Nyt olen ihan sekaisin näiden öljynvaihtojen kanssa.
Ajan melko paljon, melkein 10 000 km vuodessa.
Minulla on uutena ostettu Corolla (isi osti), johon vaihdatin öljyt 1000 km ajon jälkeen jotta sorvilastut tulisivat ulos koneesta.
Sen jälkeen ajoin 10 000 km ja vaihdatin öljyt.
Sitten vein auton 15 000 km huoltoon, jossa vaihdettiin öljyt.
Vaihdanko öljyt nyt seuraavan kerran 20 000 km kohdalla vai vasta 25 000 km kohdalla? Jos vaihdan 20 000 km kohdalla, niin vaihdetaanko ne 30 000 km huollossa sitten vain kerran, vai pitääkö vaihtaa kahteen kertaan? Siis tehdä normaali huolto erikseen ja lisäksi vielä 10 000 km vaihto? Kun sanoit tuolla toisissa keskusteluissa että huollot ovat ihan oma lukunsa eikä niitä pidä sekoittaa näihin muihin öljynvaihtoihin.
Lisäksi, asun kerrostalossa eikä minulla ole mahdollisuutta pestä autoa joka viikko. Riittääkö jos pesen auton sitten kesällä vanhempieni luona kesällä korvaukseksi joka toinen päivä?
Auta rakas pappa, minulla alkaa mennä ihan pää sekaisin kun koetan ymmärtää miten nämä kuuluu tehdä, jotta Toyotani olisi ikuinen.
Ajan melko paljon, melkein 10 000 km vuodessa.
Minulla on uutena ostettu Corolla (isi osti), johon vaihdatin öljyt 1000 km ajon jälkeen jotta sorvilastut tulisivat ulos koneesta.
Sen jälkeen ajoin 10 000 km ja vaihdatin öljyt.
Sitten vein auton 15 000 km huoltoon, jossa vaihdettiin öljyt.
Vaihdanko öljyt nyt seuraavan kerran 20 000 km kohdalla vai vasta 25 000 km kohdalla? Jos vaihdan 20 000 km kohdalla, niin vaihdetaanko ne 30 000 km huollossa sitten vain kerran, vai pitääkö vaihtaa kahteen kertaan? Siis tehdä normaali huolto erikseen ja lisäksi vielä 10 000 km vaihto? Kun sanoit tuolla toisissa keskusteluissa että huollot ovat ihan oma lukunsa eikä niitä pidä sekoittaa näihin muihin öljynvaihtoihin.
Lisäksi, asun kerrostalossa eikä minulla ole mahdollisuutta pestä autoa joka viikko. Riittääkö jos pesen auton sitten kesällä vanhempieni luona kesällä korvaukseksi joka toinen päivä?
Auta rakas pappa, minulla alkaa mennä ihan pää sekaisin kun koetan ymmärtää miten nämä kuuluu tehdä, jotta Toyotani olisi ikuinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Olet toiminut ihan oikein ihan lähes uutena uudet öljyt tulee vaihtaa työstöroskien poistamiseksi moottorista. Seuraavan kerran 10000 kohdalla ja sitten 10 000 välein. Huollot sitten erikseen ja niistä ei kannata kantaa huolta. Talvella kannattaa pestä viikon välein ja uutena heti ruostesuojaus kannattaa tehdä. Talvipesuja ei saa laiminlyödä.
Katsastus kun alkaa lähetä niin katsastushuoltoon kannattaa viedä varsinkin jos ei ise ole koskenut nykyaikaiseen moottoriin ja sähköjärjestelmiin. Huolto tärkeä jotta auto menee kerralla läpi ja ei aiheuta tilasto vääristymiä.
Ei eurooppalaiset mitään etukäteis katsastushuoltoja tarvitse. Aamusella työkaveri käytti firman Avea toisessa katsastuksessa, en ole vielä soittanut menikö nyt läpi. Itse en kahtena aiempana vuotena saanut sitä samaa kampetta läpi kuin vasta toisella kertaa. Piti käyttää merkkihuollossa OBD:n nollauksessa kummallakin kertaa, en tiedä mitä nyt on ollut, jotkut anturit taas varmaan hälytelleet. Ja oma empiirinen tutkimukseni ko. merkistä ei olisi mairittelevaa luettavaa, joten jätän välistä. Kaksi on mulla tohjoa ollut: -ensimmäinen ja viimeinen!
Muutenkaan en usko noihin tutkimuksiin, niistä kun saadaan mitä halutaan. Oma kokemus on paras, ei lehtijutut tai essonbaarin tarinat. Muiden kokemusten ja puheiden perusteella aikoinaan tohjon ostin ja se on ollut ainoa huti autohistoriassani.
No senhän takia Toyota käytetään KATSASTUSHUOLLOSSA että sen sais läpi leimalla. Sitten kun on leima saatu niin täällä meuhkataan suureenääneen kuinka hyvä peli tojo on kun meni leimasta läpi ja illalla suvunkesken kakkukahviy. Oikeilla Autoilla ajavat käyvät hakemassa leiman kauppa- tai työmatkalla ilman mitään ylimääräisiä korjaamo käyntejä. Kenellä on aikaa uhrata auton katsastukseen kokopäivä ?
miksi toistat sanomaani auto käytetään katsastushuollossa juurikin sen takia että on liikenneturvallinen ja menee läpi ja ei tule jälkipuheita tai tilastovääristymiä. Jos auto ei mene katsastuksesta läpi niin on vaaraksi muulle liikenteelle. Olen nämä ohjeet antanut jo monessa kirjoituksessa ja aina tuntuvat yhtä uusilta nykyihmiselle. En nyt ihan purematta niele kauppareissu katsastuksia ja jos ei mene läpi niin turhaan kerätä merkille miinuspisteitä.
Täysin hölmön hommaa käyttää autoa jossain katsastushuollossa. Jos välttämättä haluaa käyttää jossain ylimääräisessä huollossa niin käyttää katsastusten puolivälissä. Se kun katsastusmies tutkii sen auton muutenkin niin turhaan sitä tutkia huollossa juuri ennen katsastusta.
Ja mitä ihmeen tilastovääristymiä tulee jos auto ei mene läpi katsastuksesta?
Auto pitää olla kokoajan katsastus kunnossa !!! Ei sitä erikseen laiteta näyttökuntoon ja jos se normihuoltoväliä kestä kunnossa niin melkonen paskaläjä on kyseessä. Ei vi...tu kellään ole aikaa notkua siellä huoltohallin ovella jatkuvasti kun töissäkin pitää käydä niin tai sitten pitää olla eläkeläinen tahi varakas tojo mies joka ostaa tojonsa aina käteisellä niinkuin kaiken muunkin esim. asunnon ainakin kirjoitusten perusteella.
No entä sitten tuo 15 000 km huolto? Eikö siinäkin vaihdeta öljyt? Ja sitten uudelleen 20 000 km öljynvaihto, niinkö?
Ja sitten se 30 000 km huolto, riittääkö siinä pelkkä määräaikaishuollon öljynvaihto? Vai pitääkö lisäksi tehdä 10 000 km vaihto? Ja kumpi tehdään ensin?
Voi rakas Corolla pappa, en minä ymmärrä näin monimutkaisia ohjeita... :´(
Ja kun en minä pysty pesemään autoani noin usein, tuntuu pahlle että rakas Corollani ruostuu siksi etten minä pysty huolehtimaan siitä ja pesemään sitä tarpeeksi usein.
En haluaisi luopua rakkaasta Corollastani (se on vielä isin ostama), mutta minusta tuntuu että sen ylläpito on minulle aivan liian vaikeaa. :´( Minusta tuntuu kuitenkin että minun on ostettava jokin toinen auto, jossa on määräaikaishuollot tasaisemmin väliajoin, jotta voin huolehtia autostani niinkuin neuvot.
hölmön hommaa on olla välittämättä ja mennä uusintakatsastukseen lakki kourassa ja saada autolle miinuspisteitä katsastustilastoon.
Onhan se kamala imagotappio, jos Toyotaan alkaa tulla merkintöjä katsastustilasoihin. Ajattele sitä itkun ja kiukun määrää tälläkin palstalla. Siksi Toyota on tärkeää käyttää noin satasen katsastushuollossa ( mahdolliset varaosta, työt ja pakokaasumittaukset?) ja sen jälkeen katsatsuksessa.
Toinen vaihtoehto käyttää ensin katsastuksessa, pakokaasumittauksessa ja hakemassa mahdollinen lista puutteista ja vioista, jonka jälkeen joko korjata itse ja maksaa varaosat ja parin kympin jälkitarkastus tai maksaa jollekin työstä (varaosat ja työ parin kympin jälkitarkastus.
Fiksu autoilija osaa itsekin katsoa jo ennen 1. katsastusta että mm. kaikki valot ja muut ulkoiset perusasiat. tomivat, mutta Corolla papat ja lajikumppanit maksavat siitäkin.
"...auto käytetään katsastushuollossa juurikin sen takia että on liikenneturvallinen..."
Höpö, höpö.
Auto pyritään tietenkin pitämään AINA liikenneturvallisessa kunnossa niin, että sen voisi koska tahansa ajaa katsastukseen. Jos autossa ilmenee vikaa, se korjataan/korjautetaan heti, eikä vasta viimeisen katsastuspäivän lähestyessä.
Ei ole ilmeisesti Papan Corollan kunnossa paljoa hurraamista, jos se pitää huollossa parsia katsastuskuntoon aina ennen leimalle vientiä.
" En nyt ihan purematta niele kauppareissu katsastuksia"
No mikäs näissä nyt tuntuu uskomattomalta? Kyllä kuule useimmat ihmiset vievät autonsa katsastukseen ilman suurempia ennakkovalmisteluja. Valtaosaa suomalaisista ei voisi vähempää kiinnostaa miinuspisteet jossakin katsastusvikatilastossa.
Siinähän sitten maksat isoja välirahoja kun käytetyn arvo alkaa laskea tilastovääristymien takia. Milläs katselet pakokaasuarvoja tai muita suodattimia itse. Jos hiukan mietit itsekkin asioita niin ymmärrät että jokainen järkevä autoilija käytää auton katsastushuollossa.
En maksa sen isompia välirahoja kuin jos joskus saisin aivovaurion ja ostaisin Toyotan. Ja jos ostaisinkin, niin en silti käyttäisi sitä turhaan m
Ja se, että Pappa ei osaa lukea, ei olekaan kenellekään enää mikään yllätys, papan aivot ovat Toyotan kehnossa kyydissä jo sen verran totaalisesti pehmenneet.
"Fiksu autoilija osaa itsekin katsoa jo ennen 1. katsastusta että mm. kaikki valot ja muut ulkoiset perusasia".
Pakokaasupäästöt eivät ole noita "ULKOISIA PERUSASIOITA".
Eihän se mitään tilastovääristymiä aiheuta, jos auto viedään leimalle suoraan ajosta, siinä kunnossa kun se katsastusajankohtana sattuu olemaan. Tämähän antaa täysin todenmukaisen kuvan siitä, missä kunnossa auto on ollut sitä liikenteessä käytettäessä.
Sen sijaan tilastovääristymiä aiheuttaa juuri se sinun suosimasi toimintatapa, jossa auto laitetaan kuntoon ja ne puoli vuotta aikaisemmin oireilemaan alkaneet viat korjataan vasta juuri ennen katsastusta.
Jokainen järkevä autoilija osaa itse arvioida, kannattaako auto käyttää katsastushuollossa vai ei. Jos itsekin tietää, että auto ei tule menemään katsastuksesta läpi ilman korjaamokäyntiä, niin totta kai se kannattaa käyttää korjattavana jo ennen katsastusta. Jos taas tuntuu siltä, ettei autossa mitään ihmeempää vikaa ole, niin miksi maksaa katsastuksesta kahteen kertaan, ensin korjaamolle ja sen jälkeen konttorille?
Ei siinä auta valojen katselu jos pakokaasupäästöt eivät ole mittarin mukaiset tai jarrut puoltaa tai täristää tai jokin muu sähköosa aiheuttaa poikkeamia päästöarvoissa. Riskiä hylkäämisestä ei kannata ottaa ja vaikka itse kintaalla näyttäisikin tilastovääristymille, mutta teet koko merkille karhunpalveluksen.
Tilastovääristymiä ei aiheuta autosta huolta pitäminen vaan päin vastoin. Oma Toyotani on mennyt jokaisesta katsastuksesta läpi kerralla joten minua ei voi vääristymistä syyttää.
Kyllä, Kiala Pappa. Nimen omaan sinua voi siitä syyttää, että vääristät tilastoja. Ja kaikkia kaltaisiasi, jotka eivät anna todellista kuvaa autonsa katsastuskunnosta, vaan käytätte autonne ensin kalliissa huollossa jotta saatte autonne varmemmin läpi katsastuksesta.
Kovin monen muun merkin omistaja ei ole yhtä tampio.
Omia autojani en ole käyttänyt missään katsastushuolloissa, ja vain kerran on katsastuksessa pompannut pakokaasupäästöistä.
Kiala Pappa se vain ei halua ymmärtää, mutta se ei ole mikään yllätys.
Kiala Pappa kavereineen aiheuttaa tilastovääristymän kuljettamalla uskollisesti Toyotaa katsastushuollossa josta maksavat onnellisina satasesta ylöspäin, kun kaikki orastavatkin "viat" korjataan vain jotta yksi rupinen automerkki saisi puhtaat paperit tilastoihin.
Järkevä autoilija katsoo päällepäin näkyvät viat jo ennen katsastusta, ja jos leimalla tulee jokin korjauskehotus niin se korjataan ja käydään näyttämässä. Säästää selvää rahaa kun on kourassa lappu jonka kanssa korjaa puutteet tai korjauttaa ne.
Kiala Pappa on oletettua urpompi jos ei itse huomaa jarrujen tärinää/puoltamista ilman huoltoliikkeen asiantuntijoita tai katsastuskonttorin insinöörin mittarien apua.
Kuten sanottua, ilmeisesti juuri ketään muuta kuin Toyota- väkeä ja naisia ei kiinnosta jokin katsastushuolto ja tilastot... Toki täällä on ennenkin huomattu, että Toyota- väki yhdistää kerran vuodessa tehtävän pikaisen katsastuksen jotenkin luotettavuuteen, jonka kanssa katsastustilastolla ei ole mitään tekemistä. Luotettavuustilastoja jos haluaa oikeasti selvittää, kannattaa kysyä autoliiton ja hinausliikkeiden tulastoja, mitä merkkejä käydään keräämässä eniten tai vähiten pysähtyneinä tien varteen.
Nyt kyllä olet lukutaidoton olen sanonut että Toyotani on mennyt kerta laakista katsastuksesta läpi niin miten voit syyttää minua tilastovääristymistä. Minä olen sanonut, että tilastovääristymiä aiheuttaa ihmiset jotka laiminlyövät perushuollot ja eikä ota katsastusta vakavasti.
Onko katsastushuolto perushuoltoa ? Kyllä se on ihan extra käynti pajalla. Vai on tojon huoltokirjassa erikseen maininta " käytä autosi ennen katsastusta huollosa että saat leiman paperiin, emme usko tuotteidemme kestävän ehjänä 15 tkm huoltoväliä". Mikäli näin on niin melkoista ripulipaskaa on laatu.
En ole sanonut noin. Perushuollot on Toyotassa kuten muissakin merkeissä ja moottorin kestävyyden takaa öljynvaihto heti uutena työstöroskien poistamiseksi ja siitä 10000 välein kuten olen opettanut. Auton pesu talvella kerran viikossa ja kesällä harvemmin ja vahaus pari kertaa vuodessa. Katsastushuolto takaa auton laadukkaan katsastuksen ja jälleenmyyntiarvon pysymisen korkealla kun ei tule tilastovääristymiä.
Ei jumalauta näitä terskoja.
Taisit huomata puhuneesi itsesi pussiin, olen pysynyt koko ajan totuudessa ja perään antamattomasti kannassani. Sinä sen sijaan poukkoillut ja nyt tappio sitten osui kohdalleen
Sun on pakko olla Kiala Viulu ei voi yhdessä maassa saati yhdellä palstalla olla kahta noin yksinkertaista.
En ole Kiala vaikka arvostankin Kialaa paljon. Kiala on ainoita keskustelijoita jolla on linkit tukemassa mielipiteitään. Sitten hiila hiiloja ja muita joilla vaan leuka väpättää, mutta tarina osastolla mennään.
Mitähän yksinkertaista on pitää autostaan huolta.
Näinpä, ihan sattumalta tuossa Kiala ja Pappa olivat aamusella naputelleet ennen kuutta viestejä palstalle. Ihan sattumalta. Ovat vain yksi ja sama henkilö. Mutta senhän ovat kaikki tienneet jo aieminkin.
En ole ikinä olut ennen kuutta naputtelemassa mitään älä väärstele. Olette tahallanne nyt sotkemassa itse aihetta ja en vaan tiedä miksi.
Hahahaaa tilastovääristymiä! Oletko ihan tosissasi! Olet kyllä uskomaton. Siis sinä viet romusi huoltoon ennen katsastusta vain sen takia, ettei tulisi TILASTOVÄÄRISTYMIÄ tojolle. Miten tyhmäksi sitä voikaan tulla. Sinähän niitä tilastovääristymiäsi aiheutat korjauttamalla romusi ennen katsastusta. Ja mitä jonkun aasialaisfirman katsastustulokset muutenkaan vaikuttavat elämääsi? Tojo Tyhmentää sopisi uudeksi mainoslauseeksi.
Onko papalla taas pillerit ottamatta? Ota ne lääkkeet niin ei tarvitse itsekseen jutella-
http://www.youtube.com/watch?v=tH0xhGNiJkw
Ettäs kehtaat tuollaista levitellä täällä käy naisihmisiäkin ja mitä mahtaa ajatella koko sivusta.
Älä huoli rakas Corolla pappa, ei se ainakaan minua häiritse. Itseasiassa tuo videon söpö tyttö on vähän minun näköiseni. :)
Corolla-Pappa ei oikein hallitse muuta kuin lapsena opittua, joten tässä oikea tapa 10tkm ajavalle Corolla-pimulle: (kuten muillekin vastaavan kilometrimäärän ajaville paapoille ja mammoille, vanhemmille ja tyttärille)
-jos otat uuden auton käyttöön, niin suosittelen öljyn vaihtamista oston ajankohdasta ajankohdasta riippuen 500-3000km jälkeen ->parhaat öljyt pohjolan olosuhteisiin....tämä ei ole välttämätöntä, itse kuitenkin tingin ko. öljynvaihdon autoa ostaessa, koska on tapana ollut pitää samaa autoa pitkään.........
1.huolto ns. öljynvaihtohuollon teet 1v. kuluttua auton käyttöönotosta
2.huolto ns. varsinaisen huollot teet 2v. kuluttua auton käyttöönotosta
3.huolto ns. öljynvaihtohuollon teet 3v kuluttua auton käyttöönotosta
4.huolto ns. varsinaisen huollot teet 4. kuluttua auton käyttöönotosta
jne.
-edellä oleva pätee niin kauan, kunnes ajat selkeästi yli 15tkm/vuosi
Mikä tässä on niin vaikeaa???
Toyotan moottorit kestääkin muita paremmin, kun ymmärretään oikea öljynvaihtoväli 15 000 km.
www.autotoday.fi/page.php?page_id=2&news_id=201108016
Velipoikani
automekaanikko on edelleen 10 000 km vaihtovälin kannalla kaikkiin merkkeihin, varsinkin kun nyt ajetaan 95E 10 polttoaineellä.
Näkisittepä mitä venyvää mustaa pikeä on esim. 30 000 km vaihtovälin omaavat autot. Ei ihme, ettei mitkään esim. VAG-tuotteet kestä ja öljysiivilät on tukossa, varsinkin talvella. Tahna on jäätynyt usein öljypohjaan kiinnni ja öljypumppu hotii tyhjää Vaginaattoreissa. Siksi VAG-konsernin tuotteissa hälyyttävän paljon konerikkoja, joista vaijetaan kuin muuri. Ainoastaan 10 000 km öljynvaihto parantaa tilannetta huomattavasti, myös muilla merkeiltä!
Ei sen edullisempaa ja helpompaa autonhuoltoa ole kuin 15 000 km välein uudet öljyt suodatin.
a) Kiala Viulu ei ymmärrä lukemaansa?
b) Kiala Viulu ei tunne Tojotan huolto-ohjelmaa?
a) esimerkissäni öljyt vaihdetaan useammin kuin 15tkm välein eli 10-15tkm välein, vuosiajomäärästä riippuen......
b) Oikea vaihtoväli on 15tkm TAI 1 VUOSI......tämä siksi, että pohjolassa olosuhteet vaativat myös aikaan sidottuja ehtoja huoltoon.......
Aivan totta. Vaihtoväli on se, kumpi ensin tulee täyteen; yksi vuosi tai 15 000 km. Öljyt on vaihdettava siis, vaikka vuodessa ei tulisi kuin esim. 8000 km.
Matkailuautooni vaihdan oljyt joka ikinen vuosi vaikka ajan vain
6000 km vuosessa. Ei tulisi mieleenkään ajaa
kolmea vuotta samoilla öljyillä vaikka ajomäärän mukaan olisikin
mahdollista. Järjen käyttö ei ole kielletty.
Oikeilla autoilla voi ajaa samoilla öljyillä 25.000-30.000 kilometriä. Rimpiloihin pitää vaihtaa tiheämmin.
Oivoi. Älkää nyt sekoittako minua vielä lisää, sotkemalla tähän vielä jotain vuosiakin. :´(
-ei kai kukaan niin Blondi voi olla, että et tiedä, koska on uusi vuosi, tai vaikkapa Juhannus on?
Oikeisiin autoihin vaihdetaan myös nokkaketju tai puolimoottori 30.000 km:n välein.
Se varmistaa kestävyyden taas seuraavaksi vuodeksi.
minunkin rimpula on raksuttanut moitteettomasti jo 370.000 km.
No kun tää "blondi" ei edes tiedä olevansa poika.
eihän tojotaankaan tarvi vaihtaa kuin 30 000 välein mut sitten sen elinkaari lyhenee yhtä lyhkäiseksi kuin näiden "oikeiden autojen" elinkaari on.
Toyotan öljynvaihtoväli on kyllä 15tkm tai yksi vuosi.
Minulla on sinulle hyvä muistisääntö Toyotasi huippukunnossa pitämistä varten... tai pannaan kaksi sääntöä.
1. Aina, kun sinulla on kuukautiset, vaihda Toyotasi moottoriöljy.
2. Aina, kun levität haarasi, käy pesemässä Toyota välittömästi sen jälkeen.
Näillä eväillä sinulla kyllä pysyy autosi huippukunnossa.
Häpeäsit edes vähän jos osaat, senkin sika. Miksi kirjoittelet noin likaisia ja ilkeitä asioita. En minä mitään haarojani levittele kenellekkään, senkin kuvottava iljetys. >:(
Että Blondi Corolla Tyttö postaisi kuvansa !
Miksi? En minä halua kuvaani julki. :(
Hävettää muutenkin tämä että olen niin tyhmä etten osaa pitää huolta rakkaasta Corollastani. :´(
http://thetwist03.files.wordpress.com/2012/08/stav-strashko-toyota.jpg
No johan on Toyota löytänyt näköisensä mallin mainokseen rimpula, ei muotoja ja väkisin väännetyn näköinen nenä.
Ja näyttäishän tuolla olevan vaelteleva katsekkin.
Suu kiinni vokkelopeelo et tajua mitään tytöistä tai autoista.
Mikä on niin vaikea ymmärtää Toyotan huolto välejä.Ohjekirjassa sanotaan
15,000 kilometriä tai vuosi.Eli öljynvaihto väli on 15,000 kilometriä tai 1 vuosi.
Arvoisa Corolla-tyttö. Käänny merkkihuollon puoleen, siellä osataan neuvoa. On kokemusta.
Auris-tyttö takaa.
http://cdn04.cdn.pinkisthenewblog.com/wp-content/uploads/2012/08/24/Screen-Shot-2012-08-23-at-10.56.56-AM-600x400.png
Auris-tyttö edestä.
http://zizo-online.be/sites/default/files/field/image/StavStrashko_Auris_YAGG.jpg
Suukkoja ja halauksia Toyota-tytöille
ime isääs taas, petteri. Siitä vuotavasta nenäfinnistä
Hahaa tää tojoblondi on hauska! Hemmetin hyvä, ihan yhtä älykäs kuin tojot!