Toinen runko 30D rinnalle

Saaristolainen Inöst

Olen pitkää miettinyt mikä olisi Canonin toinen runko, jonka voisi hankkia nyt jo hieman vanhan vuonna 2007 hankitun 30 D rinnalle.
Kyseessä on pääasiassa luontokuvaus, laadukkaita objektiivejä on runsaasti, pitkät putket ovat kaikki L-sarjan putkia ja lyhyemmät kaikilla ominaisuuksilla.
Videokuvausta en tarvitse, koska se on muissa kameroissa, jos sitä tarvitsee.
Croppi runkoiseen olen kuitenkin mieltynyt, mutta mikä Canon?

10

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Prominent

      EOS 5 D mk3/mk2.
      Tai vaihtoehtoisesti uusi tai hyväkuntoinen EOS 1D mk4.

      • 60 D

        Nuo ei ole croppeja vaan nämä 7D, 60 D ehkä EOS M jos tarvitsee pokkarinkokoista croppikennoista.


      • t+t
        60 D kirjoitti:

        Nuo ei ole croppeja vaan nämä 7D, 60 D ehkä EOS M jos tarvitsee pokkarinkokoista croppikennoista.

        Päädyin itse valitsemaan 7D:n korvaajaksi ikääntyvälle 30D:lle. 60D:tä en sen pidemmälle harkinnut, koska Canon meni ja vaihtoi metallirungon muoviseen. En myöskään tykännnyt 60D:n päällä olevista toimintopainikkeista (ne LCD-ruudun yläpuolella olevat). Käytän kameraa etenkin näin talvella usein hanskojen kanssa ja sekä 30D:n että 7D:n käyttö onnistuu hyvin. 60D on varmasti hyvä valinta sellaiselle, joka siirtyy entry-level malleista "kymppisarjaan", mutta kymppisarjalaisen jo omistavalle lienee järkevämpää katsella 7D:tä.

        Ja minullakaan 6D/5D/1D sarjalaiset ei olleet vaihtoehto. Eivä olisi millään sopineet budjettiin ja toisaalta halusin tässä vaiheessa vielä nimenomaan kroppikennoisen rungon.

        Jos käytetty kamera on vaihtoehto, niin hyväkuntoinen 50D voisi olla sekin harkitsemisen arvoinen, mikäli sellaisen jostain löytää sopivalla hinnalla.


    • Prominent

      EOS 7D lienee ainoa mahdollinen.
      Itse omistan EOS 1D mk4 joka on hyvä mutta aivan auttamattomasti ylihintainen.
      Sääsuojaamattoman ostaminen on rahan haaskaamista...

    • 7Dii

      Kannattaisi ehkä vähän vielä odottaa, koska uudet 7D ii ja 70D on huhujen mukaan tulossa piakkoin.

    • Canonisti minäkin

      Käytännössä nykyisistä rungoista 7D on ainoa croppivaihtoehto. Se on ollut jo alennuksissa ennen seuraajan tuloa. Onko seuraaja 7D vai 70D, saamme nähdä. Toisaalta olisiko 5D mark III kuitenkin oikea suunta?

    • Canon7D

      Tuota se voi olla se 7D roimalla alennuksella poistomyyntilaarista. Mutta tarviitko kaksi
      croppia puoleenhintaan ilman yhtä kokonaista?
      Meinaan vaan että...kalliitahan ne ne ISOmpi kennoiset ovat mutta niissä on myös eittämättä eri kuvakulma paitsi Nikonissa mikä muuntaa kennokoon sopivaksi
      vaikka liittäisi DX-kokoisen objektiivin FX kennoiseen kameraan.

    • saaristoon?

      Oletko ostamassa saaristoon sisäkäyttöön kameran jossa ei ole kosteustiivisteitä?

      Kannattaisiko harkita kameraa jota uskaltaa ulkoiluttaa kostealla kelillä?

      • 60 D

        Kyllähän tuo 7D on varmaan yhtä hyvä kuin 30 D joka näyttäisi jo 6 vuotta kestäneen sitä saaristolaiskosteutta.


      • Canonisti minäkin
        60 D kirjoitti:

        Kyllähän tuo 7D on varmaan yhtä hyvä kuin 30 D joka näyttäisi jo 6 vuotta kestäneen sitä saaristolaiskosteutta.

        Tuo 7D on ok. Kymppisarja 50D: n jälkeen ei kestä käyttöä sillä 60D on oleellisesti heppoisemmin tehty kuin edeltävät mallit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe