Ketään, jolla on Hopealoimun lämmönvaihdin + takka ja Ecowatti?

lämmönvaihdin

Kaipaisin "vertaistukea" tai keskusteluseuraa kyseisestä yhdistelmästä. Meillä siis kyseinen yhdistelmä, eikä olla oltu hirveän tyytyväisiä toistaiseksi tuohon lämmönvaihtimeen. Siis vesi ei lämpene riittävästi, vaikka miten takkaa poraa. Eli löytyiskö täältä ketään keskustelemaan asiallisesti täällä tai esim. sähköpostilla?

Kyseisen firman antamiin yhteyshenkilöihin en luota, koska veikkaisin heidän olevan jotain tuttuja tms tai muuten vaan kotiin päin vetäviä.

8

2552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lämmönvaihdin

      Niin ja siis niitä kysymyksiäni.

      Eli miten koette tuon Ecowatin puskurisäiliön veden riiittävän, toisin sanottuna kun takkavalmistaja suosittelee tuohon 300-500 lirtan varaajaa. Tosin hän suositteli myös Ecowattia.

      1-2 pesällistä pitäisi tuotta 11 kwh. Meillä poltellaan joka päivä 2-4 pesällistä riippuen ulkolämpötilasta. Ja erilaisia kokeiluja on tehty pelkällä Ecolla, Eco lisälämpö ja sitten pelkällä sähköllä. Kesällä meillä on kulutus luokkaa n. 25 kwh per päivä, kun takkaa tai lämmitystä ei käytetä (paitsi pesutiloissa). Talvella se on Eco lisälämmöllä luokkaa 60-120 kwh päivässä ja pelkällä Ecolla päästään tuohon samaan mitä kesälläkin. Tosin ne huoneet, joihin pumpataan vaan lattialämmityksen vettä eikä takka säteile sinne saakka, ovat melko viileitä (jopa n. 16-19 astetta). Muuten takan läheiset huoneet ovat noin 23 asteisia.

      Laitteisto laitetaan päälle 10 min takan sytyttämisestä. Miten teillä?
      Sen jälkeen laite alkaa pukkaamaan noin 70-100 asteista ilmaa (nyt säädettiin uudelleen ja pukkaa hieman lämpimämpää ilmaa). Ja laitteisto "vaihtaa" sen noin 50 asteiseksi vedeksi. Joskus hieman kuumempaakin. Kuitenkin ilmeisesti joku menee jossain vaiheessa vikaan, sillä lämminvesivaraajassa ei juuri koskaan nouse veden lämpötila yli 20-25 asteen. Tokihan tästä lähtee vesikiertoon vesi, mutta ollaan myös jonkun verran seurattu näitä lämpötiloja silloin kun vesikiertoa ei tapahdu tai sitä tapahtuu vain vähän.

      Pumppu toimii 10-40 prosentilla. Tuolloin kun se on kymmenellä, niin käytännössähän se ei enää kai pumppaa eli laitteen on voinut jo sammuttaa. Putkistossa on ehkä ilmaa ja nyt siihen pitäisi asentaa kai joku venttiili. Tämä varmasti hidastaa veden kiertämistä.

      Lämmönvaihtimeen tehtiin uusia säätöjä pari vko sitten ja pari päivää se pumppasi lämmitä vettä varaajaan siten, että varaajan lämpötila jopa nousi sinne 50 asteeseen, mutta sitten sekin taas loppui kuin seinään.

      Että ihan käyttökokemuksia kaipaan tyytyväisyydestä ja erilaisista lukemista.

      • minävaantaas

        varaajan vettä sillä takalla pitää lämmittää, ei kiertovettä. säädöt tahi kytkentä päin seiniä! jopa testaamani latvialainen vesitakka lämmittää helposti 500L puskurivaraajan 70 asteiseksi, eikä maksanut kun 1200e rahti.


    • lämmönvaihdin

      vastaukselle "minävaantaas"

      No siis joo. Eihän se tietenkään pukkaa sitä takasta tulevaa vettä kiertoon, mutta mun järjenkäytöllä ja logiikalla se vaihdin pukkaa sitä vettä sinne samaan varaajaan, jonne myös koko ajan tulee lattiakierrosta vettä. Säätöjä tai kytkentöjä tässä on epäilty, kuten montaa muutakin asiaa ja ilmeisesti tosiaan nyt on varmistunut se, että tuolla laitteistossa on ilmaa, joten vesi ei pääse kiertämään. Mutta käyttökokemuksia muilta kaipaan. Hopealoimulla kun kehutaan systeemi luonnollisesti maasta taivaisiin.

      Ja joo, eihän sitä tietenkään kukaan ostaisi toimimatonta systeemiä mielellään, mutta kun eihän näitä voi etukäteen tietää että latvialainen on paras ;)

      • minävaantaas

        en tiedä mikä on 'paras' mutta ainut verrokkini on tuo latvian peltikasa...
        jossa ei ilman esilämmitystä vaan integroitu lämmönvaihdin (kuin puukeskuskattila).


      • Kamalaa
        minävaantaas kirjoitti:

        en tiedä mikä on 'paras' mutta ainut verrokkini on tuo latvian peltikasa...
        jossa ei ilman esilämmitystä vaan integroitu lämmönvaihdin (kuin puukeskuskattila).

        Hopeeloimusta todella pettynyt


    • PepsiMoto

      Selvisikö tämä asia ja saitko systeemit toimimaan?
      Itselle on tulossa sama systeemi ja kiinnistaa siis sen toimivuus.

    • raksaaja

      Naapurista purettiin vastikään 10v vanha Hopealoimu takkaleivinuuni.
      Tiedä sitten onko laatu parantunut sittemmin.

      • raksaaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45129
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25941
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9687
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9041
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      80
      8445
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      56
      6068
    Aihe