Eli tilanne on tämä. Tilattiin kattoremontti marraskuussa, sopimuksen mukaan piti olla valmis joulukuun loppuun mennessä. No kaikki näytti hyvältä kunnes tuli katon pienemmän tason vuoro. Mittamies oli tehnyt mittavirheen ja pellit eivät käyneet. Joten urakka viivästyi. Mutta minusta hiukan kohtuuttoman pitkälle. Loput katosta saatiin valmiiksi eilen ja tekijöitä ei edes ole näkynyt ennen eilistä. Myyntimiehelle soitettiin kolmeen otteeseen, jotta tulis katsomaan ku remppa kesken ja mitä on kesken. Lupaili tulla, mutta ikinä ei näkynyt. Eikä kyllä sen koommin ketään muutakaan. Eli siis myöhässä tehtiin piipun pellitys, osa katosta, osa lumiesteistä ja pihalle oli hirveä määrä telineitä sikin sokin noin 1.5 kk. Kun kysyttiin jotain myöhästymis korvausta niin sanottiin että noin 100e voidaan korvata. Katosta on maksettu n 15 000€ ja nekin jo kaikki joulukuun lopussa. Onko tämä korvaus nyt sitten kohtuullinen?
urakoitsija myöhässä.
Sanonpahan vaan
3345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toki on, vähempikin olisi riittänyt.
Mutta jo aikoinaan sanottiin että oppirahat pitää maksaa.
Olis taas kiva saada tietää mistä päin katontekijä ja ehkä firmankin nimeä voisi raottaa, jotta muut voi välttää ammattiylpeyttä/ammattitaitoa vailla olevia firmoja omissa remonteissaan. Muutenkin kannattaisi käydä kuuntelemassa useampi asiakkaan kokemus aiotusta firmasta ihan aidoissa kohteissa. Monelle asiakkaalle saattaa tulla yllätyksenä heidän käyttönsä referenssinä tai tyytyväisenä asiakkaana firman nettisivuilla. Huikeimmat näyttävät laittavan kaikki kohteensa tyytyväiset asiakkaat otsikon alle ja sitten mahdollisena asiakkaana saat arvailla onko tyytyväisiä ollut ollenkaan.
Älkää maksako etukäteen mitään. Työ ensin sitten katselmus. Katselmus ok. Molemmin puolin hyvä. Mutta huomatkaa että ei ole mikään tekosyy venyttää laskun maksamista.