Merikarvianjoki?

Rock Bottom

Niin, oletteko Merikarvian joelle kalaan päässeet? Tuntuu olevan hyvä kalajoki, niin ovat kaverit haastelleet. Harjusta, kirjolohta, joki/meritaimenta ja siikaa ovat saaneet. Syksyllä olisi mahdollisuus lähteä tienoille kalaan, kannattaako?

9

2069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taimen

      Oikein hyvä paikka varsinkin Lankoski majoituspalveluineen (www.lankoski.com).

      • Rock Bottom

        Onkos teikäläisellä mitään syyskalavinkkäjä, syyslomalla kun olisin joelle kalaan lähdössä! Oletko Piinukoskella käynyt?


      • timppa

        Hyvin markkinoitu pullalohipaikka. Majoitustiloja ja firmoille hyvä hengenluontipaikka. Pitka jokiosuus ja kauniitakin paikkoja löytyy. Vesi tosi sameaa. Saalis täysin säiliöautoista tankattujen kirrien varassa. Ei mikään huono paikka, mutta vastaavan saalisvarmuuden omaavia kirjolohipaikkoja satoja muitakin.


      • ole
        timppa kirjoitti:

        Hyvin markkinoitu pullalohipaikka. Majoitustiloja ja firmoille hyvä hengenluontipaikka. Pitka jokiosuus ja kauniitakin paikkoja löytyy. Vesi tosi sameaa. Saalis täysin säiliöautoista tankattujen kirrien varassa. Ei mikään huono paikka, mutta vastaavan saalisvarmuuden omaavia kirjolohipaikkoja satoja muitakin.

        jokeen nousee meritaimen ja lohi. esim tänä syksynä lankoskelta saatu useita meritaimenia. joessa hyvä harjuskanta. ja kaikkein paras koittaa marraskuussa kun vaellussiika nousee jokeen, painohaitarin ollessa n. 1-4kg. joten mielestäni merikarvianjoen maine kirrepaikkana on harhaanjohtava. tietenkin jos onkii vai tiettyjä kirremonttuja niin sitä se on. kuitenkin kannattaa laajentaa kalastusaluetta ja (perho)kalstustekniikoita niin saattaa kokea mahtavia hetkiä joen varressa. kireita siimoja kaikille!


      • jaska
        timppa kirjoitti:

        Hyvin markkinoitu pullalohipaikka. Majoitustiloja ja firmoille hyvä hengenluontipaikka. Pitka jokiosuus ja kauniitakin paikkoja löytyy. Vesi tosi sameaa. Saalis täysin säiliöautoista tankattujen kirrien varassa. Ei mikään huono paikka, mutta vastaavan saalisvarmuuden omaavia kirjolohipaikkoja satoja muitakin.

        Syksyn aikana lähes joka torstai lisätty yli 200kg kirjolohta, mutta silti merestä nousevaa kalaa saatu kirrejä enemmän, mm. lohta ja siikaa. Aikas pohjoiseen saa lähtee jos haluaa saada yhtä paljon luonnon kalaa.


      • Paikkana varmaankin hyvä, eli hieno miljöö.Kalansaanti taas minun kolmen kerran käyn tien valossa heikonlainen. Ei saalista minkäänlaista.
        Minulla on sentään yli 50v kalastusta takana.
        Vaikuttaisi siltä että istukkaiden varassa mennään ja niitäkin on vähän. Ei Säynävää keväällä,eikä Harria,taimenta edes siiasta puhettakaan. Kun ei edes sattuma-ahventa tai haukea tullut.
        Paikkana hieno mutta eväät pitää olla omasta takaa.🤢


    • jammu8

      Ei kannata lähteä merta edemmäksi kalaan, ei ainakaan Merikarvian joelle asti. Liiaksi kehuttu ja yliarvostettu ja nämä arvostelijat juurikin osuuskuntien omat yrittäjät, jotka koittavat saada populaa ja rahaa joen varsille.

      Sotkuinen mesta kaikenkaikkiaan ja asiat hoidettu päin P:tä viimeiset 10 vuotta.Tappelevat sen minkä kerkeeevät ja savustelevat toinen toisiaan ulos. Poliisijupakka alkanut kuulemma entisten ja nykyisten toiminnanjohtajien sotkujen penkomisessa, joten kovin on sekaisin koko merikarviajoen kalakierrosten -ja osuuskuntien asiat. Maksattavat paskan muilla, joten tervetuloa vaan merikarvianjoen apajille,

    • Anonyymi

      Älkää hyvät ihmiset mänkö....

      • Anonyymi

        Kuulostaa hyvin tutulta.🦞🦞🦞🦞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      47
      9735
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      105
      5186
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4357
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2927
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      142
      2709
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      179
      2558
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      28
      1952
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1687
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1559
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      21
      1057
    Aihe