äänekoskella nuo eri uskovaiset,jotka siis on olevinaan eri kasteissa ovat mielestäni tosi röyhkeitä(ei kaikkia pidä yleistää)mutta ihmisiä joita olen tavannut raamattupiireissä.Puhutaan ihmisistä pahaa seläntakana,valehdellaan,perintöjä kytätään.Kaikki pitäisi saada vaan itselleen.Lapsia tehdään tusinoittain,sitten äkkäillään muille,kun eivät jaksa hoitaa niitäkään.Oletteko olevinanne fiksumpia kuin toiset ihmiset?
Uskon varjolla, lestadiolaisuus ja röyhkeys
10
1233
Vastaukset
- Just joo näin juu.
Joo on se kamalaa kun uskovaiset on täysiä sikoja. Maailmassahan ei ole mitään pahaa kuin uskovaisten piireissä. Maailmassa ei ole houmoutta, trasvet-mitä-tiittejä, ahneutta, itsekkyyttä, kateutta, murhia, kaikkea sairasta, orjuutta, rasismia, vihaa, väkivaltaa, saatananpalvontaa ihan suoraan uhreineen ja uhreina jopa vauvoja, ja mitähän vielä. Ja jos joku ei uskovainen kehtaa vielää väittää että maailma ei koko ajan olisi kaikkine ongelmineen menossa pahempaan suuntaan niin trastui ja hilipataheijaa. Sit nää "puhtaat pulmuset" kehtaa vielä sormella osoittaa uskovia ( jotka myös ihmisiä virheineen ) että HUI MITÄ KAUHEETA, SEKIN USKIS POLTTI TUPAKKAA" tms.. hohhoijjaa.. Eläkää kuin siat pellossa, ei kukaan pakota. Siinäpähän näätte oman mielettömyytenne seuraukset kun sukupolvi sukupolvelta kaikki vaan pahenee ja raaistuu.. kuten sodoma ja gomorra.
- Koulukiusattuna
Omasta kokemuksesta sanon, että ne pahimmat koulukiusaajat ovat omassa lapsuudessani/nuoruudessani löytyneet juuri lestadiolaisten joukosta. Tyttöjä vieläpä useammin kuin poikia.
Sinänsä hieman kaksinaismoralistista: ehkä nämä kiusaajat eivät isossa sisarusparvessa saaneet riittävästi huomiota kotonaan tai siten kapinoivat tiukkoja sääntöjä ja moraalioppeja vastaan? Mielenkiintoista myös joidenkin perheiden näennäisvanhoillisuus, TV:ta ei muka voida hankkia ja sitten kuitenkin katsellaan TV-ohjelmia isolta tietokoneen näytöltä tai naapurissa... - lumivalkoinen 3
Määkään en ymmärrä lestadiolaisuuta. Sukulainen jätti kolme koulua kesken kun on lestadiolainen. Ei halua käydä koulua. Sit vielä ei arvosta vanhoja ihmisiä.
Haukkuu heitä noitaakoiksi. Haloo , onko oikein. - punahuuli 2
Minä kysyisin,miksi lestadiolaiset eivät saa pitää korvakoruja? Miksi hiuksia ei saa värjätä? Miksi ei saa huulia punata? Onko se tae taivaaseen pääsyyn kun nuita asiota noudattaa?
- isoaaiti2
rakas lapsi Jumala tutkii sydammen ei ulkoisen mukaan --ja taivaaseen paasee vain Jeesuksen kautta--Han onn tie totuus ja elama----han on rauhan ruhtinas and the Light of the world------Han toi nama tullessaan sydammeeni -78 kun annoin Hanelle ----silloisen sairaan synkan elamani---valo ja rauha tuli asumaan sydammeeni---pelko ja pimeys vaistyi---sain uudenelaman ----Jumala on rakkaus-----Hanen sanansa ----------raamattu --se vanha kaannos -38--paras sehellinen--Herra olkoon armollinen --------------suomalaisille jotka ovaat menneet vaaantamaan ja kaaantamaan Hen pyhaa sanaansa mailman hengen mukaiseksi--------
rakas lapsi puhu luojallesi -Han rakastaa sinua --Han loi sinut omaksi kuvakseen ,olet ihanasti muovailtu anutlaaatuinen-yksilo--
yrita loytaaa vanha raamattu jostain ---lue Herran rakkauskirjeita sinulle ----ne ihania ---puhun omasta kokemuksesta ---otin Jeesuksen sydammeeni -78
rikasta on ollut olla kaikkivaltiaan lapsena--
- Lestadiuksen naapuri
Lestadiolaisuus on aivopesu sairaus, josta eniten kärsii hautomakoneeksi pakotettu vaimo
Ja sitten lapset, jotka joutuvat elämään tuossa ahdistuksen kodissa. - Kyselen
Sitä aina ihmettelee miten te jaksatte noin pitkiä kertomuksia lestadiolaisuudesta kirjoittaa?
- kuminaa ja voita
Sitten ne ovat vielä kaiken huipuksi kepulaisia jutteja, joiden erityistehtävä on saada vanhat äänekoskelaiset kyykkyyn.
Äänekoski on teollisuuspaikkakunta, jossa elää suvaitsevaisia ihmisiä. Nämä ison L:n kyntäjät eivät halua mitään kaupunkilaisempaa otetta, vaan rakkaita ovat pellot ja EU-tuet.
Huvittaa, että joku rva Lindell on joutunut näiden piirien panttivangiksi.
Äänekosken voima on suvaitsevaisuudessa - 1234567890
"""Äänekosken voima on suvaitsevaisuudessa"""
LOL
Suolahtelaiset valtuutetutkin kutsuvat itseään Suolahden valtuutetuiksi. Miettikää sitä!- Kuminaa ja voita
Kyllä.
Identiteetti on hukassa. Kestää vielä pitkään, että tällaiset suolahtelaisuudet osataan ilmaista oikein. Hietamalaiset ovat olleet hietamalaisia aina, mutta saivat kuin saivatkin karistettua maalaiskuntalaisuutensa pois, siis jossain vaiheessa.
Suolahti on ongelma vain suolahtelaisille. Samoin Sumiainen. Jotenkin tuntuu, että konginkankaalaiset ovat ehkä sopeutuneet uusiin kuvioihin parhaiten. Onhan heillä tietysti vähän etumatkaa, mutta silti.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37551Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489- 49487
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482