Elikkä noilla RER junilla on tarkoitus matkustaa lentokentältä Pariisin Disneylandin suuntaan.
On kai selvää että kun lentokentältä ostaa junalipun keskustaan (RER B) ei sillä lipulla ole vaihto-oikeutta vaan pitää ostaa erikseen lippu RER A han. Molemmat liput voi varmaan ostaa jo lentokentällä ettei tarvitse keskustassa kärsiä vaivaa jatkoyhteys lipun ostoon?
Onko tämmösen matkan kokeneita? Kiitokset mahd uskonvahvistamisesta!
RER B CDG:ltä keskustaan(Châtelet) -->RER A Disneyland suunta
2
395
Vastaukset
- hyvää matkaa
Lentokentältä on myös shuttle-yhteys Disneylandiin: http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-car-parks/Paris-CDG/Access/public-transport/Paris-cdg-navette-shuttle-disneyland.htm?wysistatpr=ads_moteur-synomia_gb
Aikuiset €15, lapset €13. Säästätte aikaa, jos menette suoraan eikä keskustan kautta.
Jos haluatte mennä keskustan kautta, niin RATP'n sivuilta laskin paljon maksaa matka CDG-Disneyland (Marne-La-Valllée). "Le billet Origin-Destination"- lippu maksaa yhteensuuntaan aik €16.2 (alennettu hinta €10.) eli ostakaa suoraan kentältä lippu "Origin-Destination."
Matka kentältä keskustaan (RER B) Les Halles muuten maksaa aik €9.50 (€6.65.)- Maaliskuun reissu
Kiitokset!
Tuo Billet Origin-Destination sopii meille, koska emme mene Disneyhin saakka vaan jäämme pois paria RER-asemaa aikaisemmin. Siksi keskustan kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945218Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415663Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16510792Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010113Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369551Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476