..taas hoopottaa, joka neljännessä mökissä muka, wtf? Jos noin olisi kyllä täällä palstalla asiasta tiedettäisiin mutta kun ei ole yhtään keisarin mökkiä homeessa, vai onko muka? En nyt ole kovin tiiviisti palstaa seurannut mutta jos tahti on entinen niin joka keisarilla on homeeton mökki, kauniit lapset, piukkapeppu ja karhuntalja. Sen mökin ylläpitokaan ei maksa mitään, ja arvo nousee kohisten, kyl näin o.
http://yle.fi/uutiset/omistajan_piittaamattomuus_voi_kostautua_homevauriona/6489857
On siellä linkki siihen ostajan oppaaseenkin, taitaa sekin olla jotain vasurien ja vihervasemmiston juonia jotta saavat asuntojen myyntihinnat rommaamaan ja keisarille mustanpekan käteen mutta eipä taida onnistua, ihan niin kuin ei vihreä polttoaine sakkaannu keisarin citymaasturin tankkin nii ei myöskaan sakkaannu ikuinen nousu palstalla.
http://yle.fi/uutiset/omistajan_piittaamattomuus_voi_kostautua_homevauriona/6489857
On siellä linkki siihen ostajan oppaaseenkin, taitaa sekin olla jotain vasurien ja vihervasemmiston juonia jotta saavat asuntojen myyntihinnat rommaamaan ja keisarille mustanpekan käteen mutta eipä taida onnistua, ihan niin kuin ei vihreä polttoaine sakkaannu keisarin citymaasturin tankkin nii ei myöskaan sakkaannu ikuinen nousu palstalla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"En nyt ole kovin tiiviisti palstaa seurannut mutta jos tahti on entinen niin joka keisarilla on homeeton mökki, kauniit lapset, piukkapeppu ja karhuntalja. "
Niin ainakaan Lukilla ja minulla ei ole ollut tapana retostella karhuntalja-asialla. Minulla ei ole karhuntaljaa.
Ehkä et laske meikäläistä tuohon keisarikuntaan sitten.
Ja tänään hesarissa (kakokepulien propagandalehti) oli maininta että home lähtee ihan tavallisilla pesuaineilla että se turha sterilisointi vain lisää ongelmia astmaatikoilla. Mene ja tiedä, jotkut kuulemma haistaa talon homeen jo tältä palstalta.
Itse pidän kosteusmittaria ihan hyvänä tapana arvioida tilannetta, jos ilmankosteus sisällä on n. 40% ja rossipohjassa 50-60% en usko että ongelmia on tiedossa.
Et pahimmasta päästä keisareita ole ollenkaan, järkevääkin kommenttia tulee sinulta toisinaan niin kuin nytkin ihan asiaa.
Minulla ei ole tyhjännaurajan listasta kuin homeeton mökki ja kauniit lapset, tosin olen tyytyväinen siihenkin.
Ymmärrän kyllä tyhjännaurajan linkityksen, rommitoiveet kun meni taas kerran. Valitettavasti joudun tuottamaan tässäkin hänelle pettymyksen, katsopa miten rakennusten kosteus vaikuttaa hintoihin Britanniassa.
Kyllä Suomessakin naurettava kosteuden- ja jalokaasujen mittaus kohta menee muodista.
Mistäs tiedät homeettomuuden? Mihnkäs piukkis on kadonnut, veikö taljan mennessään? Olin näköjään tuonne karhuntalja kirjoittanut mutta lammastahan ne taisikin tosiaan taljat takan edessä olla.
Mistähän tuota katsoisi? Ei kyllä kiinnosta britannian asiat pätkääkään,Suomessa toistaiseksi ollaan ja täällä jos on mökki homeessa vaikeuksia tulee sekä ostajalle että myyjälle. Ei se nyt ihan anurettavaa ole, joillekin tulee melkoisia oireita, yhdeltä kaveriltakin meni purkuun koko talo kun elämä oli jatkuvaa sairastelua, lapsille jäi muistoksi allergiat.
Asiahan Lukille mitenkään kuulu mutta mutta kaikista parhaimmat tyypit palstalla On:
-hahahahahah
ja
-Laupias
Joskus oikein kaipaan laupiaan viiltäviä lausuntoja,hahhahhahah vierailee jo liian harvoin joten palaa jo palstalle takaisin.
Kiitoksia, arvonhan mekin Laupiaan kanssa ansaitsemme ainakin jonkinlaisen ja mukavaa kun tunnustusta saamme palstan järkimiehiin luettavalta Lukilta. On tosiaan tullut vähän harvennettua palstan seuraamista, alkoi kylklästyttämään kun katosi ketjut niin helposti mutta pitänee koettaa terhentäytyä palstan suhteen.
Muutahan täällä ei ole ollut uutta kuin että hilda rane rilahti,toimii ok-loordina ,the rat , ja lukuisia muita ok-alkuisia.
Vaikka Laupias onkin täys muuli kunnon muuli, niin ilman laupiasta on palsta melko köyhä,tässä näitä tosiasioita havumetsien maasta.
Mutta on sillä toisinaan kova pää.
"Vaikka Laupias onkin täys muuli kunnon muuli, niin ilman laupiasta on palsta melko köyhä,tässä näitä tosiasioita havumetsien maasta.
Mutta on sillä toisinaan kova pää. "
No kunnon muuli, kyllä. keskituloinen, tai hieman alle, mutta silti yritetään sinnitellä omakotitalossa (toistaiseksi ihan helpostikin) koska vuokrat ne vasta kalliita on.
Joo kovapäinen olen, sen totesi kerran nuorena eräs kaveri harjoituksissa kun ranne muljahti. Sattui kyllä päähänkin, mutta esitin ettei tuntunut missään.