Kipsiseinän korjaus/paikkaus??

"Kaveri" meni mäjäyttämään asunnossani n. 20x30 senttiä "reiän" vuokra-asuntooni. Villaa siellä ainakin on välissä..

Mitä tollasen korjaus tulee maksamaan?... Pitääkö koko seinä uusia? :( Neuvoja?
3833
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Reikä pistosahalla tms. tasaiseksi reunoiltaan, pari lankunpätkää ruuvaat seinän sisäpuolelle kipsilevyyn, aukon täyttö reiän kokoisella kipsilevynpalasella jonka kiinnität lankunpätkiin. Tasoitetta, hiontaa, maalia.

Äänestä

Et tee mitään.

Ensin soitat tai käyt neuvottelemassa asunnon omistajan kanssa. Se niinkuin on se, joka päättää, et sinä. Kyseessä on "ei tavallinen kuluminen", olet korvausvelvollinen.

Jos vuokranantaja antaa luvan Sinun itsesi korjata se, ongelmaksi tulee takuuvuokra. Jos jälki ei kelpaa vuokraisännälle, se teettää koko seinän uusiksi, Sinun piikkiisi.

Edellä oli ihan pätevät ohjeet miten homman voi tehdä, vaatii ammattitaitoa, vaikka simppeli duuni onkin. Levyn vaihtaminenkaan ei ole iso duuni, seinän joutuu joka tapauksessa maalaamaan kokonaan uusiksi, ehkä koko huoneen, jos sävy ei ole sama.

Puhelinta käteen, ei nettiin keskustelupalstoille.

Ai niin. Periaatteessa asia pitää ilmoittaa isännöitsijälle. Maalata saa omin luvin, ei juuri muuta. Eikä maalatakkaan, ilman omistajan lupaa.Pitävät nykyisin huoltokirjaa asunnon remonteista, hyvä juttu, ei tule kauppa tilanteessa uudelle omistajalle isompia ylläreitä ja se vaikuttaa asunnon myyntiarvoonkin.

Äänestä

Teet itse vaan niin vuokraisäntä ei huomaa
mitään, ja vaikka joskus jälkikäteen huomaisikin niin ei voi tietää kuka vuokralaisista on korjauksen tehnyt.

Jos rupeat johonkin ilmoittelemaan niin vuokraisäntä palkkaa remppafirman tekemään ja lasku tulee sulle. Ja voit kuvitella kiinnostaako häntä tinkiä hinnasta kun maksaja on joku muu...

Kipsilevyn ominaisuuksiin kuuluu se että jos seinää päin nojaa niin käsi suhahtaa levystä läpi. Siinä mielessä on ihan "luonnollista kulumaa". Todennäköisesti kaverisi oli varmaan kännissä mitä voidaan myös pitää lieventävänä asianhaarana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raneruo kirjoitti:

"Kaveri" meni mäjäyttämään asunnossani n. 20x30 senttiä "reiän" vuokra-asuntooni. Villaa siellä ainakin on välissä..

Mitä tollasen korjaus tulee maksamaan?... Pitääkö koko seinä uusia? :( Neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu