Kytlkeminen ulkoiseen tietolähteeseen

Enkö-Vaan-Osaa?

Minulla on työpöydälläni kaksi OpenOffice calc -ohjelmalla tehtyä laskentataulukkoa. Haluaisin, että tiedosto B hakee tietoja tiedostosta A. Onnistuuko tämä ilman makroja käyttämällä Kytke ulkoiseen tietolähteeseen -toimintoa?

Pitääkö tiedostossa A jotenkin määritellä, että b saa käyttää tietoja? Aukaisin tiedoston B ja yritin luoda yhteyden tiedostojen välille ulkoiset tiedot -osiossa, ohjelma ei anna hyväksyä toimintoa OK-näppäimellä.

Missä vika?

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Calcis

      Tiedostossa A tulee nimetä alue josta tiedot haetaa. esim valitset hiirellä alueen A1:D10 sitten Ctrl F3 ... annat alueelle nimen.

      Tiedostossa B kytket ulkoiseen tietolähteeseen (Valitset tiedoston A) jolloin Käytettävissä olevissa taulukoissa näkyy A:ssa oleva alueen nimi ,sitten vaan ok

    • Calcis

      Lisätään viellä tuosta kytkemisestä, aina A:ssa tehtyjen muutosten jäkeen tulee A tallentaa jotta B:hen tulee päivitetty tieto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2715
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1119
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1001
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      904
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      873
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe