Pollet kakkii aisoille.

Niin sitä suomalaisia, myös eläkeläisiä, viedään kuin hevosta laidunmaille. Syöväthän heistä tosi moni valmiita eineksiä. Ei oikeasti tiedä mitä laittaa suuhunsa. Paketin kyljessä saa lukea mitä vaan, sillä ei ole totuusarvoa.

Itse olen syönyt muutaman eineksen ja valmispizzan joskus 80 luvulla. Menetin muuten uskoni kaikkeen jo parikymmentä vuotta sitten. Etenkin mainontaan. Sen pohjalta olen tehnyt viisaita päätöksiä ja ostoja.

No, kaikki mitä hankin ja ostan harvakseltaan on uutta ja tuntematonta, ei ole edes telkkaria ja lehdistä luen vain oleellisen. Mutta mitä olen hankkimassa, hommaan sen taustatiedot ja vertailun netin kautta.

Ruokaa mitään en osta valmiina.

Melkoinen kohu noussut tuosta romanialaiset hevoset jauhetaan eineksiin.
21372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Niimpä....omin suin onneen se vain on pyrittävä.

Söin pari lusikallista kaurapuuroa kera leseiden.....hiukan hilloa ja hyvää oli. Vettä lasillinen päälle...ja eikun menox`...käväisen hiukan liikuttelemas itseäin....

Hyvät aamun jatkot kaikil`......

Äänestä
  • Niukat on eväät liueta maailmalle. Tuollaisella annoksella perinteinen suomi mies pyörtyisi jo kotirappusille.

    Enpä itsekään juonut kuin mukillisen kahvia mutta sillä pärjää näin kotioloissa, ensi alkuun.

    Äänestä

  • Hyvää pannukahvia. kirjoitti:

    Niukat on eväät liueta maailmalle. Tuollaisella annoksella perinteinen suomi mies pyörtyisi jo kotirappusille.

    Enpä itsekään juonut kuin mukillisen kahvia mutta sillä pärjää näin kotioloissa, ensi alkuun.

    Kun olen syönyt vähän niin "liikkuttelutkin" menee paremmin......

    Nyt olen syönyt jo lopunkin puuron ja kananmunan.....nyt jaksaa seuraavaan poppisimiseen saakka.

    Hevosen lihaa en ainakaan tietoisesti söisi....hevoset olivat rakkaita lapsuudessain...teini-ikään saakka joita kävin joskus paijailemassakin ennenkuin lähdin koulutielle.....

    Äänestä

Finduksella ei mene hyvin. Jokin aika sitten firma jäi kiinni siitä, että se pakastaa Norjassa kasvatetut kalat kokonaisina ja vie ne Kiinaan, missä ne sulatetaan, fileoidaan ja pakastetaan uudestaan.

Ostan silloin tällöin pakastekalaa, mutta Findus on minulla boikotissa tuon epäekologisen älyttömyyden vuoksi.

Elintarviketeollisuus on mahtava vaikuttaja. Jossakin tv:n dokumentissa kerrottiin, kuinka USA:n maataloustuella tehdään halvimmiksi tuotteet, joissa on soijaa tai maissia, joita teollisuus käyttää. Sen sijaan tuoreena myytävien vihannesten kasvattajia ei tueta. Sen seurauksena kasvikset ovat niin kalliita, ettei köyhillä ole varaa niitä syödä.

Äänestä

Jaa jaa...

Eilen tein kunnon kattilallisen hernekeittoa, meni siihenkin lihaa mutta ei se hevosesta ollut.

Tänään taidan tehdä ruokaa taas lihasta, possusta tällä kertaa, kantarelleja yms kastikkeeseen.

Tarkkailkaa metwurstejanne, hevoskammoiset...

Äänestä

Hevosen liha on hyvää! Todennäköisesti aasinkin.
Taannoin moni Hesan ravintoloista jäi kiinni hevosesta tehdyistä häränlihapihveistä. Hymyn toimittajat tilasivat häränlihapihvit ja ottiva niistä näytteet laboratoriotutkimuksia varten. Melkein kaikki olivat hevosta.
Kuulemma tumpelompikin kokki saa hevosesta hyvänmakuisen pihvin!
Ostan taas joskus sitä Kyröläistä. Maistuu yhtä hyvälle kuin se vanhanajan Suomimakkara. Suomimakkaran teko loppui kun hevoset loppuivat teurastamolta; ensin tuli Erikoissuomi jossa ihmisten maku totutettiin vähempään hevosenlihan makuun, sitten tuli se Lenkki missä ei hevosta ole ollenkaan.
Kaikkein karmeimman makuinen lenkki mitä olen koskaan syönyt, oli Aptitring aikanaa Ruotsissa. Epämääräistä mössöä johon sotkettu paljon sipulia. Ei passaa ainakaan minun makuhermoon, mutta mitäpä ei köyhä nälissään söisi...

Äänestä
  • Voi voi kyllä sitä itse kukin kaipaa heppalenkkiä, oliko se kyrön käyrää vai miksi sitä sanoivat?

    Äänestä

  • lenkillä lojumaan kirjoitti:

    Voi voi kyllä sitä itse kukin kaipaa heppalenkkiä, oliko se kyrön käyrää vai miksi sitä sanoivat?

    Ainakin Kylmäsen tehtaanmyymälässä Rantsilassa on usein myynnissä Kyröläinen -nimistä paksua hevosmakkaraa. Yleensä hyvää ja kohtuuhintaista, mutta viimeksi siinä oli hevosta vain hevosen hiki. Siksi olenkin viime kuukausina ajanut myymälän ohi pysähtymättä.

    Äänestä

En tiedä, mitä kieltä hevonen aikoinaan puhui, joka oli pantu puolisoni ostamiin säilykepurkkeihin.
Minulle ei maistu, periaatteessa, eikä makunsa puolesta.
Hänelle maistuu, eikä edes hirnu.

Ikikaudet on syöty meetvurstia, jota usein tehdään hevosenlihasta.
Mitä kummaa siinä on?
Länsimaista olla närppi, liekö itsekorostustakin?
Kun on varaa.

Äänestä

Kyrön makkara oli hyvää, joskus -kuuskyt luvulla.

Äänestä
  • Turun kauppahallista ainakin saa hevosmakkaroita, joita on pakko hamstrata siellä käydessä.

    Vävyni osti juuri 7kg heppaa, kun ratsukko oli jouduttu lopettamaan sen katkaistua jalkansa.

    Äänestä

Hevonen on hyvää paistina ja purkissa.
Käydessäni naapurikaupungin kauppahallissa ostan aina pari sataa grammaa hevosta. Vaikka se on hyvää niin hinta rajoittaa määrää.

Kun minut passitettiin 11-vuotisena viikoiksi yksin saareen pöllinkuorintaan oli majoitusvälineeni yksi huopa. Havumajan rakensin itse.
Eväinä ruis- ja näkkileipää, teetä, voita, sokeria ja purkitettua hevosta.

Elävää hevosta kavahdan mutta kuollut on poikaa, oikeassa olomuodossaan!

Äänestä
  • "laiska-lasse"

    Turun kauppa-halli on sovinistien legendaarinen talli.
    Siellä lepäävät ne henget, jotka tiesivät miten Hevosta hoidetaan.
    Ei siellä Hevosta ollut, joka ei hyviin henkiin elpynyt.
    Hagiksen-hallissa, täällä Stadissa on Hakalan Suomi.
    Sinnepäin sano, sinnepäin.
    Heposen rasvassa on jotain taikaa.
    Jospa ovat sotiemme jälkeläisiä, joiden tuskan-hiki ei ole romaaneista kotoisin. :)

    H.

    Äänestä

  • Turun Kauppahalliin tuli aamupäivisin klo 10.45 kuorma juuri savustamosta tullutta, lämmintä Fitfeltin Hevoslenkkiä.
    Pitkä oli se jono, joka sitä lenkkiä jonotti, toisiaan jonossa kiilaten.
    Oli siinä jonottamassa herraa ja narria, jopa fiiniä frouvaakin, ruokatunnilla makkaraansa ostamassa olevien duunareitten seassa.
    Sitä mahtavaa makkaran makua ei unohda koskaan. Se oli hyvää.
    Oi niitä aikoja.

