Mistä Sonyssa ennakoivan tekstinsyötön saa pois päältä? Kaikkea muuta vaihtoehtoista löytyy valikoista, mutta ei tuota... vai enkö vain osaa etsiä oikeasta kohtaa.
Jeesikää, kiitos!
Sony Xperia go - ennakoiva tekstinsyöttö pois
15
7789
Vastaukset
Täältä pitäisi onnistua: Valikko->Asetukset->Näppäimistöasetukset->Tekstinsyöttöasetukset.
- eka Sonyni
eipä löydy tuolta mahdollisuutta poistaa sitä käytöstä..
- jebou2
Kävin tänään näpräämässä ostoaikessa Gigantissa ko. puhelinta. Kyllä se sieltä asetuksista löytyy. Jtn muotoa ehdota sanoja valitse pois päältä. Ja jos olet asetuksista valinnut peruspuhelin "näppiksen" eli kirjaimet rymitelty numeroiden paikalle. Valinta oli siinä vasemassa reunassa vihreä pilkku, kun sitä klikkaa lähtee pois.
- Kirahviavaruudesta
Itse ostin myös uuden sonyn ja sama ongelma vaivaa. Tuolta kyllä löytyy joku tekstinkorjaus jonka kytkin pois, mutta syöttö jatkuu siitä huolimatta.
- Pelastaja12345
Asetukset--->Kieli ja syöttötapa----> Xperia näpääimistö ja siitä sitä jakoavaimenkuvaa-----> sanastoehdotukset ja ei kiitos!
- Kaappinen
Minulla on vastaava puhelin eli näin: Asetukset -> Kieli ja syöttötapa -> Xperia-näppäimistö (Kansainvälinen näppäimistö). Nyt painetaan oikeanpuoleista kieltämättä jakoavainta muistuttavaa kuvaa. Avautuu alavalikko, josta valitaan Tekstinsyötön asetukset -> Sanaehdotukset -> En halua apua kirjoittaessani, en edes ehdotuksia. Itse käytän asetusta Ehdota sanoja, älä korjaa automaattisesti ja toimii hyvin.
- Seide
Kaappinen kirjoitti:
Minulla on vastaava puhelin eli näin: Asetukset -> Kieli ja syöttötapa -> Xperia-näppäimistö (Kansainvälinen näppäimistö). Nyt painetaan oikeanpuoleista kieltämättä jakoavainta muistuttavaa kuvaa. Avautuu alavalikko, josta valitaan Tekstinsyötön asetukset -> Sanaehdotukset -> En halua apua kirjoittaessani, en edes ehdotuksia. Itse käytän asetusta Ehdota sanoja, älä korjaa automaattisesti ja toimii hyvin.
Suuret kiitokset. Kyllä nyt kelpaa näpytellä. Hermo oli tosiaan mennä.
- newbie2Sony
Kiitoksia kovasti meinas mennä hermo tän näppiksen kanssa :D
- piski1
Tiedän miltä susta tuntuu! Itselle meni kanssa hermo Sonyn ennakoivan tekstinsyötön kanssa, mutta tämän ketjun viesteistä oli paljon apua :-)
- ennnakointi ok
Olen tyytyväinen Sony Xperian ennakoivaan tekstin syöttöön,se on parempi kuin Nokiassa. Lisäksi sovellus päivittää sanastoa. YT käytössä hyötyä. Näppäimistön käyttöä helpottaa kynä,joka sitä varten tehty.
- Wiccey666
Mulla on Sony Xperia XA 1 eikä siitä löydy tuota Xperia näppäimistöä.. eikä jakoavaimen näköistä... joo hermot menee.., on se kumma et pitää olla oletuksena toi ennakoiva
- tuskailin_samaa
SwiftKey näppäimistöstä mikä tossa XA1 mallissa on, ei ennakoivaa teks.syöttöä saa päältä pois. Pitää vaihtaa joku muu näppäimistö.
- xa1plussony
En saa silti pois ennakoivaa vaikka vaihdoin toisen näppämistön. :( hermo meneee kyllä juu
- Äksperiaan_ärsyyntynyt
En olisi ostanut tätä Xperiaa, jos olisin tiennyt kaikista hankaluuksista... Ilmeisesti moni muu puhelin olisi ollut seniorikansalaiselle parempi kuin tämä. Laite meni myös parin kuukauden jälkeen takuuhuoltoon. Luulin ensin, etten vaan osaa ja niin luuli koko suku. Ja ostaessani ensimmäisen älypuhelimeni luulin, että tällä olisi helpompi laittaa txt-viestejä kuin vanhalla puhelimella! No ei todellakaan ole.
- tyytyväinenSonynkäyttäjä
Sonyn puhelinten ja tablettien ennakoiva ja oppiva,nopea txt syöttö kyllä toimii hyvin jos vertaan vaikka Samsungin tablettiin jonka kanssa minulla oli alkuun vaikeuksia ja vieläkin tulee virhesanoja. Ostin keskihintaisen Sonyn älypuhelimen valkoisen M2 mallin ja joku vuosi sitten ja toiminut hyvin, ei vikoja ja jatkossakin ostan Sonyn. Olen nyt katsellut ja lukenut tietoja uusimmista malleista ja värivaihtoehdot eivät oikein miellytä ja painoa on tullut liikaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061