miten äkkilähtö toimii?

syyslomailija

Olisimme mieheni kanssa lähdössä lokakuun puolivälin paikkeilla jonnekin lämpöiseen. Juttu on vaan siinä, ettei matkoja ole vielä varattu, koska tahdomme päästä halvalla äkkilähdöllä. Koskaan en tällä systeemillä ole ennen matkaillut, elikäs kuinka ihmeessä se toimii.. Kuinka äkkinäinen on äkkilähtö? onko varattava päivää ennen, viikkoa, kuukautta!? Ovatko ne peruutuspaikkoja, ylijääneitä vai mitä? saako itse valita kohteen?
pliiide, auttakaa jos osaatte! :)

10

3794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huomio

      Äkkilähtöjä on tarjolla tietenkin silloin
      kun matkoja on myymättä. Lokakuussa on syyslomat
      ja kaikki haluaa matkalle eli kysyntä tarjontaa
      suurenpaa ja saa olla onnellinen jos saa edes
      listahinnalla matkan.
      Marraskuussa taas tarjonta on kysyntää suurempi
      ja jäljelläolevien matkojen hintaa joudutaan
      pudottamaan. Hinnat laskevat yleensä 2-3 viikkoa
      ennen lähtöä ja useimmiten päivää paria ennen
      lähtöä ovat halvimmillaan.

      • kalliit matkat

        Syyslomat ovat viikoilla 42 ... 44, 43 on suosituin. Siispä kannattaa tähdätä äkkilähdöissä viikolle 41 (alkaa 4.10.), niin minä ainakin teen!

        Omat äkkilähtöni olen tilaillut tyypillisesti 3..5 päivää ennen lähtöä (tosin viime vuosina toukokuussa). Niitä matkoja ei enää ole tilauspäivän jälkeen ollut saatavilla, ei millään hinnalla.


    • Jukina

      Viime kesäkuussa päätimme lähteä viikoksi pois Suomesta jonnekin lämpöiseen.

      Maanantaina puhelin käteen ja soitto Aurinkomatkoille ja kysymään josko jonnekin pääsisi. Rodokselle pääsi seuraavana perjantaina. Ei mikään jokeri tai määrittelemätön vaan virkailija sanoi hotellin. Eikun nettiin tsekkaamaan hotellin tiedot. Ihan hyvältä vaikutti. Uusi soitto toimistoon ja matkan tilaus. Siis maanantaina tilaus, perjantaina koneeseen ja Rodokselle.

      Hotelli oli odotuksia (ei kovin korkealla) paljon paremmat kuten koko matkakin. Säästyneet rahat laitettiin sitten muuten matkalla palamaan. Syötiin elämämme paras (ja kallein) ateria vanhankaupungin terassilla auringon laskiessa. Ja pitkällä kaavalla.

      Ainiin hinta! Listahinta 630 e/viikko, me maksettiin 360 e/viikko siis per henkilö.

      Jos haluat tiettyyn paikkaan, tiettyyn hotelliin ja tiettynä aikana, homma muuttuu jo arpapeliksi. Jos on vain nenä etelään ja johonkin mukavaan paikkaan, niin mahdollisuudet kasvavat jo huimasti.

      Äkkilähdöillä katsotaan toisin päin kuin normaalisti. Ensin katsotaan tarjonta ja sopiiko niistä joku suunnitelmiin, normaalisti taas tehdään suunnitelma ja katsotaan sopiva matka siihen.

    • jenna

      Äkkilähtöjä on erilaisia. Kannattaa perehtyä eri matkatoimistojen äkkilähtöjen ehtoihin esimerkiksi heidän nettisivujensa kautta. Joidenkin matkatoimistojen äkkilähdöissä majoituspaikkaa ei saa tietää etukäteen, ja hotelli saattaa jopa vaihtua matkan aikana. Toisilla taas hotellin saa tietää jo matkaa varatessaan.

      Netistä, lehdistä ja/tai tekstitv:stä kannattaa seurata, minkä verran äkkilähtöjä on haluamallesi lähtöpäivälle jäljellä. Ja sitten kun ei lähtöjä enää paljoa ole, kannattaa matka varata jottei jää ilman. Tämä nyt tietysti riippu siitä, miten tarkka on kohteen ja majoituksen suhteen; jos ei mitään ehtoja itse aseta, pääsee varmaan aina jonnekin.