    Sitten tehdas paloi, konit loppuivat ja resepti oli suvulla salaisessa kätkössä.
    Joitakin vuosia sitten aloitettiin, muka samalla reseptillä, jälleen valmistamaan muka samaa makkaraa.
    Kattia kanssa. Ei lähellekään niin hyvää, mutta syötävää sekin on.

    Äänestä

Hevosen liha on hyvää.

Kysymys oli vain väärästä lihasta ei mistään muusta.

Äänestä
  • Nimenomaan uutinen oli väärstä lihasta väärässä paikassa. Hyvä, että asiasta uutisoitiin. Elintarviketeollisuuden ketjut ulottuvat ties minne huijareiden maihin.

    Meidän, jotka kunnioitamme lakeja ja asetuksia sekä maksamme veroja koko Euroopan hyvinvoinnin takaamiseksi :( on vaikea ymmärtää, että esimerkiksi Kreikkalaisten kansanhuvia on veronkierto. Se näkyy myös meidän veroprosentissamme.

    Meitä huijataan kaikin mahdollisin tavoin, miten suojautua siltä?

    Äänestä

  • Ketjukin on väärin aloitettu, koska joku aloitti uuden heppa aiheisen.

    Äänestä

uutisia, muistan kuinka hyvää makkaraa oli 60-luvulla jossa sanoivat olevan hevosenlihaa.
Mut taisi olla vaan sen verran hevosenlihaa että pääsivät sanoo niin..
Kyllähän ne suomalaiset on koko elämän aikani ajan kehunut myös lenkkimakkarakin, ja olisikohan niissä edes nimeksikään mitään lihaa? Koska piti keksiä niillekin eri luokituksia.

Äänestä
  • Pitkäänhän HK sininenkin oli maitojauhetta ja teurastamojen lattioilta talikoitua (ja jauhettua) jätettä, jota myivät huippumakkarana. Meni kuin väärä raha.
    Niin oli kultaisella 80 luvulla.

    Jussi Salonoja voi nauraa elämänsä loppuun asti.

    Sitten tuli hygieniasäännökset, roju makkarassa huonontui ja siitä tuli suunnilleen syötäväksi kelpaamatonta. Taisivat alkaa käyttää vehnäjauhojakin?

    Äänestä

Muistuupa Hill Street Blues, ja Rakinlöyhkä, joka jollain sivukujalla söi jonkun laitapuolen ystävällisen ystävän kanssa.
Olipa hyvää kanaa, sanoi hän.
Kuka mistään kanasta on puhunut, vastasi vieraanvarainen ystävä.

Mielikuvat kuljettavat ihmistä. Kutkuttavat makunystyröitäkin.

Äänestä
  • Kas kummaa. Kun mainitsit, muistan itsekin tuon jakson.
    Se oli yksi sarja, jota tuli seurattua aika ajoin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Omin suin onneen. kirjoitti:

Niin sitä suomalaisia, myös eläkeläisiä, viedään kuin hevosta laidunmaille. Syöväthän heistä tosi moni valmiita eineksiä. Ei oikeasti tiedä mitä laittaa suuhunsa. Paketin kyljessä saa lukea mitä vaan, sillä ei ole totuusarvoa.

Itse olen syönyt muutaman eineksen ja valmispizzan joskus 80 luvulla. Menetin muuten uskoni kaikkeen jo parikymmentä vuotta sitten. Etenkin mainontaan. Sen pohjalta olen tehnyt viisaita päätöksiä ja ostoja.

No, kaikki mitä hankin ja ostan harvakseltaan on uutta ja tuntematonta, ei ole edes telkkaria ja lehdistä luen vain oleellisen. Mutta mitä olen hankkimassa, hommaan sen taustatiedot ja vertailun netin kautta.

Ruokaa mitään en osta valmiina.

Melkoinen kohu noussut tuosta romanialaiset hevoset jauhetaan eineksiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu