Ruotsin eläke ulosottoon?

Eläkeläinen Suomessa

Olen suomalainen eläkeläinen mutta olin 40 v. sitten Ruotsissa töissä ja saan sieltä nyt eläkettä. jos menen velkajärjekstykseen, sosoiaaliluottoon tai ulosottoon velkojani takia, niin onko mahdollista että voisin jättää Ruotsista saavani eläkkeen Ruotsiin pankkitilille ilman että täällä Suomessa ottetais sen huomoon? Saan Ruotsista n. 450E nettona kk.

7

703

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+5

      Eipä onnistu, kyllä kaikki tulot pitää ottaa huomioon, tulivatpa ne mistä maasta tahansa.

    • Kannattaa kertoa

      Suomessa saamasi eläkkeeseesi vaikuttaa tuo ruotsta tuleva eläke. Ja kyllä sinun täytyy ilmoittaa tuo ulkomaita tuleva eläkeesi velkaneuvonnassa, sosiaalista luottoa ja ulosotossa.

      Ulosottolaissa sanotaan, että palkka voidaan ulosmitata, tämä palkaksi luetaan myös eläke ja sinun tapauksessa myös tuo ulkomaita saatu eläke. Jos jätät sen ilmoittamatta syyllistyt velallisen epärehellisyyteen ja saat petossyytteen. Lisäksi kaikki sovitut velkajärjestelyt keskeyttyy ja joudut maksamaan kaikki luotot korkojen kanssa takaisin. Lisäksi tulee petossyytteen aiheuttamat kulut ja muut korvausvaateet liityen petossyytteeseen.

      Katso linkit :

      http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1977/19770938

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1977/19770938

      Pohjoismailla on siis tuo sopimus

      Asetus yksityisoikeudellista vaatimusta koskevien pohjoismaisten tuomioiden täytäntöönpanosta

    • rehellisyys..

      Et voi mitenkään piilottaa ruotsin eläkettä, sillä sehän näkyy verotiedoissasikin. Paras ottaa vain lusikka käteen. Ja nykyään on mahdollista että yksityishenkilön velkajärjestely kestää vain kolme vuotta joten sen ajan kestää. Itsellä vj kesti aikoinaan viisi vuotta ja sekin meni nopeasti.

      • Ei vilppiä

        Ei ollut tarkoitus piillotta tuo eläke vaan ainostaan välttää kaksoisverotusta.


      • ei tuplaverotusta
        Ei vilppiä kirjoitti:

        Ei ollut tarkoitus piillotta tuo eläke vaan ainostaan välttää kaksoisverotusta.

        Hutera selitys. Pohjoismaiden (ja eräiden muidenkin maiden) kanssa on tehty iät ja ajat sitten verosopimukset, joissa määrätään, kumpi valtio kulloinkin verottaa. Kaksoisverotusta ei ole eikä ole ollut miesmuistiin.


      • Anonyymi
        ei tuplaverotusta kirjoitti:

        Hutera selitys. Pohjoismaiden (ja eräiden muidenkin maiden) kanssa on tehty iät ja ajat sitten verosopimukset, joissa määrätään, kumpi valtio kulloinkin verottaa. Kaksoisverotusta ei ole eikä ole ollut miesmuistiin.

        Kylläpäs on kaksoisverotus edelleen, ainakin minun eläkettä verottaa ensin ruotsi sitten suomi.


    • Anonyymi

      Ruotsissa on eläkkeet suojattu ulosotolta eli eläkkeitä ei saa ulosmitata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe