Niin, oletteko Merikarvian joelle kalaan päässeet? Tuntuu olevan hyvä kalajoki, niin ovat kaverit haastelleet. Harjusta, kirjolohta, joki/meritaimenta ja siikaa ovat saaneet. Syksyllä olisi mahdollisuus lähteä tienoille kalaan, kannattaako?
Merikarvianjoki?
Rock Bottom
92240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oikein hyvä paikka varsinkin Lankoski majoituspalveluineen (www.lankoski.com).
Onkos teikäläisellä mitään syyskalavinkkäjä, syyslomalla kun olisin joelle kalaan lähdössä! Oletko Piinukoskella käynyt?
Hyvin markkinoitu pullalohipaikka. Majoitustiloja ja firmoille hyvä hengenluontipaikka. Pitka jokiosuus ja kauniitakin paikkoja löytyy. Vesi tosi sameaa. Saalis täysin säiliöautoista tankattujen kirrien varassa. Ei mikään huono paikka, mutta vastaavan saalisvarmuuden omaavia kirjolohipaikkoja satoja muitakin.
jokeen nousee meritaimen ja lohi. esim tänä syksynä lankoskelta saatu useita meritaimenia. joessa hyvä harjuskanta. ja kaikkein paras koittaa marraskuussa kun vaellussiika nousee jokeen, painohaitarin ollessa n. 1-4kg. joten mielestäni merikarvianjoen maine kirrepaikkana on harhaanjohtava. tietenkin jos onkii vai tiettyjä kirremonttuja niin sitä se on. kuitenkin kannattaa laajentaa kalastusaluetta ja (perho)kalstustekniikoita niin saattaa kokea mahtavia hetkiä joen varressa. kireita siimoja kaikille!
Syksyn aikana lähes joka torstai lisätty yli 200kg kirjolohta, mutta silti merestä nousevaa kalaa saatu kirrejä enemmän, mm. lohta ja siikaa. Aikas pohjoiseen saa lähtee jos haluaa saada yhtä paljon luonnon kalaa.
Paikkana varmaankin hyvä, eli hieno miljöö.Kalansaanti taas minun kolmen kerran käyn tien valossa heikonlainen. Ei saalista minkäänlaista.
Minulla on sentään yli 50v kalastusta takana.
Vaikuttaisi siltä että istukkaiden varassa mennään ja niitäkin on vähän. Ei Säynävää keväällä,eikä Harria,taimenta edes siiasta puhettakaan. Kun ei edes sattuma-ahventa tai haukea tullut.
Paikkana hieno mutta eväät pitää olla omasta takaa.🤢
Ei kannata lähteä merta edemmäksi kalaan, ei ainakaan Merikarvian joelle asti. Liiaksi kehuttu ja yliarvostettu ja nämä arvostelijat juurikin osuuskuntien omat yrittäjät, jotka koittavat saada populaa ja rahaa joen varsille.
Sotkuinen mesta kaikenkaikkiaan ja asiat hoidettu päin P:tä viimeiset 10 vuotta.Tappelevat sen minkä kerkeeevät ja savustelevat toinen toisiaan ulos. Poliisijupakka alkanut kuulemma entisten ja nykyisten toiminnanjohtajien sotkujen penkomisessa, joten kovin on sekaisin koko merikarviajoen kalakierrosten -ja osuuskuntien asiat. Maksattavat paskan muilla, joten tervetuloa vaan merikarvianjoen apajille,
Älkää hyvät ihmiset mänkö....
Kuulostaa hyvin tutulta.🦞🦞🦞🦞