meille hiiriä?

dodosorsa3

Eli haluisin tietää oonko sopivahiirien omistajaksi!
Vähän tietoja:
2 gerbiiliä
1 pupu
koira(kultainen noutaja/ei koskaan siellä mis noi edellä mainitut

5

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiirumamma

      Hei! Itse olen sitä mieltä, että pystyt ottamaan minkä vain lemmikin, jos on aikaa ja vaivaa ja pystyy täyttämään lajille tarkoitetut vaatimukset (jos jaksat hoitaa koiran, niin miksei pari hiirtäkin meinisi?). Kaikkien pienjyrsijöiden hoitoon kuuluu melkein samat asiat, eli ruoka vesi, lelut, seurustelu, häkin puhdistus ym.. Itselläni on nyt 7 hiirtä, 2 poikaa ja 5 tyttöä isossa dunassa (70x40). Mitä tuo hiiriä 2/3 tarkoittaa? Pieneen dunaan menee kuulema 4 hiiren lauma, mutta itse pidin sellaisessa vain 2 hiirtä. En tiedä missä päin asut, mutta välillä löytää virallisten sekä epävirallisten kasvattajien ilmoituksia hiiristä. Miksi laitat turveseosta kesyhiirille? Itse olen kuullut että ainoastaan afrikkalaisille kääpiöhiiruille laitetaan sellaista. En suosittele laittamaan, pistä vain kaupasta ostettua purua (kutteri lienee liian kovaa..)! Koska asumuksesta tulee noin iso, riittää varmaan kerran viikossa siivous. Minkä ikäinen olet? Ja jaksatko hoitaa vielä hiiriä entisten lemmikkiesi lisäksi??

    • Sedä

      Kyllä turvetta (ja turveseosta) ihan perushiiruillakin käytetään, se pitää kuulemma ainakin hajuja paremmin ja onhan se hiirille paljon luontaisempi alustakin kuin puru ;)

      "Ihan tavallinen puru" on juuri nimenomaan kutterinpurua. Toinen vaihtoehto on sit joku sahanpuru-tyyppinen joka pölyää aivan liikaa ja jota kukaan tuskin enää eläimillään käyttääkään.

      Mut mikäs siinä jos varmasti jaksaa siivoilla ja on varaa hoitaa.

    • hiiren ostäjalle

      Hiirten häkit tulisi pestä kerran viikossa hajuntakia.jos olet tottunut syli eläimiin niin hiuri ei sovi sinulle.jos et kestä lemmikkisi kuolemaa niin älä osta hiirtä.välillä on hyvä että hiiri elää niin vähän kun sutten kun se kuolee ei sure niin paljon kun se elää niin vähän.jos sinulla on esim 3hiirtä ja haluat lisää osta 2samaa suku puolta olevaa hiirtä koska muutensillä ei olee puolus.tajaa.
      hiiret ovat lauma eläimiä eli osta vähintään kaksi hiirtä.tytöt tule vat paremmin toimeen . Hiiren purema on vaarallinen siitä voi tulla veren sokeri

    • huoh1

      Hiiren purema vaarallinen ja siitä tulee mikä..??? no mun pitäis varmaan olla kuollu jo monta kertaa :D poikahiiret joskus nappassu niin et on verta tullu ja sormi ollu päiviä kipee, mut ei siitä mitään tule!

    • Sedä

      Verensokeri :'DD Ei kesyhiiren puremasta mitään tule, paitsi haava. Niillä kun ei ole mitään muita tauteja kuin mitä omistaja on ite niille kiikuttanut. Ulkoilevan koiran purema on paljon vaarallisempi.

      Oletko muuten hiiren ostäjalle kuullut oman tekstin oikoluvusta typojen varalta ja suomen välimerkkisäännöistä? ;) Pari pilkkua ja ees isot kirjaimet lauseen alussa vois auttaa ymmärrystä aika paljon :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2033
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1737
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      947
    Aihe