Sokkeliin reikä

yritystä...

Miten sähköttömän kesämökin perustuksen betoniseen sokkeliin saisi tuuletusreiän ilman sähköä? Olisi tarkoitus tuulettaa vanhan kesämökin alapohjaa. Paikalla ei ole sähköä. Mikä olisi helpoin konsti tehdä reikä tai reikiä. Olisiko piikkaminen paras?
Entä isohkolla moukarilla hakkaaminen? Kaikki työläitä.

9

4137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrogaatti

      Piikkaamallakin onnistuu, vaikka työlästähän se on. Ehkä silti kannattaa vuokrata agregaatti, jolla saa virtaa työkaluille. Moukaria en käyttäisi - voi aiheuttaa enemmän tuhoa kuin hyötyä. Ja reikiin tietysti riittävän tukevaa verkkoa, että tuholaiset pysyvät poissa.

    • Hgthhbv

      Oot varma että se on betonia eikä esim
      kevytsoraharkkoa?

      Kevytharkkoon olen tehnyt akkuporakoneella niin että poraa reiät rinkiin ja kopauttaa lopulta keskustan irti. Jos betonia niin aggregaatti ja joko vuokraamon tai bilteman poravasara.

    • 43453

      Tai polttomoottorikäyttöinen...harvassa ovat.

    • yritystä...

      Betonia on. Sokkelin mahdollinen vahvuus mietityttää? Aikanaan varmistimme kestävyyden paksuudella.

    • 4 t4def df fse

      Kokeile dynamiittia.

      Noin tottapuhuen, vuokraa agrekaatti, ei siitä muuten saa kuin vitutuksen ja karmean näköisen reiän.

    • Osta oma agregaatti

      Helpoin tapa on käydä ostamassa halpa agregaatti ja iskuporakone, siihen riittävän pitkät kiviporat ja homma hoituu helpolla. Jos et raaski ostaa omia taikka niille ei ole jatkossa mitään käyttöä, niin vuokraa konevuokraamosta.
      Polttomoottoriporat voit unohtaa tyystin, koska sellaisen vuokraaminen maksaa maltaita, jolla voit porata vaakatasoon ja käyttökin on ammattilaisen hommia.

      Agregaatilla saat sähköä porakoneeseen ja tikkaat poralla reikiä riittävän tiuhaan siihen betonisokkeliin ja piikkaat reiän. Helppo homma!

    • henrik jöls72

      vuokrata kannattaa ja kysyä terää maikkulasta.

      • henrik ijös72

        iinatissa joku firma en muista nimeä rehndal
        hehe


      • henrik ijöls72
        henrik ijös72 kirjoitti:

        iinatissa joku firma en muista nimeä rehndal
        hehe

        ramirent


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      67
      7303
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      126
      4021
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3906
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      55
      3497
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      142
      3245
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      57
      2652
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2458
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2262
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2094
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      10
      1931
    Aihe