Ostin uuden television, ja siinä on korttipaikassa tällainen merkintä: CI -liitäntä
PlusTv:n sivuilla kuitenkin lukee, että plustvkortti ei toimi CI kortinlukijassa. Eli minun pitäisi hankkia tavallinen CI kortinlukija.
Mutta, toimiiko tavallinen kortinlukija tuossa CI liitännässä?
PlusTv:n sivuilla kuitenkin lukee, että plustvkortti ei toimi CI kortinlukijassa. Eli minun pitäisi hankkia tavallinen CI kortinlukija.
Mutta, toimiiko tavallinen kortinlukija tuossa CI liitännässä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
http://www.testatutlaitteet.fi/fi/fi_5.html
Voiko uudessa televisiossa käyttää vanhaa kortinlukijaa?
Normaaleja maksu-tv-kanavia (ns. SD-tarkkuuden kanavia) voi katsoa myös vanhalla kortinlukijalla. Maksullisten HD-kanavien katseluun tarvitaan linkitetty CI -kortinlukija.
http://www.plustv.fi/Asiakaspalvelu/Tekniikka/Vastaanotto/ löytyy lisää infoa.
Kannattaa sopia liikkeen kanssa palautusmahdollisuus, sillä kortinlukijalla saattaa olla yhteensopivuudessa ongelmia joidenkin laitemerkkien kanssa.
Moi!
CI -kortinlukija ei valitettavasti toimi Plustv-korteissa.
Plustv-kortteja on tällä hetkellä kahdenlaisia. Valkoisen ja mustan värisiä. Musta kortti vaatii Viaccess-salauksella olevan kortinlukijan tai digiboxin, tämä mahdollistaa HD kanavien katselun, kunhan vain lähetyksetkin alkavat Plustv:n osalta. Valkoinen kortti on taas perinteinen kortti mikä on tarkoitettu vain SD-tarkkuudella olevien kanavien katseluun, tämä vaatii Conax-salauksella olevan kortinlukijan tai digiboxin.
T: Jarmo/Expert