ostin pari halpaa kiinalaista pistorasiaan laitettavaa "usb-laturia/ virtalähdettä" toisessa ulostulo on 5,51V ja toisessa 5,32V ( 235V jännitteellä).
Putoaako tuo ulostulo jännite alle 5,25v (max. standardi) on kun tulee kuormaa
vai pysyykö tulo hieman ylijänniteisenä, onko kukaan mittaillut.
Putoaako tuo ulostulo jännite alle 5,25v (max. standardi) on kun tulee kuormaa
vai pysyykö tulo hieman ylijänniteisenä, onko kukaan mittaillut.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin, eihän siellä kiinassa varmaan olekkaan kun yksi valmistaja ja silläkin vaan yksi malli. Mitä kuule jos vaan ihan ite mittaisit.
"eihän siellä kiinassa varmaan olekkaan kun yksi valmistaja" no johan vitsin murjaisit.:)
Pienenä vinkkinä:
Clas Ohlsonilta löytyy kaksikin laitetta, jotka antavat ulos yhteensä 5V, 2A kahdesta USB -liittimestään. (samanlaisia liittimiä kuin tietokoneessa)
Ainoa ero on se, että toinen käy kotona pistorasiaan (230V, 50 Hz) ja toinen käy autossa tupakansytytinrasiaan (12V DC).
Hinnat luokassa 10-12 euroa (en nyt muista kumpi maksoi kumman hinnan).
HUOM: Clasilta löytyy myös 14,95 hintainen malli, josta lähtee peräti 2.1 A, ja tarvikesettikin (välijohto ja useita erilaisia välijohdon päähän sopivia liittimiä) mutta tuon mallin haittapuolena on vain yksi USB -liitin kahden sijasta.
Autokäyttöön löytyy Halpahallista ( http://www.hhnet.fi/ ) USB -virtalähde 5V, 2A vain 6,95e ! Hinnaltaan siis halvempi kuin Clasin myymä versio, mutta teknisiltä arvoiltaan (jännite ja virta) täysin vastaava. Sitä en voi kuluttajana sanoa, onko kestoikä samaa luokkaa, eli kestääkö Clasilta ostettu kalliimpi pidempään, vai onko Clasilla vain kovemmat katteet hinnoissa. Clasin myymä tuotemerkki on Vanson, halpahallin myymää tuotemerkkiä en muista.
Niin, Suomen 2 eteläisintä halpahalliahan ovat Tampere ja Pori (Vai oliko Pirkkalassa vielä 1, mutta sehän on Tampereen naapurikunta).
Tuota Clas Ohlsonin kotikäyttöön tehtyä versiota olen käyttänyt ongelmitta kahden Sony Ericssonin puhelimen laturina, toinen XPeria Mini Pro ja toinen K600i.
Clasin myymän Vansonin ikävin piirre on sininen superkirkas merkkivalona käytetty LED, joka häikäisee ja voi aiheuttaa tilapäisiä näköhäiriöitä - teippaa se LED piiloon bilteman mustalla kangasteipillä, näin minä tein.
suoraan vaan 7805 regu 3A mallina ja siihen perään usb-naarasliitin, hyvin on toiminut eikä maksanut kuin muutaman euron, jos tuo 3A ei riitä niin vaikka 25A tehotransistori mukaan kytkentään.