ssa,,,
Avioliitto on AINA miehen ja naisen välinen asia, siis normaali perhe, josssa lapset syntyy ja kasvaa on aina naisen ja miehen juttu,
on olemassa jos rekisteröinti ja testamentit muille suhetille turvaamaan mahdollinen omaisuus ym.
eduskunnassa on paljon muita tärkeämpiä asioita joita pitäisi siellä hoitaa, kuten vanhusten hoidon turvaaminen, siinä kans sekoillaan eikä mitään järkevää ole saatu aikaan,
Avioliitto on AINA miehen ja naisen välinen asia, siis normaali perhe, josssa lapset syntyy ja kasvaa on aina naisen ja miehen juttu,
on olemassa jos rekisteröinti ja testamentit muille suhetille turvaamaan mahdollinen omaisuus ym.
eduskunnassa on paljon muita tärkeämpiä asioita joita pitäisi siellä hoitaa, kuten vanhusten hoidon turvaaminen, siinä kans sekoillaan eikä mitään järkevää ole saatu aikaan,
Vastaukset 34
Vanhimmat
tulee tapahtumaan ?
suomessa tehdään aivan järjettömiä lakeja,
ihmiset on sairaita kun älyttömiä lakialotteita ollaan vaatimassa,
seuraava HULUUS on turkistarhauksen lopettamis vaatimukset, HAH ,
nämä tyhmyrit ei ajattele kuinka paljon tulee TAAS työttömyyttä lisää, ja valtion tulot vähenee,
suomi on hullujen valtakunta, ja tulos politiikassa on sen mukaista
jos kaikkin omituisiin vaatimuksiin suostutaan,,
aikoinaan EMUUN liityminen oli hulluuden huippu tuotos mitä ikinä suomen päättäjät ikinä on tehneet suomen kansan vahingoksi,,
Kyllä lapsentekoon mies ja nainen tarvitaan jos asia hoidetaan luonnollisesti. Muumi-mukia olen kuullut joidenkin käyttäneen?
Kaksi toistaan rakastavaa aikuista ihmistä voi mennä vaikka vihille jos haluavat, vaikka samaa sukupuolta olisivatkin.
Eduskunnalle olisi tärkeämpääkin pohtimista, siinä olet oikeassa.
Avioliitolla ja lapsilla on yhtä vähän tekemistä keskenään kuin lapsilla ja haikaroilla.
Samasta lähteestä syntynyttä puppua.
Täsmälleen, kehitystä onneksi ei hourupäät pysty estämään. Maailmassa on lapsia... ne eivät ole sinun tai minun , he ovat meidän kaikkien
Avioliiton monopolinen valta hajotetaan, se on parhautta.
Rakkautta ja yhteistä välittämistä lisää.
ät,,,
NAURETTAVA lakialotus TAAS, ihmisluonnon vastainen,
toivottavasti se ei koskaan tule voimaan,
No luonnonvastainen voi olla vaikka pitzan syönti, jos joku fanaatikko niin keksii väittää..
Jahas, mistäs lahkosta sitä ollaan?
Ikisinkut lisääntyy kun avoliittoihinkin tuodaan laki määräämään omaisuudenjakoa. Näillä kilometreilla en enää ala omaisuuttani jakamaan kenenkään kanssa eron tai kuoleman sattuessa.
http://www.asianajot.fi/DowebEasyCMS/?Page=NaytaUutinen&NewsId=33
Olen kyllä serkun tyttärelle sanonut, että kippaa se haiseva äijänrutjake sieltä omasta asunnostasi mäjelle, kun ei se edes töitä viitsi hakea. Likka sitä elättää, eikä rutjake tee muuta kuin makoilee sohvalla.
Kun jalka katkeaa irti-poikki, on tuloksena eunukki.
Jos mies on ulos-vetäjänsä kaltainen, on hän tuhka-muna.
Kun mies sortuu toisten miesten mielestä toisen miehen naiseen, tekee hän naisesta noidan.
