auton vuokraus

Mistä kannattaisi vuokrata auto, kun on menossa Joulukuun alkupuolella Inglesiin ja mitä siinä yhteydessä kannattaisi huomioida? Meitä on 5- henkinen perhe.
2339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olemme menossa myös viisihenkisenä porukkana Inglesiin lokakuussa ja ajattelimme vuokrata auton Tjäreborgin kautta muutamaksi päiväksi ja tutustua saareen tarkemmin. Sitten aloimme verrata hintoja.

Aviksen hinnat Tjäreborgin kautta ovat seuraavat:
VW Golf 1,6 3 pv 125 e Henkilövakuutus (Super PAI) 11,25 e/päivä kasko 12 e/päivä (poistaa omavastuun) 50 e kuljetus lentokentältä hotellille (5 henk*10 e) lisäkuljettaja 5,50e/päivä.
Siis yhteensä kustantaa VW Golf: 261,25e/3 pv
Pienenpien hinnat:
Rellu Megane yht, 231,25 e /3pv
Renault Clio n.200 e/3pv
Opel Corsa n. 180 e/3 pv

Surffailin sitten netissä ja http://www.canaryforum.com keskusteluja tutkailtuani otin yhteyttä carjet.com -vuokraukseen netin kautta:

Renault Kangoo pieni tila-auto 7pv(!)/176 e suunnilleen samoilla ehdoilla eli ei omavastuuta ja henkilövakuutus mukana. Myös toinen kuljettaja sisältyy hintaan. Auto odottaa kentällä, ei tarvitse hakea mistään toimistoista.

Unohdettiin samassa Tjäreborg/Avis ja otettiin auto Carjetistä kentälle odottamaan ja käyttöömme koko ajaksi. Päästään kulkemaan milloin halutaan ja kentältä/kentälle just silloin kun halutaan eikä tarvitse odotella jollain turistipysäkillä täyteen sullottua hotellikuljetusta (10 e/henkilö !) ja niiden aikana oppaiden retkimainoksia. Kohdetiedot kun kokemuksen mukaan saa paremmin netistä. Itseasiassa usein paljon enenmän tietoa. Taitavat oppaat lukea samat jutut sieltä.

Voihan olla että kadutaan reissun jälkeen, mutta ennen ainakin on nettivuokrauksemme toimineet hyvin. Minun kokemukseni ja monien palstoilla kirjoittaneiden kokemus on ollut hyvin positiivinen.

Äänestä

Ainakin sen voisi pitää mielessä, että ns. omavastuun poiston maksaminen ei poista omavastuuta aivan täydellisesti.
Ellen ole aivan väärässä niin esimerkiksi auton alustan vauriot joutuu korvaamaan samoin (?) rengasvahingot.

Hintoja voi vertailla, halpojakin löytyy.
Halvimmat paikalliset eivät kuitenkaan liene parhaita silloin kun tapahtuu vahinko.
Vuokrausehdot ovat englanniksi ja kohtuullisen vaikeaselkoiset (vaikka olisivat suomeksikin).

Käsitykseni mukaan matkatoimistot suosivat suuria kansainvälisiä vuokraamoja.

Lisäksi ajo-olosuhteista sen verran, että tiet ovat paljon mutkaisempia kuin Suomessa ja kapeahkoja. Gran Canaria on vuoristoinen saari.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ingles kirjoitti:

Mistä kannattaisi vuokrata auto, kun on menossa Joulukuun alkupuolella Inglesiin ja mitä siinä yhteydessä kannattaisi huomioida? Meitä on 5- henkinen perhe.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu