Kun usb-tikku tai muu usb-liitäntäinen laite poistetaan tietokoneesta, suositellaan ettei nypätä suoraan vaan ensin valikon kuvakkeesta hiiren oikealla valitaan "Poista laite turvallisesti" jne. Pitääkö jokin vastaava juttu tehdä myös irrotettaessa tikku television usb-liitännästä?
USB-tikun poisto TV:stä
Usein tikunvaihto
1157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos lataat tikulta tv:lle laitteiston ohjelmistopäivitystä, on suositeltavaa tehdä ko. toiminto (löytyy tv:n valikosta). Jos ainoastaan katsot tikulta ohjelmia, kuvia tai kuuntelet äänitiedostoja, ei mitään tietojen häviämisen vaaraa ole vaikka tikun nykäisis irti kesken käytön.
Tietokoneessa esim. Windows käyttää ns. viivästettyä kirjoitusta, eli vaikka näytöllä tikulle/tikulta tallennusikkuna sulkeutuu, ei kaikkia tietoja ole välttämättä vielä tikulle/tikulta luettu/tallennettu. Tästä syystä on hyvä vähintäänkin odottaa muutamia kymmeniä sekunteja em. ikkunan sulkeutumisen jälkeen tai sitten käyttää kyseistä "poista laite turvallisesti" toimintoa.