Mihin ja miten kannattaa lähteä tutustumaan k.o. alueelta .Ensi kertaa olemme menossa ? Onko julkista liikennettä jos, niin lipun ostoista mihin mennä ja tietenkin myös vähän hintatietoja ? Siellä käyneiltä apua ja vinkkejä toivotaan.
MAJAPAIKKA TOSCANA , LÄHIALUEIDEN LIIKKUMINEN ?
3
461
Vastaukset
- Italia2013
Tätä asiaa on usein käsitelty täällä, joten katso ensin aiempia ketjuja, esimerkiksi "Minne Italiassa" viime joulukuussa. Kysy sitten lisää, niin yritetään vastata. Riippuu siitäkin, missä päin Toscanaa asut. Julkisella liikenteellä pärjää, auto antaa liikkumisvapautta.
- Olly
Vaikean heitit, kun en tiedä kauanko aiotte Toscanassa olla ja mitä haluatte, miten aiotte liikkua ja miten asua.
Toscana antaa mahdollisuuden kaupunkilomaan (suosikkini ovat Siena ja Lucca), rantalomaan (Välimeren rannikko, paikat lienevät kaikki samanlaisia, aurinko ja ranta), älyttömään määrään kulttuuria (esim. Firenze), vuoristokävelyille, kukkulakaupunkeihin tutustumiseen yms. yms.
Liikkuminen sinänsä on helppoa, ostat kioskilta (tupakkalaupasta, jossa on kyltti Biglietti) lipun bussiin, ja leimaat sen bussissa. Junaliput ovat myös halpoja, mutta ne täytyy ostaa asemalta ja leimata asemalaiturilla.
Ja aina tämän muistutan, parin viikon opiskelulla osaat sanoa Italiaksi perus fraasit, ja muista kehua ruokaa (ei ole vaikeaa).
Itse olemme vuokranneet yleensä asunnon viikoksi kerrallaan eri paikoista (esim. Homelidays.com) ja pitäneet sitä "tukikohtana".
Kerro lisää, suunnitellaan!- Italia2013
Samoilla linjoilla olen. Toscanakin on sen verran laaja maakunta, että asuinpaikasta riippuu, miten kiertely sujuu - varsinkin, jos liikkuu julkisilla.
Rantalomat jättäisin kokonaan kokematta, sellaista varten tuskin kannattaa mennä Toscanaan. Oma suosikkini on Sienan provinssi, siellä Sienan itsensä lisäksi mm. Montepulciano, Pienza ja Montalcino. Firenze on oma juttunsa, parin viikon matkalla en sinne menisi, koska se vaatii runsaasti aikaa.
Liikkuminen Toscanassa on helppoa. Liikenne on rauhallista, kylät sopivin välein, joka paikassa omat erikoisuutensa, joihin kannattaa etukäteen vähän perehtyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722709Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252458Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422141Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.131996Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1081482- 1671343
- 511011
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28964IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16778Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99771