Nakertaja-Hetteenmäki kyläyhdistys

Nyt voisi kyseinen kyläyhdistys laajentaa toimintaansa ja alkaa myös tuulivoiman tuottajaksi. Erilaisten tukien hakeminenhan tältä yhdistykseltä onnistuu.
Yhdistys voisi palkata hanketta vetämään propelli-insinöörin.

26

671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Synergiaetu

      Entringistä saa hyviä osia tuulimyllyihin.

      • Työllistämiskeino

        Entringin työntekijät voisi myös laittaa puhaltamaan nuihin tuulimyllyjen propelleihin.
        Olisihan sekin työllistämistä.


      • heh heh
        Työllistämiskeino kirjoitti:

        Entringin työntekijät voisi myös laittaa puhaltamaan nuihin tuulimyllyjen propelleihin.
        Olisihan sekin työllistämistä.

        hyvä idea


    • tenu_arska

      Hyvä aloitus.
      Karppinen vaan hakemaan tähänkin kaikki mahdilliset tuet.

      • sosooo

        Älkää yllyttäkö. Tuo Karppinen vielä lukee viestinne ja rakentaa tuulimyyllyjä veronmaksajien piikkiin.


    • 9999999999999

      j-pennasen pökkelö taas monta aloitusta perä jälkeen.

    • helena12345

      Toiset ne osaa hakea tukirahoja ja saavat jotain aikaiseksi. Jotain vastinetta meidän eu-maksuille joten älkää kitiskö turhaan.

      • Oma lehmä ojassa

        karppisen puljun toiminta ei ole tehokasta ja kuuluuko edes jollekkin kyläyhdistykselle tuommoisen touhun järjestäminen


      • Arvot kohdalleen
        Oma lehmä ojassa kirjoitti:

        karppisen puljun toiminta ei ole tehokasta ja kuuluuko edes jollekkin kyläyhdistykselle tuommoisen touhun järjestäminen

        Aivan joutavaa kyläyhdistys hössöttää. Kyllä nakertajalaistenkin olisi paljon parempi maata kotonaan, syljeksiä kattoon ja ryypätä välillä keppanaa suun kostukkeeksi.


    • kohtuutta ajatteluun

      Kaippa kattelitte tämänpäivän tv alue uutiset tiedätte ketä viimeisimmät
      TE-keskuksen virheelliset päätökset kosketti. Työllistättekö vajaakuntoiset, ette varmaankaan. Eikä kukaan muukaan eli yhteiskunta ja veronmaksajat maksaa joka tapauksessa. Vieläpä enempi varmaan mitä nyt virheellisellä päätöksellä
      maksoi, mahdolliset kuntouttavat , henkiset vaikutukset ja muut toimenpiteet jatkossa vaikuttavat.

      • Kiitos teille.

        Yhdistykset joutuvat maksamaan kuukaudessa 400-500 euroa per työllistetty siitä että kantavat yhteiskuntavastuuta ja järjestävät työtä vajaakuntoisille.Nyt kun asiat ovat selvinneet niin tuntuu pahalta että näitä järjestöjä rangaistaan. Palkintohan noille järjestöille kuuluisi.


      • Lainsäädäntö sanelee

        Kyllä katsoin alueuutiset ja uutisten lukija totesi lyhyesti, että Kainuun TE-toimisto on maksanut vuosien ajan liikaa palkkatukea eri yhdistyksille ja liikamaksut koskevat 40 henkilöä. Ei siinä muuta kerrottu.

        Nakertaja-Hetteenmäen kyläyhdistys käyttää noita tukia eniten joten siellä on ollut myös eniten liikamaksua.

        Ensikädessä se tarkoittaa palaamista normaalin päiväjärjestykseen palkkatuen suuruuden, työllistettävien määrän ja työajan osalta. Toinen juttu on sitten miten mitataan hyöty jonka yhdistykset ovat saaneet liikatukien avulla ja pitääkö saatu hyöty palauttaa takaisin? Siellä on virkamiesarmeija puimassa asiaa ja siitä kuullaan tulevaisuudessa, huutoäänestyksellähän näitä asioita ei ratkaista.


    • kukku

      Kierrätykseen tuotujen tuotteiden jotka voidaan myytä eteenpäin hinnoitellaan liian korkeaksi joka vaikuttaa myyntiin, eli hinta ja laatu ei ole kohdallaan.

      Entringin toiminnasta saadusta rahoituksesta käytetään n. 25% Nakertaja-Hetteenmäen kyläyhdistyksen toimitilan kiinteiden kulujen maksamiseen (lämmitys, sähkö, tekninen valvonta) ja lisäksi mahdollisesti Entringin voitollisella tuloksella rahoitetaan Kainuun Nuotan toimintaa.

      Ilmeisesti yhdistys täyttää avoinna olevat paikat tutuilla lähipiirin henkilöillä ja lisäksi ilmeisesti lähipiirin henkilölle suunnitellaan projekti joka voi olla muodollisesti avoinna. Saaduilla tukirahoilla ilmeisesti työllistetään päälliköitä eikä rahaa käytetä vajaakuntoisten työllistämiseen.

      Olisiko verottajan oltava kiinnostunut tämän tyyppisten yhdistysten toiminnasta. Mihin käytetään tämän tyyppiseen toimintaan saadut myyntivoitot/yhteiskunnan tuet. Entrinki toteuttaa myös projekteja, mutta miten nämä on toteutettu. Miten yleensäkin on näiden työllistämisprojektien todellinen asia ihmisten työllistämisten osalta?

      Ilmeisesti myös projektin päättymisen jälkeen perustetaan uusi projekti joka on osittainen kopio päättyneestä projektista, nimi muuttuu ja joitakin tekstin osia sekä uudessa projektissa jatkaa samat henkilöt jotka oli päättyneessä projektissa.

      Liikaa yhdistyksille maksettuja tukia pitää periä samalla tavalla kuin yleensä muiltakin tahoilta peritään.

      Yhdistys työllistää ELY:n keskuksen pitkäaikaistyöttömiä (työorjia) ja pitkäaikaistyöttömien työllistettyjen palkkaus tulee ELY- keskukselta.

      Mistä olisi mahdollista saada Entringin toimintakertomus ja tilipäätöstiedot joista selviää yhdistyksen tulot ja menot?

      • Vaiettu tapaus

        Varmasti tutkimisen paikka.
        Monenkohan pienyrittäjän leipää kaventaa tämä Nakertajan-Hetteenmäen kyläyhdistys ?


    • antti penaali

      Pennanen voisi perustaa Satiaisten kierrätysyhdistyksen.

      • Rotia kirjoitteluun

        Pennanen voisi tehdä poliisille tutkintapyynnön sinunlaisista kirjoittajista !


    • nakki ja muusii

      https://www.facebook.com/pages/Nakertaja-Hetteenmäen-kyläyhdistys-ry/112225252153892?fref=ts

      Voittoa tavoittelematon yhdistys..

      Kaiketi homma menee niin että ei tarvii maksaa takaisin virkailijan virheen takia tukia takaisin..


      Nakertaja-Hetteenmäen kyläyhdistys ry

      7 tuntia sitten

      Tiedotustilaisuudessa ei tullut esille mitään uutta. Pahoiteltiin virhettä ja selvitetään asiaa. Mutta onhan tämä nyt päivän selvää,l ettei viranomaisen tekemää virhettä voi laittaa yhdistysten maksettavaksi. Johan tämän nyt sanoo yleinen oikeustajukin. Alkuviikosta tiedossa lisätietoa asian tiimoilta.

      • tyuiksd

        Jos Kela on maksanut opiskelijalle liikaa opintotukea ja vaikka virhe olisi ollut Kelan niin se perii sen vaikka ulosoton uhalla takaisin.


    • heti11

      oivottavasti asia käsitellään julkisuudessa ja saamme perusteellisen selvityksen kauppojen tekemisestä.Lähtisköhän paikallislehti setvimään asiaa

    • selva4

      Siihen sitten pikkuhiljaa autojen kierrätystoimintaa... jne... onko meneillään hengähdystauko vai makaavatko hakemukset ELY-/TE-keskuksen byrokratiassa.Varsinanainen tukien käyttäjä tämä Nuotta.
      Samaan tapaan kuin Nakertaja-Hetteenmäki kyläyhdistys.Yksi äijä lypsää vuosi vuoden perään ELYltä yhä isompia summia ravintola- ja majoitustoimintaan, käyttäen vielä sitten hyväksi tukityöllistämis- yms. rahat täysimääräisinä ( "ylimääräisinä".Ilmeisesti myös projektin päättymisen jälkeen perustetaan uusi projekti joka on osittainen kopio päättyneestä projektista, nimi muuttuu ja joitakin tekstin osia sekä uudessa projektissa jatkaa samat henkilöt jotka oli päättyneessä projektissa.illoin palataan reaalimaailmaan Kainuun Nuotan johdon suhteen?
      Milloin EU- ja muut maakunnan kehittämiseen tarkoitetut rahat ruvetaan käyttämään niihin tarkoituksiin, mihin ne on alun alkujaan tarkoitettu - Kainuun kehittämiseen - ei museointiin ja yhden henkilön hallusinaatioiden elävöittämiseen

    • muutosvoima

      Kainuu viedään harimäärän seitsemään kasvukeskukseen. Hallintovalta lypsää viimeiset rahat mitä Kainuusta vielä saa.

    • ice

      Paljon sellaista tavaraa mikä on selkeästi kaatopaikkajätettä. kuvitellaan sitten, että joku ostaa täyttä pas.... ESIM: Rikkinäinen 60 luvun sohva 400€ .(vähän karvoja jäänyt epähuolellisen putsauksen jäljiltä.) tai vanha tietokoneen 120€, taisrikkinäisiä homeelle haisevia vaatteeita. ym. jätettä 5-70e. tai.Tottakai saa pyytää niin paljon kuin haluaa. Typerä on kuitenkin se, joka hinnoittelee tavarat niin yläkanttiin, ettei saa mitään menemään Kyllähän asia on niin, että pyytää saa tavarasta niin paljon, kuin haluaa...pakko ei ole ostaa....Jos minulla olisi tavaraa myytävänä, niin tietenki koittaisin saada niistä niin paljon, kuin asiakkaat olisivat valmiina maksamaa. On sitten tietenkin arvioitava,m mikä on se kipuraja. Laskisin sitten hieman hintaa, mutta tosi halvalla en alkaisi myydä, kun sitten on aivan sama vaikka heittää tavarat kaatopaikalle.

    • rahaa se

      haist sie home vai ei mene kaupaksi 300000 voittoa viimme vuonnaki.

    • Ei saatana

      Työllistävät elämäänsä katkeroutuneita luusereita. Pahimmat luuserit hakevat eläkettä kaikin keinoin useita vuosia, kuluttamalla yhteiskunnan varoja satoja tuhansia euroja muutaman sadan euron takia.

      • Ihmistyyppi

        Ei kannata yllyttää, villitä näitä pirulaisia. Sossutadit ovat kädettömiä hölmöläisten kanssa.

        Miksi hölmöläinen heitti kellon ikkunasta? -Hän halusi nähdä, kuinka aika lentää.


    • lampaita ja tsellast

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4523
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3125
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      47
      3001
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2823
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      345
      2730
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2725
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      41
      2570
    8. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2280
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2145
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1713
    Aihe