    • Mujer

      Kaksi vuotta sitten varasin Aurinkomatkoilta matkan Palma Novaan 1,5 viikkoa ennen lähtöä. Listahinta oli 730 e/henk. ja maksoimme 390 e/henk. neljän tähden hotelliin. Netissä kannattaa roikkua päivittäin ja katsella alennus- ja nopeita lähtöjä. Kertaakaan emme ole olleet varsinaisilla äkkilähdöillä, joilla ei tiedä hotellia eikä aina paikkakuntaakaan etukäteen.Lokakuun lähdöistä en osaa sanoa, mutta senhän näkee seuraamalla. Vajaan kahden viikon kuluttua lähdemme Portugaliin, ja tällä kertaa alennus on vain n. 22 %, mutta varasinkin matkan 1,5 kk ennen lähtöä.

    • syyslomailija

      ...se kysyntä.. eikö ole toivoakaan sitten syyslomaviikolla 42 saada tavallista halvempaa etelänreissua esim. kanarialle? menevätkö ne niin kuumille kiville?
      Nyt kun katselin eri matkatoimistojen matkoja tuolta ajalta, hinnat ovat ainakin vielä aika korkeat. Eli vielä pitäisi malttaa odottaa ennen varausta! toivottavasti vain eivät ne matkat lopu kesken..

      • siiri

        ei varmaan helpolla löydy lokakuun puolen välin kieppeillä äkkilähtöjä, onnea yritykselle kuitenkin. oman syyslomani vkolle 43 varasin jo huhtikuun alussa, ja yllättävän moni matkanjärjestäjä myi keväällä jo täyttä häkää kyseistä koululaisten syyslomaviikkoa. eli jos haluaa tiettyyn paikkaan & hyvään hotelliin tiettynä ajankohtana, on varmaankin parempi toimia ajoissa. muutamat tuttavat yrittivät kesä-heinäkuun vaihteessa varata samaiselle syyslomaviikolle matkaa ja jo kesällä paikat oli myyty. hinnat tuskin ovat kovin halpoja tuohon aikaan, eli muutaman kympin säästö tietää yleensä huonompaa hotellia, mutta kukin haluamallaan tyylillä. toivottavasti teitä onnistaa!


    • Tinde

      Lokakuussa on tarjonta yleensä myös pienempää, kun kesämatkat loppuu ja talvimatkat ei oo alkanu. Välimerellä on lokakuussa vielä ihan lämmintä.

    • äkkilähtö

      Äkkilähdöt ovat meillä onnistuneet upeasti, mutta tämän ihanan sateisen ja viileän kesän jäljiltä lomia ei tarvitse myydä ale hinnoin -ainakaas koulujen lomien aikaan. Teimmekin poikkeuksen äkkilähtöjen suhteen, varasin eilen neljälle matkan Sharmiin vk 42 ja onneksi löytyi viel paikkoja. Täysin listahintaan, mutta pääseepä ainakin lämpöön ja aurinkoon!

    • syyslomailija

      Matka on nyt varattu.. en tiiä olinko hätäinen, mutta pakko päästä lämpimään!!! Eli en ottanut riskiä että joudutaankin jäädä rannalle ruikuttamaan, kun kaikki matkat on jo mennyt. Kiitos siis teille positiivisesta hoputtamisesta!!:)
      Ainakin lähestulkoon listahintaan sitä syyslomalla lähdetään Puerto Ricoon, eli tämän opiskelijapariskunnan on kai syytä vaihtaa näkkäri-vesilasi-linjalle joksikin aikaa..
      Matka oli markkinoiden halvimpia siltä ajalta, ja lämmintä varmasti riittänee. Toki kanaria on oikea turistirysä ja kliseisempääkin kliseisempi matkakohde, mutta ekaks matkaks varmasti ihan ok. Thaimaat, Hawaijit, Kuubat ja muut unelmat kerkiää käydä läpi sitten kun on iso ja rikas!! =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2362
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe