Kuinka monella teistä palkka vähintään 5173e / kk

Propagandaa

http://www.tekniikkatalous.fi/tyo/ruotsin diplomiinsinoori tienaa 5300 euroa kuussa/a878489

Taas tällaista propagandaa, voi Ruotsin osalta jopa pitää paikkaansa kyllä,
en tiedä miten siellä tutkimus on toteutettu mutta Suomen osalta ei varmaan
pidä paikkaansa.

Eli tuon mukaan suomalaisen DI:n keskipalkka 5173e/kk ja mediaani 4650e/kk,

perustuu siis TEKin tutkimukseen, tuohan on tilastollisesti todella luotettava...

Eihän näillä luvuilla ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä, jos mediaani on edes 4000e/kk, niin ihmettelen...

Nokiallahan tunnetusti nuori DI ei kuulemma saa vällttämättä edes 3500e/kk!

23

4500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että näin

      En ole DI vaan ihan AMK-inssi ja tienaan 5400 e/kk.

      • leilitseik

        ihan liikaa!


      • qzaf
        leilitseik kirjoitti:

        ihan liikaa!

        AMK inssille sopiva palkka on 2500€/kk


      • Anonyymi
        leilitseik kirjoitti:

        ihan liikaa!

        Hei come on! Jos asut pk-seudulla niin ei ole.
        Palkkoja ei voi verrata suoraan.

        Stadin asuntosijoittajat ovat sikoja. Haluavat jostain pikku yksiöstä tai tai kaksiosta 1300 - 1500 e/kk.
        Ja parkkipaikat puuttuu, vesi ja sähkömaksut päälle.

        Tilanne on sen suhteen täysin perseestä.
        Eihän stadissa saa edes pysäköidä missään ilmaiseksi.
        Sairasta touhua.


    • Ehdollinen palkkajak

      Kyllä ainakin omaan silmään tuo palkka "työvuosina" käppyrä on ihan luotettavan näköinen:
      http://lehti.tek.fi/sites/lehti.tek.fi/files/TEK2_diagrammi_DI_isokuva.jpg

      Omien kokemusteni mukaan yllättävän moni vertaa omaa palkkaansa keskiarvoon tai mediaaniin, ja valittaa että eihän se voi pitää paikkaa. Ja samalla kyseinen henkilö ei tajua että oma palkka on ehdollistettu toimialalla, koulutuksella, "tittelillä", paikkakunnalla, jne jne.

      Eli jos palkkoja vertaa niin kannattaa minimissään ehdollistettuna verrata omaa palkkaansa vastaavan valmistumisvuoden keski/mediaanipalkkaan (kuten oheisesta käppyrästä näkyy jos tämän jatkaa tekemättä niin keskiarvo "hyppää" helposti ~4700-5000eur tienoille...

      • Vertailusta

        Jatkoa vielä.

        Keskustelevan aloittanut on tosiaan asian ytimessä:

        Keskipalkka ja nuoren DI insinöörin palkka ovat todellakin eri asiat ja eri tasolla. Nuoren DI insinöörin palkkaa pitää verrata nuorten DI insinöörien keskipalkkaan eikä koko DI populaation keskipalkkaan. Tai toki voit siihenkin verrata mutta liian moni voi masentua silloin, mutta keskimäärin kun teet työtä 10-20v niin asia korjautuu ~noin50% todennäköisyydellä :)


      • Kokkareenperse
        Vertailusta kirjoitti:

        Jatkoa vielä.

        Keskustelevan aloittanut on tosiaan asian ytimessä:

        Keskipalkka ja nuoren DI insinöörin palkka ovat todellakin eri asiat ja eri tasolla. Nuoren DI insinöörin palkkaa pitää verrata nuorten DI insinöörien keskipalkkaan eikä koko DI populaation keskipalkkaan. Tai toki voit siihenkin verrata mutta liian moni voi masentua silloin, mutta keskimäärin kun teet työtä 10-20v niin asia korjautuu ~noin50% todennäköisyydellä :)

        Saa aika hyväveli olla jos meinaa pysyä työelämässä 10 vuottakin putkeen. Johonkin väliin iskee aina työttömyys ja sen jälkeen palkkakehitys palaa lähtöruutuun.


      • Propagandaa

        Jos osaan tuota käppyrää lukea oikein, niin sen mukaan esim. 1996 valmistuneiden keskipalkka (ka) on n. 5700e/kk, ja 2001 valmistuneiden 5000e/kk, ehkä voi pitää paikkaansa heidän osaltaan, jotka ovat päässeet hyvään työpaikkaan yksityiselle sektorille heti valmistumisen jälkeen ja joilla on ollut sen jälkeen yhtenäinen työura ilman mitään työttömyysjaksoja tai muita katkoksia ja jotka ovat nousseet asiantuntijatehtävistä vähintään tiiminvetäjikst tai muuhun esimiesasemaan. Mutta kaikkien DI-tutkinnon suorittaneiden osalta en millään jaksa uskoa että tuo käppyrä kuvaa todellista tilannetta. Mutta voihan olla käsitykseni on väärä, ehkä on syytä pyytää seuraavaksi 1000 euron palkankorotus... Varmaan jotkut saavat hilatuksi palkkaansa ylospäin myös jatkuvalla työpaikan vaihtamisella.


      • Anonyymi
        Vertailusta kirjoitti:

        Jatkoa vielä.

        Keskustelevan aloittanut on tosiaan asian ytimessä:

        Keskipalkka ja nuoren DI insinöörin palkka ovat todellakin eri asiat ja eri tasolla. Nuoren DI insinöörin palkkaa pitää verrata nuorten DI insinöörien keskipalkkaan eikä koko DI populaation keskipalkkaan. Tai toki voit siihenkin verrata mutta liian moni voi masentua silloin, mutta keskimäärin kun teet työtä 10-20v niin asia korjautuu ~noin50% todennäköisyydellä :)

        Ei puhuta pelkistä DI:stä.
        Sama koskee nuorta tietojenkäsittelyn FM:ää.

        Turha tässä on titteleitä sotkea vaan itse tilanne. Molemmilla. Ja paskathan on it-alan työmarkkinat Suomessa... kuten aina.


    • IT-työläinen

      Yhteensä 20v työkokemusta, nykyisellä työnantajalla 5v. Tähän asti vaihtaessa työnantajaa on palkka aina noussut reilusti yli valmistumisajan mukaisen keskiarvon.

      Uskollisuutta ei palkita. Saman työnantajan palveluksessa hankittua kokemusta ei arvosteta, muuta kuin muualla. Toki tulee ammattitaito pitää muuttuvien vaatimusten tasalla.

      Itsellä 5v jälkeen on keskiarvopalkka "uhkaavasti" saavuttamassa omaa palkkaa, ehkä 2v päästä saavutan keskiarvon. Vaihtoaika lähestyy, jossakin vaiheessa kuitenkin vaihto vaikeutuu, kun vastaan tulee ikäsyrjintä...

    • .-..-.-.-.-.-

      "... Vaihtoaika lähestyy, jossakin vaiheessa kuitenkin vaihto vaikeutuu, kun vastaan tulee ikäsyrjintä... ..."

      Mutta tässä vaiheessa kokenut ammattilaine rupeaakin freelanseriksi, ja tekee työtä vain kuin haluttaa ja silloinkin itse valitsemissaan projekteissa.

      Jos hän laskuttaa noin 70 % siitä mitä hänen edellinen työnantajansa hänestä laskutti ,niin sekin on pitkälle yli 10 tonnia kusssa pienemmällä työmäärällä kuin palkkatyössä

    • Metsätal.Ins

      1550 e/kk on ollut paras palkka tähän mennessä, yli kolmekymppinen ja opintoja kasassa kohta 400 op, jos vielä jatkan. Suurimman osan ajasta opiskelun jälkeen olen kyllä ihan hyvin pärjännyt 500 e /kk tuloilla.

      Tuommoisia 4000 - 5000 euron tuloja ei pitäisi maksaa kuin suurimmalle yritysjohdolle. Ja tavan työntekijälle on 1500 - 2000 enemmän kuin tarpeeksi.

      Ihmisistä on Suomessa tullut hulluja rahanahneuden suhteen. Ei ihme, että kaikki maksaa, kun joillekin maksetaan jotain kolmen tonnin palkkoja. Toiset saavat maksaa saman verran palveluista murto-osan tuloilla.

      • tavan työntekijä

        Ja miten niin tavat työntekijälle on 1500 - 2000 euroa tarpeeksi. Ei se minulla ainakaan ole, ja siksi verotettava kk tuloni onkin 4300 euroa kuukaudessa!


    • Linnut lentää....

      Näilläkin palstoilla jolainen jamppa tienaa vähintään se 5000€/kk.

      Sehän on nähty, kun Suomi24 palstoja lukee.

      Totuus on sitten ihan toinen.

      Ihimisillä on kumma taipumus liioitella rutkasti oma palkkansa, ainakin anonyymipalstoilla.

      Vertaappa sellaisiin palstoihin, joissa vastaaja pystytään jäljittämään, eli kirjoittavat tunnistettavasti.
      Niillä palstoilla kerrotut palkat ovat monta kymmentä prosenttia pienemmät.

    • Eegu

      DI 34-vuotta. 4653 E/kk. Joskus olin Nokiallakin ja sielläkin pääsi bonusten kera noin neljään tonniin.

    • asvasds

      Junnut DI tai AMK lähtee sieltä 1800-2400 e:sta.
      5-6 v kokemusta, niin se on 2800 - 3400
      10 v kokemusta, niin se on 4000
      Katto tulee siinä vajaassa 5k, ellet ole ihan poikkeuksellinen kaveri.

      Sitten kun ottaa vastuuta muiden tekemisistä, ei pelkästään omistaan, niin liksa nousee tuostakin ylöspäin. Ihan mihinsaakka vain vrt. pääjohtajat.

      Yli viiden tonnin ei kannata maksaa kenellekään. Eikä oikestaan kenenkään kannattaisi sellaista palkkaa edes ottaa - pääomapuolen verotus on kevyempää -> firmaa pystyyn ja myy itsensä alihankkijaksi.

      • 1231232

        Junnu siis ei ole sidoksissa ikään, vaan työkokemukseen.


    • Anonyymi

      SUURTYÖTTÖMYYS Suomessa tällä hetkellä, äärioikeiston veroparatiisihallituksen jäljiltä ja jättimäiset valtion velat, isoimpien talousrikollisten verohelpotuksiin ja ökytukiin.

    • Anonyymi

      Parikymmentä vuotta takana DI:nä, palkka on 9360e/kk - ei esimiesvastuuta, enkä ole pääkaupunkiseudulla. Ei se että sinä ja sun kaverit tienaa huonosti tarkoita sitä etteikö keskimäärin DI:t olisi hyvillä liksoilla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei pidä paikkaansa!
      Tosin nyt kun duunit on vähissä niin firmat yrittävät polkea palkat sandaalitasolle. Tyypillistä suomalaisilta IT-firmoilta.

    • Anonyymi

      Onks kellää 8.000€/kk? Oltais samaa palkkaluokkaa.

    • Anonyymi

      Eiköhän se dippainssin palkkahaitari ole sieltä työttömyyskorvauksesta kymmeniin ellei satoihin tuhansiin kuukaudessa ja kaikkea siltä väliltä. Itse perusinssi (amk) ja reilut 20 vuotta työelämää takana. Nykyään kuukausipalkassa on jo viisi numeroa ennen pilkkua mutta ykkösellä ja nollalla alkaa ja sitten tulee hilut päälle. Harva tienaa yhtä paljon, vielä harvempi enemmän. Täytyy vaan toivoa että töitä piisaa jatkossakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      115
      9848
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4992
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4792
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3260
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2461
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1706
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1506
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1491
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1424
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1351
    Aihe