Vanheneminen alkoi ahdistamaan

10+2

En käsitä ,mistä tämä johtuu. Täytän 28 marraskuussa. Olen jättänyt aikanaan koulut kesken allergian (hortonimiksi halusin), ja menin 17 vuotiaana vakituiseen työhän. Tein töitä peruskoulun ja opintojen ohella ympäri vuoden (sen 3-4 kertaa vko 2-6h kerrallaan) 14-vuotiaasta. Hakeuduin 20 vuotiaana turvallisuus-alalle ja kouluttautunut lisää niin paljon kuin mahdollista on ollut. Häpeän sitä, ettei minulla ole kuin peruskoulun todistus. Ei paljon työn ohella suoritetut kurssit/opinnot auta, kun en ole yhtään mitään. Onhan minulla pätevyys ammattiini, mutta kovin olisin halunnut saada sen todistuksen 2 asteen koulusta.
Olen keskittynyt töihini niin paljon viimeiset 5 vuotta, että tuntuu kaiken muun jääneen kauas pois. Missä välissä mmusta tuli vanha, minne mun nuoruus meni?

Haluasin armeijaan (auttaisi uralla......tosi ura, duunari vaan), vuosi vielä aikaa hakea.
Tuskin voin lähteä. Raha tulee vastaan, eikä mieheni halua minun "katoavan" lähes 10v yhdessäolon jälkeen.

Tuntuu että olen vain ollut töissä töissä töissä, ja kaiken keskellä olen jo vanha. Jos tuntuu nyt jo tältä, kuinka kestän oikean vanhuuden. Miksi mua edes ahdistaa? Ei pitäisi.

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Judge Geijo

      Älä pamputa rikkaita korkeakoulunuoria kuin tahallasi, oikeutetusti kateellisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2527
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1809
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      97
      1803
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1547
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      139
      1140
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1031
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1022
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe