Merikarvianjoki?

Rock Bottom

Niin, oletteko Merikarvian joelle kalaan päässeet? Tuntuu olevan hyvä kalajoki, niin ovat kaverit haastelleet. Harjusta, kirjolohta, joki/meritaimenta ja siikaa ovat saaneet. Syksyllä olisi mahdollisuus lähteä tienoille kalaan, kannattaako?

9

2102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taimen

      Oikein hyvä paikka varsinkin Lankoski majoituspalveluineen (www.lankoski.com).

      • Rock Bottom

        Onkos teikäläisellä mitään syyskalavinkkäjä, syyslomalla kun olisin joelle kalaan lähdössä! Oletko Piinukoskella käynyt?


      • timppa

        Hyvin markkinoitu pullalohipaikka. Majoitustiloja ja firmoille hyvä hengenluontipaikka. Pitka jokiosuus ja kauniitakin paikkoja löytyy. Vesi tosi sameaa. Saalis täysin säiliöautoista tankattujen kirrien varassa. Ei mikään huono paikka, mutta vastaavan saalisvarmuuden omaavia kirjolohipaikkoja satoja muitakin.


      • ole
        timppa kirjoitti:

        Hyvin markkinoitu pullalohipaikka. Majoitustiloja ja firmoille hyvä hengenluontipaikka. Pitka jokiosuus ja kauniitakin paikkoja löytyy. Vesi tosi sameaa. Saalis täysin säiliöautoista tankattujen kirrien varassa. Ei mikään huono paikka, mutta vastaavan saalisvarmuuden omaavia kirjolohipaikkoja satoja muitakin.

        jokeen nousee meritaimen ja lohi. esim tänä syksynä lankoskelta saatu useita meritaimenia. joessa hyvä harjuskanta. ja kaikkein paras koittaa marraskuussa kun vaellussiika nousee jokeen, painohaitarin ollessa n. 1-4kg. joten mielestäni merikarvianjoen maine kirrepaikkana on harhaanjohtava. tietenkin jos onkii vai tiettyjä kirremonttuja niin sitä se on. kuitenkin kannattaa laajentaa kalastusaluetta ja (perho)kalstustekniikoita niin saattaa kokea mahtavia hetkiä joen varressa. kireita siimoja kaikille!


      • jaska
        timppa kirjoitti:

        Hyvin markkinoitu pullalohipaikka. Majoitustiloja ja firmoille hyvä hengenluontipaikka. Pitka jokiosuus ja kauniitakin paikkoja löytyy. Vesi tosi sameaa. Saalis täysin säiliöautoista tankattujen kirrien varassa. Ei mikään huono paikka, mutta vastaavan saalisvarmuuden omaavia kirjolohipaikkoja satoja muitakin.

        Syksyn aikana lähes joka torstai lisätty yli 200kg kirjolohta, mutta silti merestä nousevaa kalaa saatu kirrejä enemmän, mm. lohta ja siikaa. Aikas pohjoiseen saa lähtee jos haluaa saada yhtä paljon luonnon kalaa.


      • Paikkana varmaankin hyvä, eli hieno miljöö.Kalansaanti taas minun kolmen kerran käyn tien valossa heikonlainen. Ei saalista minkäänlaista.
        Minulla on sentään yli 50v kalastusta takana.
        Vaikuttaisi siltä että istukkaiden varassa mennään ja niitäkin on vähän. Ei Säynävää keväällä,eikä Harria,taimenta edes siiasta puhettakaan. Kun ei edes sattuma-ahventa tai haukea tullut.
        Paikkana hieno mutta eväät pitää olla omasta takaa.🤢


    • jammu8

      Ei kannata lähteä merta edemmäksi kalaan, ei ainakaan Merikarvian joelle asti. Liiaksi kehuttu ja yliarvostettu ja nämä arvostelijat juurikin osuuskuntien omat yrittäjät, jotka koittavat saada populaa ja rahaa joen varsille.

      Sotkuinen mesta kaikenkaikkiaan ja asiat hoidettu päin P:tä viimeiset 10 vuotta.Tappelevat sen minkä kerkeeevät ja savustelevat toinen toisiaan ulos. Poliisijupakka alkanut kuulemma entisten ja nykyisten toiminnanjohtajien sotkujen penkomisessa, joten kovin on sekaisin koko merikarviajoen kalakierrosten -ja osuuskuntien asiat. Maksattavat paskan muilla, joten tervetuloa vaan merikarvianjoen apajille,

    • Anonyymi

      Älkää hyvät ihmiset mänkö....

      • Anonyymi

        Kuulostaa hyvin tutulta.🦞🦞🦞🦞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      433
      12911
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5643
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      267
      4256
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      331
      3529
    5. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      16
      2476
    6. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      26
      2176
    7. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1960
    8. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      128
      1898
    9. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      86
      1401
    10. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1129
    Aihe