Olen tavannut asunnossani joitakin kertoja mustia kiiltäviä ehkä parin millin pituisia kapeita kuoriaisia. Yleensä keittiössä, vaan nyt meni yöuni, kun sängystä löysin. Olen ötökät listinyt, ovat sitkeitä hengiltä saatavia. Tietäisikö joku, mitä ne mahtavat olla ja miten eroon.
Vastaukset 7
- ötökkäinho
Olisikohan sokeritoukkia? Viihtyvät yleensä kosteissa tiloissa. Meillä oli ssokeritoukkia edellisessä asunnossa kylppäarissä, mutta onneksi ei löytynyt ikinä yhtään keittiöstä.
Periaatteessa sokeritoikat ovat harmittomia, taitaa löytyä nykyään kaikkialta juurikin kylppäreistä. Ovat minusta kuitenkin inhottavia.
Jos ovat sokeritoukkia tuo asuntosi ötkät, niin onko sinulla siellä jokin kosteusongelma? Meillä oli yhdessä asunnossa sokeritoukkia keittiön kaapeissa ja lattialla, paljastui sitten se, että putkiin tullut reikiä ja vesi valunut eristeisiin.
Kokeile jotain Raidia tai muuta hyönteismyrkkyä, suihkuta lattialisoihin ja kaappeihin, muista kuitenkin siirää kaikki ruokatarvikkeet kaapeist muualle myrkytyksen ajaksi.- Miten eroon
Ei ole sokeritoukka eikä toukka ollenkaan, vaan selkeästi joku koppakuoriaislaji. Kulki siis koipien varassa ja selkäkilpi kiiltävän musta. En ole koskaan nähnyt vastaavia ötököitä. Ehkä korjaan tuon pituuden kolmeksi milliksi ja leveys max milli. Raidia tietysti voisi kokeilla, vaan kun en tiedä, missä majailevat. Olen nähnyt vain yksittäisiä elukoita.
- aamun koi?
Miten eroon kirjoitti:
Ei ole sokeritoukka eikä toukka ollenkaan, vaan selkeästi joku koppakuoriaislaji. Kulki siis koipien varassa ja selkäkilpi kiiltävän musta. En ole koskaan nähnyt vastaavia ötököitä. Ehkä korjaan tuon pituuden kolmeksi milliksi ja leveys max milli. Raidia tietysti voisi kokeilla, vaan kun en tiedä, missä majailevat. Olen nähnyt vain yksittäisiä elukoita.
varasto eli rohmukuoriainen tuo voisi olla. Aivan harmittomia toki ihmiselle, mutta komeron elintarvikepussit yms. pitää teipata aina käytön jälkeen.
- Ei tervetullut
Epäinen sen olevan riisihärö . Meidän kolme kerrostaloa myrkytettiin kahteen kertaan kahden viikon välein. On runsaasti lisääntyvä ja vaikea tuhota.
Viihtyy kuivatuotteissa kuten riisi, jauhot jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l262831- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni39626Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34548- 50454
- 30434
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 38426
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27406- 37397