Talon laatukansio

jette jouma

Lopputarkastuksesta tuli hylsy. Talon laatukansio oli puutteellinen. Sinne olin kyllä kerännyt kaikkien laitteiden ohjeet yms. Rak.valvojan mielestä sinne pitäsi vielä saada kaikkien rakennusmateriaalien kelpoisuus sertifikaatit. Niitä kuulemma olisi pitänyt repiä esim liimapuupalkeista irti. Myös laastipussukoista, raudoitteista, suodatinkankaista, salaojarakenteista, kattotiilistä, eristeistä, levyistä, ikkunoista, ruuveista ja nauloista olisi pitänyt olla sertifikaatit ja hyväksymis ce-merkinnät yms. Sitten vielä lvi ja sähkö puolen materiaaleista olisi pitänyt olla täydelliset kelpoisuusmerkinnät.

Voiko tämä olla totta?? Saan kyllä jostain eristeistä ja ikkunoista äkkiä jonkinlaiset sertifikaatit netistä tulostettua, mutta suurimmasta osasta sellaista ei ole edes mahdollista saada. Kaiken lisäksi rakennusporukka heitti ohjeet sitä mukaa roskiin, kun asennukset eteni. Puutavaroiden yms laatumerkinnät nyt repesi ja mureni varmaan ensimmäisen sateen aikana. Eikä niitä tullut kyllä mieleen säilyttääkään, oli hiukan muutakin ajateltavaa tuolloin, kuin etikettien repiminen jostain sahatavarasta. Kaiken lisäksi ei minulla ole juurikaan hajua, minkä laatuisia laitteita lvi-mies ja sähkäri on asentanut, olen kyllä luottanut siihen että ammattimiehet osaa hommansa. Soitin toki putkimiehelle, joka oli myös kvv työnjohtajana, näistä laitteiden sertifikaateista, tämä vaan nauroi ja sanoi että s a a t a n a sellaisia koskaan oo tarttenu. Vieseriä ja uponoria nuo suureksi osaksi on, mutta eipä netistä mitään löydy, esitteitä kummempaa. Sama juttu sähkärin kanssa, ihmetteli kanssa asiaa, että ei ole ennen kukaan tuollaisia häneltä kysynyt, ja sanoi että kaikki on ammattilaisten tarvikkeita ja HYVIÄ, käski kirjoittaa kynällä tuotemerkit ja silläsipuli.

Nooh, täytyy yrittää jotain keksiä tuonne laatukansioon. Sanoi se rak.tarkastaja toki, että jälkeenpäin niitä on hankala saada, että kun nyt edes suurin osa jotenkin sinne kansioon saataisiin. Sitten vielä kehtasi palotarkastaja valittaa kun vaahtosammutin oli kodinhoitohuoneen komerossa telineessä. Olisi kuulemma pitänyt olla näkyvällä paikalla, mieluummin olohuoneen seinällä. Ymmärrän tämän jossain sairaalassa tai julkisessa tilassa, mutta s a a t a n a omakotitalossa, ei p e r k e l e. Ja hienoon valkoiseen röpöpintaiseen savupiippuun olisi pitänyt muka se RUMA peltinen ce-merkintä läpyskä ruuvikiinnittää, mieluiten vielä julkisivun puolelle että varmasti näkyy. Plus että terassillani on koko 8m matkalla olevat rappuaskelmat, olisi kuulemma ollut suotavaa olla käsijohteita 2m välein, ja jonkinlainen invaluiskakin, vaikkei invaliidejä vielä ollakaan. Tottakai invaluiska tehdään jälkikäteen sitten kun talossa on invaliidejä. En tiedä menikö tarkastajalla julkiset ja yksityiset tilat hieman sekaisin. Aaargh.

1

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tää on provo

      tää on provo.
      ei savupiippuun saa ikinä kiinnittää mitään ruuveilla!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3245
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2197
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1810
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe