näyttää siltä että miehen lapset ovat aina heikomassa asemassa kuin naisen lapset. Yleensä naisen lapset asuvat samassa taloudessa vakinaisesti, kun taas miehen lapset ovat niitä viikonloppulapsia tai kuukausilapsia tai ei tapaa isää ollenkaan.
Kohtelussakin on erilaisuutta, jos mies sattuu sanomaan tai komentamaan naisen lapsia, se on kauheeta ja mies on hirvö, ja joutaisi pihalle ja mieluiten heti, mutta jos nainen haukkuu ja komentaa miehen lapsia, se on sallittua ja mitä enempi loukkaa sen parempi ja puolustajia kyllä löytyy.
Harvoin se mies haukkuu naisen exää tai puhuu edes pahaa hänestä, mutta nainen taas pistää tulemaan solvauksia surutta aivan törkeesti.
Luulen, että tästä johtuu se että mieht kokevat kärvivänsä, kun eivät uskalla tavata lapsiaan ja myöntyvät kohtaloon, eivät pidä omiensa puolta. Ei lapset tule semmoiseen paikkaan, missä kohtelu on todella rumaa ja räikeää.
Kohtelussakin on erilaisuutta, jos mies sattuu sanomaan tai komentamaan naisen lapsia, se on kauheeta ja mies on hirvö, ja joutaisi pihalle ja mieluiten heti, mutta jos nainen haukkuu ja komentaa miehen lapsia, se on sallittua ja mitä enempi loukkaa sen parempi ja puolustajia kyllä löytyy.
Harvoin se mies haukkuu naisen exää tai puhuu edes pahaa hänestä, mutta nainen taas pistää tulemaan solvauksia surutta aivan törkeesti.
Luulen, että tästä johtuu se että mieht kokevat kärvivänsä, kun eivät uskalla tavata lapsiaan ja myöntyvät kohtaloon, eivät pidä omiensa puolta. Ei lapset tule semmoiseen paikkaan, missä kohtelu on todella rumaa ja räikeää.
Vastaukset 28
Vanhimmat
jos joku asia on kuvitteellinen, niin sitä ei silloin ole olemassa. Joten turhaan täällä vingut noita kuvitteellisia ongelmia, eihän niitäkään ole olemassa.
Aivan, nyt olet ymmärtänyt aivan oikein. Uusioperheitä ei ole olemassa.
Eli aloitus "ongelmista" on turha, koska ei ole uusperheitä, niin ongelmiakaan ei ole. On perheitä, erilaisia ja kaikki ongelmattomia :-D
Ei olekkaan, on vain uusperheitä!
Nuoripari joille on syntynyt yhteinen vauva on uusi perhe! Muunlaisia ei ole.
Oot sä lissu kumma ämmä kun kuvittelet että voit ihan itse päättää mitä mikäkin sana tarkoittaa ja koko maailma seuraa mukana. Pahoja on nuo sun harhat.
Uusperheen VIRALLINEN määritelmä;:
Uusperhe
Uusperheiksi kutsutaan sellaisia perheitä, jossa isällä ja/tai äidillä on lapsia aiemmasta perhesuhteesta.
Missään ei lue että uusioperhe on virallinen, toisin kuin yh perhe ja ydinperhe. Myös määreet ovat erilaiset, ydinperheen hajottua, mies on velvollinen maksamamaan erlareita, mutta ei uusioperheen, senkun lähtee vaan ei mitään velvolisuuksia, naisen laspsiin kohdistuvaa ole. Myöskään mitään maksuvelvoitteita ole uusioperheen naisen lapsiin ausessa siellä yhdessä.
Uusi perhe on kuten sanottu on, keksitty yhteiselon muoto, jotta voi piilotaa omat taustat ja saa itsetuntoa lisää, ja itsestään tuntuu että on osa sitä ytheiseloa. Se on katkeruutta ja kateellisuutta. Yritetään nousta samalle viivalle, kuin miehen exä.
Meillä ei tunneta moista nimitystä noh emmehän tunne edes miehen naikkosiakaan, ja se on miedän onni, olisi kauheeta olla noin sekaisin kaikesta elämästä kuin täällä on saanut lukea. Meille tärkeetä on ydinperheemme, oma suku ja omat tutut tavat ja yhdessäolot, emme kaipaa ulkopuolisia hiihtelijöitä elämäämme, ei ole tilaa heille ja heidän katkeruudelle ja haukkumisille. Meidän ydinperhe on paras, on onni että kielsimme ex miehen naikkosten tulonmeille, nyt saisimme siitä maksaa kovan hinnan.
Niin, uusioperheestä ei lue mitään, koska sitä ei ole, mutta uusperhe on virallisesti määritelty.
Sama asia miten se kirjoitetaan, mutta oiekasti sitä ei ole olemassa.
Miksi sitten yleensä pehre aloitetaan ydinperheestä, miksi suoraan ei mennä siihen uusioperheeseen, jos sellainen on olemassa...miksi hukata aikaa ydinperheessä siinä ykkösperheessä jos kakkosvaihtoehto, jota ei ole olemassa on parempi. Kuvitellahan saa vaikka uusiouusiotoinenperhe... voihan noita keksiä nimityksiä.
Meillä kukaan ei tiedä mikä on uusioperhe.
Mistä helvetistä sä näitä keksit???
"Missään ei lue että uusioperhe on virallinen, toisin kuin yh perhe ja ydinperhe. "
UUSperhe on ihan yhtä virallinen kuin mikä tahansa muukin perhemuoto.
"Myös määreet ovat erilaiset, ydinperheen hajottua, mies on velvollinen maksamamaan erlareita, mutta ei uusioperheen, senkun lähtee vaan ei mitään velvolisuuksia, naisen laspsiin kohdistuvaa ole."
Mies on AINA velvollinen maksamaan LAPSILLEEN ovat he sitten biologisia tai adoptoituja, elatusmaksuja. Jos lapsi on syntynyt avioliitossa tai mies on isyytensä tunnustanut niin elareita maksaa jos ero tulee, on liitto sitten ensimmäinen tai vaikka viides.
Ja toi kaikki muu paska mitä kirjoitat, niihin en viitsi edes vastata, niin totaalista paskaaa toi tuotos on.
Olisipa kiva kun uskaltaisit heittää näitä idiotismejäsi ihan naamakkain meille muille, saattais alkaa vaikka nenäs punottamaan muustakin kun liiasta kossun juomisesta!
Ja muuten, emme mekään kaipaa exiä elämäämme, meille riittää ihan me kaksi ja miehen ja omat lapseni, joten älä huoli, ei sua halua KUKAAN elämäänsä, oot sä niin sairas ja paha ihminen.
Uskon, että lapsetkin (vai oliko ne lapaset) on lähteneet kävelemään kun eivät kestä katsoa noin kusipäistä ihmisenkuvatusta.
Sinä olet ihan umpihullu, en oikeen tajuu mitä yrität todistaa hulluilla ajatuksillasi, mitä ihmettä, piilotetaan omat taustat mitkä ihmeen taustat?Exät on entisiä ja toivottavasti ei hänen tasolle mennäkään, koska sitte liitto päätyy eroon, jos samalla kaavalla eletään, yleensä ollaan vanhasta viisastuttu.
Kun kaksi eronnutta rakastuu ja menee avioon niin ei siinä mitään taustoja piiloteta.
Molemmilla on omat suvut ja omat lapset, jos niitä nyt sitte on.
Eikä siinä mihinkään viivoille kiivetä vaan rakkaudesta sitä mennään avioon eikä katkeruudesta ja kateudesta, en ole moista ikinä kuullu.
Taidat olla ite aikoinaan menny avioon vihassa ja katkeruudessa, no ei ihme et liitto kariutui.
Ei meilläkkään tiedä kukaan uusioperheestä, mutta uusperheessä me kyllä elämme.
... uhkailetkos että vedät mua turpaan??? Ohhoh... ei ole sulla nyt kaikki kotona.
Täällä kaikilla muilla on kaikki kotona paitsi sulla. Mieti mitä paskaaa tänne syydät. Jos menisit tollasta paskaaa syytämään in real life, niin arvaa miten siinä kävisi. Mutta tollanen raukkahan kirjoittelee koska miehenä koska mummona koska lissuna ja kehuu itse omia kirjoituksiaan. Mahdatko saada jotain mielihyvää siitä että kaikki halveksii ja vihaa sua? En ymmärrä muuta syytä sille että jatkat tota skeidaa vuodesta toiseen. No toiset saa tyydytystä elämästä ja parisuhteesta, sulla kun ei ole kumpaakaan niin täytyy kai sitä sitten hakea kusipäisyydestä.
Olet säälittävä ihmisenkuvatus, jota kukaan ei kaipaa kun kuolee pois, EI KUKAAN!
Lissun viesteissä on asiaa, toisin kuin sulla. Katkeruus tulee esiin raivoomisena. Sun ei ole pakko lukee, mutta luet koska tekstit on kiinnostavia.
HAH HAAA kehut sitten taas itseäsi...SÄÄÄÄÄLITTÄVÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ
Voi miten noloa, sun pitää ite ittees kehua täällä. Hävettää sun puolesta.
Asiaa haha juopon ja hullun vaikerrusta, vedä ittes hirteen niin tuska loppuu..............
Näin se monasti on, erittäin harmittavaa lasten kannalta. En sitä ymmärrä, miten oma vanhempi voi hyväksyä lastaan kohtaan purettua katkeruutta, vieraalta ihmiseltä.
Ex mieheni on juuri tällainen vätys.
Aina kun tämän uudella vaimolla on raivo pms:t tai muuten elämä v*turallaan,
saavat myös minun lapseni kokea kaiken - miehen mitään estelemättä. Eio mene koskaan väliin tai puolusta lapsiaan, vaan yhtyy uuden muijansa syyttelyyn omia lapsiaan kohtaan.
Paras mitä kuulin, että laseni ei saanut isänsä luona istua sohvalla, koska "sohva ei ole sinun, vaan äitipuolen ostama".
Aikuisen näköiset lapset perustavat perheitä ja leikkivät aikuisia, siinä kuitenkaan onnistumatta.
Pitäisi suorittaa joku vanhemmuus -kortti, eihän autoakaan ajeta ennenkuin persuasiat on käyty läpi. Lapsia saa Suomenssa "kasvattaa" kuka tahansa hullu, eikä siihen puututa.
Kauheeta!! Semmosia ne on kun saavat otteen miehestä, mieskin on manipuloitu lapsiaan vastaan. Miksi annat lasten mennä sinne? Ajattele millaisen kuvan he saavat elämälleen!
Mitäs valitsit lastesi isäksi hullun. Olisit olllut tarkempi kelle jalkasi avaat.
Pitkästä aikaa erittäin hyvä avaus. Aina ne lapset unohtuu kun aikuiset etsii ja etsii, muttei mitään löydä.
Aivan oikein lissu, UUSIOperhettä EI ole olemassa, UUSperheitä on.
Tosi paha lissu-rukka tuo sun paranoidisuus.
Säääälittäväääääääää bua-hah-haaaaaaaa
Tässä on kyllä aika reippaasti yleistystä ilmassa. Asiat eivät ole joka uusperheessä näin huonolla mallilla lasten kannalta, todellakaan. Itse ainakin koen, että omien lasteni hyvinvointi on huomattavasti parempi tässä meidän nykyisessä uusperheessä (tai uusioperhe, miten kukin asian haluaa ilmoittaa) kuin siinä ihanteellisessa ydinperheessä, jossa miestä vei viina ja muut naiset. Lisäksi käyttäytyi erittäin uhkaavasti. Joka päivä oli pelko takaraivossa.
Kohtelen myös mieheni lapsia samalla tasolla kuin omiani, ja he ovat puolestani erittäin tervetulleita meille. Minulla ei ole mitään syytä kohdella heitä kaltoin. Ja muistuttaisin tässä, että myös näillä isän lapsilla on se ns. vakituinen koti.
Täällä palstalla saa kuvan että lapsia riepotellaan ympäriämpäri jne. vaikka en koe lasten kärsineen siitä, että he viettävät meillä silloin tällöin aikaa. Se onkin sitten eri asia mihin muualle heidän äitinsä heitä "riepottelee".
Perheitä on monenlaisia, eikä mielestäni perhemuoto ratkaise sitä, onko lapsella hyvä ja turvallinen olo. Lapsi tarvitsee vain turvallisia ja järkeviä aikuisia ympärilleen, jotka antavat lapsen olla lapsi.
Ihan yhtä totta kuin sinun "onnen YDINperhe".
Ihan oikeasti, tälläkö myrkytät lastesi mielet?
Herrajumala, eikö kukaan sossusta oikeasti voi tehdä tuolla ämmälle jotakin?!
Pennut kasvaa ilman isää, koska äidillä nyt on mentaliteettiongelmia (katso, kirjoitin vaikean sanan oikein, kannattaisi sinunkin joskus yrittää kunjd vaikkein kjotettua tkstiä on hnaka lukea) ja purkaa pahan olonsa lapsiin.
Pakkoa sanoa, että toivon lasten parasta ja äidin pikaista poismenoa.