Toinen runko 30D rinnalle

Saaristolainen Inöst

Olen pitkää miettinyt mikä olisi Canonin toinen runko, jonka voisi hankkia nyt jo hieman vanhan vuonna 2007 hankitun 30 D rinnalle.
Kyseessä on pääasiassa luontokuvaus, laadukkaita objektiivejä on runsaasti, pitkät putket ovat kaikki L-sarjan putkia ja lyhyemmät kaikilla ominaisuuksilla.
Videokuvausta en tarvitse, koska se on muissa kameroissa, jos sitä tarvitsee.
Croppi runkoiseen olen kuitenkin mieltynyt, mutta mikä Canon?

10

194

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Prominent

      EOS 5 D mk3/mk2.
      Tai vaihtoehtoisesti uusi tai hyväkuntoinen EOS 1D mk4.

      • 60 D

        Nuo ei ole croppeja vaan nämä 7D, 60 D ehkä EOS M jos tarvitsee pokkarinkokoista croppikennoista.


      • t+t
        60 D kirjoitti:

        Nuo ei ole croppeja vaan nämä 7D, 60 D ehkä EOS M jos tarvitsee pokkarinkokoista croppikennoista.

        Päädyin itse valitsemaan 7D:n korvaajaksi ikääntyvälle 30D:lle. 60D:tä en sen pidemmälle harkinnut, koska Canon meni ja vaihtoi metallirungon muoviseen. En myöskään tykännnyt 60D:n päällä olevista toimintopainikkeista (ne LCD-ruudun yläpuolella olevat). Käytän kameraa etenkin näin talvella usein hanskojen kanssa ja sekä 30D:n että 7D:n käyttö onnistuu hyvin. 60D on varmasti hyvä valinta sellaiselle, joka siirtyy entry-level malleista "kymppisarjaan", mutta kymppisarjalaisen jo omistavalle lienee järkevämpää katsella 7D:tä.

        Ja minullakaan 6D/5D/1D sarjalaiset ei olleet vaihtoehto. Eivä olisi millään sopineet budjettiin ja toisaalta halusin tässä vaiheessa vielä nimenomaan kroppikennoisen rungon.

        Jos käytetty kamera on vaihtoehto, niin hyväkuntoinen 50D voisi olla sekin harkitsemisen arvoinen, mikäli sellaisen jostain löytää sopivalla hinnalla.


    • Prominent

      EOS 7D lienee ainoa mahdollinen.
      Itse omistan EOS 1D mk4 joka on hyvä mutta aivan auttamattomasti ylihintainen.
      Sääsuojaamattoman ostaminen on rahan haaskaamista...

    • 7Dii

      Kannattaisi ehkä vähän vielä odottaa, koska uudet 7D ii ja 70D on huhujen mukaan tulossa piakkoin.

    • Canonisti minäkin

      Käytännössä nykyisistä rungoista 7D on ainoa croppivaihtoehto. Se on ollut jo alennuksissa ennen seuraajan tuloa. Onko seuraaja 7D vai 70D, saamme nähdä. Toisaalta olisiko 5D mark III kuitenkin oikea suunta?

    • Canon7D

      Tuota se voi olla se 7D roimalla alennuksella poistomyyntilaarista. Mutta tarviitko kaksi
      croppia puoleenhintaan ilman yhtä kokonaista?
      Meinaan vaan että...kalliitahan ne ne ISOmpi kennoiset ovat mutta niissä on myös eittämättä eri kuvakulma paitsi Nikonissa mikä muuntaa kennokoon sopivaksi
      vaikka liittäisi DX-kokoisen objektiivin FX kennoiseen kameraan.

    • saaristoon?

      Oletko ostamassa saaristoon sisäkäyttöön kameran jossa ei ole kosteustiivisteitä?

      Kannattaisiko harkita kameraa jota uskaltaa ulkoiluttaa kostealla kelillä?

      • 60 D

        Kyllähän tuo 7D on varmaan yhtä hyvä kuin 30 D joka näyttäisi jo 6 vuotta kestäneen sitä saaristolaiskosteutta.


      • Canonisti minäkin
        60 D kirjoitti:

        Kyllähän tuo 7D on varmaan yhtä hyvä kuin 30 D joka näyttäisi jo 6 vuotta kestäneen sitä saaristolaiskosteutta.

        Tuo 7D on ok. Kymppisarja 50D: n jälkeen ei kestä käyttöä sillä 60D on oleellisesti heppoisemmin tehty kuin edeltävät mallit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      610
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      579
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      184
      520
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe