Soft pastel liidut

Mistä halvimmat soft pastel kuivaliidut? (HKI)
Haluaisin aloittaa halvimmasta päästä, katsoa onko se mulle tarkoitettu ja sitten vasta ostaa kalliimmat liidut.

Entä fiksatiivi?
5160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihan halpoja ei kannata ostaa, koska saatat kyllästyä just tuon huonon laadun vuoksi. Kannattaako ostaa paketti kympillä, vai muutama laadukas liitu pari euroa kpl. Periaatteessahan et tarvitse kuin päävärit, musta ja valkoinen.
Ostan aina sekä värit että fixatiivitkin taiteilijatarvikemyymäästä.

Äänestä

Samaa mieltä edellisen kanssa - halvat värit on niin huonolaatuiset usein, ettei niillä saa todellista tuntumaa välineeseen. Usein on liian vähän pigmenttiä, liian tiukka tai löysä kiinnitysaine... käytettävyys huono, tulos heikko ja turhautuminen varmaa. Pikkuisen sama kuin opettelisi hiihtämään liian pitkillä suksilla, joissa siteet lonksuu ja pohjassa on luistot ja pidot väärässä paikassa. Tuskin tulee mieliharrastus siitä...


Jos hyvistä väreistä huolimatta sitten päätät, ettei ole sinun juttusi nuo kuivapastellit, niin laatuvärit voit todennäköisemmin saada kaupaksi jollekulle, joka ko. värejä käyttää - vaikka paikalliseen kuvataidekouluun voi laittaa ilmon, että myyt sopivasti kaupan hintaa halvemmalla pikkuisen käytetyt värit pois.

Äänestä

"Asiasta en mitään tiedä", mutta minusta tuo fixaten:n ajatus siitä, että ostaa irtoliituja kuulosti hyvältä. Varmasti ihan muutamalla värillä pääsee jo sen verran kokeilemaan, että tietää onko oma juttu vai ei. Silloin ei kokeilu tule vielä kohtuuttoman kalliiksi ja jos harrastus jatkuu, niin on sitten jo alku hyville väreille. Ja tosiaan tuo edelleen myynti on kanssa näissä askarteluhommissa yleensä ihan varteenotettava vaihtoehto.

Äänestä

Tuubi, Lönnrothinkatu 23. Niillä oli liike myös lähellä Eerikinkatua tai Annankatua, en tiedä onko enää. Rembrant on esimerkiksi hyvä merkki. Värit joita suosittelen jos haluat säästää. Okra, musta, valkoinen, sienna(tiilen värinen), umbra(ruskea), sitten päävärit keltainen, punainen ja sininen. Ostaisin tässä järjestyksessä mikäli haluat ns luonnollista jälkeä. Myrkyn tai ns sapen vihreä, viridiaaninvihreä, violetti. Suosin itse ns "likaisia" ja "harmaita" sävyjä. Myös erilaiset "ihonsävyt" alkavat käytön myötä houkutella.
Osta pariisin paperia piirtämiseen. Myös lidlistä olen löytänyt halpaa paperia joskus.

Äänestä

Temperasta löytyy Mungyo merkkiä edullisesti ja Rembrandtia kalliimalla. Kummatkin riittävän hyviä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liituilija kirjoitti:

Mistä halvimmat soft pastel kuivaliidut? (HKI)
Haluaisin aloittaa halvimmasta päästä, katsoa onko se mulle tarkoitettu ja sitten vasta ostaa kalliimmat liidut.

Entä fiksatiivi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu