Kesällä 1959 kaksi nuorta Hyrynsalmelta kotoisin ollutta retkeilijää katosi jäljettömiin Suomen Lapissa. 21-vuotias Marja-Terttu Saarainen ja 17-vuotias Veli Mikael Soukka olivat lähteneet Kilpisjärvelle 19. kesäkuuta ja viimeisen havainto heistä tehtiin Rovaniemellä muutamaa päivää myöhemmin. Tämän jälkeen he katosivat kuin maan nieleminä. Edes tavaroita ei ole löydetty. On esitetty epäilyjä siitä, että viimeisen postikortin Rovaniemeltä lähetti joku muu kuin Marja-Terttu ja Veli.
Juttu poiki alkuun paljon vihjeitä, joista moni osoittautui virheelliseksi. Kaksikko oli nähty milloin Norjassa ja milloin taas Ruotsissa. Elokuussa 1959 julkisuuteen nousi Tulilahden murhenäytelmä ja kansa unohti oitis kadonneet nuoret. Veli Soukka ja Marja-Terttu Saarainen ovat yhä teillä tietämättömillä.
Mitä heille oikein tapahtui? Todennäköisenä vaihtoehtona voidaan pitää henkirikosta. Kävikö nuorille samoin kuin tytöille Tulilahdella? Joutuivatko he mielipuolisen murhaajan uhreiksi? Hautasiko tekijä uhrit maastoon niin hyvin, ettei näitä koskaan löydetty? Olisiko Tulilahdella sekä Soukan ja Saaraisen tapauksella yhteys? Ja miksi tämä tapaus jäi unholaan?
Marja-Terttu Saarainen ja Veli Soukka
21
5865
Vastaukset 21
- Kkk.kuu
Muistan tuon tapauksen hyvin. Suuri kysymysmerkki vieläkin mihin kyseiset henkilöt
joutuivat? Tietysti kaikki on vain arvailua, joutuivatko he henkirikoksen uhreiksi?
Tuohon maailman aikaan maamme koettiin vielä jokseenkin tuvalliseksi, asua olla
ja liikkua. - sgjvlkfudjyfufclsdhc
heistähän oli silminnäkijä havaintoja ruotsin puolella joten oisivatko aloittaneet uuden elämän jossain muualla?
- Anonyymi
Nää nuoret piti yhteyttä kotiin, eikä ollut tapana olla ilmoittamatta. Eli, en pidä itse todennäköisenä sitä teoriaa, että olisivat aloittaneet uuden elämän jossain muualla. Kotona heidän seurustelunsa hyväksyttiin. Mä epäilen katoamista erämaahan tai henkirikosta todennäköisinä. Oon ite reissaillu pikku tytöstä lähtien Lapissa ja pysyny aina merkityillä poluilla, koska noihin erämaihin voi eksyä jopa kokeneet erän kävijät. Nuo erämaat kätkee takuulla monen monta ruumista, jotka on poikennu merkityiltä poluilta.
On kyllä mysteeri. Eikö muka ole mitään muita havaintoja Rovaniemeltä? Luulis nyt, että joku olisi nuorenparin nähnyt.
50000 mk tällä parilla oli mukanaan rahaa. Luin murhainfosta, että olisivat luvanneet olla ottamatta liftiä, eli oliko tällä nuorella parilla tapana muuten liftailla? Entä jos ovat kuitenkin liftanneet?
Harmi, että jäi pahasti Tulilahden varjoon tämä tapaus, tutkitaanko tätä tapausta vielä? Omaisille ollut hirvee paikka ja osa on jo kuollut ja saamatta tietää, että missä ovat, ihan hirveetä 😔- Anonyymi
Eksyy ken eksyy. Näkki se on vienyt pariskunnan.
- Anonyymi
Mikä tämä tulilahden homma jota aiemmin on kerrottu?
- Anonyymi
Tulilahden kaksoismurha on 28. heinäkuuta 1959 Tulilahden leirintäalueella Heinävedellä tapahtunut Suomen kuuluisimpiin lukeutuva henkirikostapaus, jossa surmansa saivat jyväskyläläiset 21-vuotias sairaanhoitajaoppilas Eine Maria Nyyssönen ja 23-vuotias toimistoapulainen Riitta Aulikki Pakkanen. Pääepäilty oli moninkertainen rikoksenuusija Erik Runar Holmström (26. lokakuuta 1923, Munsala – 8. toukokuuta 1961, Vaasa), jonka nimeen peloteltiin lapsia Pohjanmaalla: ”Jos et ole kiltti, Runar tulee ja vie sinut”.
Holmström teki itsemurhan 37-vuotiaana ennen pääoikeudenkäyntiä, eikä hänen osallisuuttaan murhiin saatu koskaan varmuudella selvitettyä. - Anonyymi
Uskon tässä katoamisessa rikokseen(henkirikos tai vapaudenriisto) tai sitten ufojen kyytiin.
- Anonyymi
Lappihan on entistä saksalaisten vahvasti miinoittamaa sotatoimialuetta, jos on poikennut sivummalle tiestä miina on yksi mahdollinen syy katoamiseen, mutta saattaa jäädä mysteeriksi tuo katoaminen.
- Anonyymi
Tietääkö Nante asiasta
- Anonyymi
Suksi jo vittuun nantesi kanssa .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suksi jo vittuun nantesi kanssa .
Vedä sinä apina vittu päähäsi ja piiloudu vuorille
- Anonyymi
Ovat varmaan kävelleet miinaan. Sen jälkeen (eläimet) ovat pitäneet huolen lopusta.
- Anonyymi
Voi sitä nukkua pommiinkin.
- Anonyymi
En kyllä muista yhtään 🤔 no oonkin 90-luvun hyryn hedelmiä.
- Anonyymi
Jos on ollut paljon rahaa mukana niin enpä ihmettele jos ovat Lappiin kadonneet.
Tapettu ja poljettu jänkään.Muutaman kerran siellä reissanneena oppinut sen että huijareita täynnä ja joka ruokakaupassakin koettavat kusettaa vaihtorahoissa jos erehdyt maksamaan käteisellä. Eli jos sinnepäin menette niin olkaa tarkkoina,siellä kaikki kelpaa ja viedään mitä irti saadaan. - Anonyymi
Moni on myös erä reissuilla kadonnut suon silmäkkeeseen, sellanen on monta metriä syvä vallihauta.
- Anonyymi
Jospa heidän suhde ei ollut niin hyväksytty kuin on kerrottu ja tuskinpa perheenjäsenet yhden kadotessa ihan kaikkea totuutta kertovat että joo ei tykätty yhtään siitä niiden hommasta että tyttö silleen alaikäisen klopin kanssa heilastelee.
Tuossa ikäero on häpeä vanhemmille kun nainen on jo aikuinen ja toinen vielä poikanen.
Varsinkin kun elettiin aikaa jossa miehen vastuulla oli perheestä huolehtiminen, niin miten sen poju hoitaisi jne.
Naiselle saatettiin naureskella selän takana ja sen ajan kun tietää niin ihan takuulla olleet kylän puheenaihe, niin kyllästyvät ja nostivat säästönsä ja lähtivät rajan yli uuteen elämään.
Ja tapaus taisi tosiaan jäädä tulilahden takia unholaan. - Anonyymi
Ovat voineet erehtyä Neuvostoliittoonkin ja joutuneet siellä pakkotyöhön siperiaan vakoilijoina ja menehtyneet siellä. Tuohon aikaan Neuvostoliittoa on ihailtu ihanneyhteiskuntana Kainuussa.
- Anonyymi
Poromiehet raiskanna ja tappanna.
- Anonyymi
Saksalaiset on vieneet mennessään Norjaan.
- Anonyymi
Muistan tapauksen. Olen suomussalmelta ja vaikka lapsi olinkin niin muistan. Veli Soukan perhettä asui Supmussalmelta
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71830
- 113779
- 37706
- 134700
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 70607
- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142492Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 69455
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti43439- 41432
- 62432
- 45423
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0422Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys73414Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408- 35408
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395