Kun nainen sortuu toisten naisten mielestä väärään mieheen, on hän miehen mielestä suloinen, pikku kulta.
Naisten mielestä taas mies ei ymmärtänyt sortuneensa väärään naiseen, vaan ottaneensa karseen ämmänläyskän.
Sanat ovat vanhoja, äiti, isä, avioliitto, perillinen, morsian, sulhanen.
Vanhat sanat kertovat tasan-tarkkaan mitä niillä on aina ymmärretty.
He, jotka tuntevat olevansa yhteiskunnan normeista ulkona, pyrkivät vääntelemään noita perus-sanoja, toivoessaan olevansa terveitä ja oikeita.
Jos minä 63V., tuntisin yht'äkkiä olevani jotenkin poikkeava vanhoista merkityksistä, tuntisin oloni sairaaksi.
Menisin heti hoitoon, jos tuntisin muuttuneeni kovasta kudista runo-pojaksi.
Hyi olkoon!
Ai niin, avioliitto voi muuttua neutraaliksi, mutta neutraali-avioliittoa ei voi alkaa, koska senlaista ei, kertakaikkiaan voi olla.
H.
Olen onneksi ehkä yksi kehityskelpoisimmista palstakirjoittajasta. Minulla on oppivainen ja ymmärtäväinen mieli.
Olen tutustunut viehättävään homopariin. Silmäni ovat auenneet tajuamaan, että homous on luonnollista. Heterot elävät omaa luonnollista elämäänsä ja homoparit omaa luonnollista elämäänsä. Tunteet ovat molemmissa hyvin yhteensopivissa liitoissa samat ja tunteen nimi on rakkaus ja toistensa kunnioitus.
Eletään ja annetan erilaistenkin kun mitä "minä itse" olen elää. Älkäämme ottako ongelmia sellaisia, jotka saavat vain vouhkaajan itsensä raivoon.
"sulkakynäni"
Jotenkin olen ilahtunut, että kommenttini sai sinut raapustamaan.
Ilahtuneenpi olisin ollut, jos olisit kertonut latteuksia enemmän omista ajatuksistasi.
Kommenttisi termit ovat liian tavanomaisia, yleisiä ja paljolti kopioituja.
Voi kunpa ainoat ajatuksesi eivät olisi vain tässä kommentissasi.
H.
En ole tykännyt juurikaan sinun ajatuksistasi joten olen päätynyt käyttämään vain ja ainoastaan omia ajatuksiani, omia elämänkokemuksiani kun raapustan viestejä tänne.
Olet jämähtänyt paikoillesi, etkä saa ahteriasi irti siitä vanhasta muovisesta tietokonetuolistasi. Sehän hiostaakin ja jos läpiveto ei ole hyvä sisäinen ja ulkoinen ummetus ovat seurausta. Tapahtumarikkaaton elämäsi ei kehitä ajatuksenjuoksuasi.
"Silmäni ovat auenneet tajuamaan, että homous on luonnollista"
Tapahtuiko se silloin, kun se villakoira haisteli persustasi?
Se villakoira yritti naida nahkasaapastani ja siitä on jo noin 30-vuotta. Persustani haistelemaan tulevat kollit ja koirat saavat saappaastani mojovan lähtöiskun ja se kantaa pitkälle aidan toiselle puolen ; ).
Silmäni aukesi viime kesänä. Olen aina hyväksynyt seksuaalisesti erilailla suuntautuneet, mutta olin homoavioliittoja vastaan pidin niitä heterojen välisinä yksinoikeutettuina liittoina. Itseasiassa kun ajatellaan avioliitto kuuluukin avioliittoon, mutta homoavioliitto ei ole enää ole minulle mahdoton ajatus.
Ihan tuon korpin kirjoitus harjoitelmat tuntuu siltä kun perjantaipullo olisi jo tyhjentymässä. Silloin sitä mielikuvitus lentää pilvissä. Akat leikii malliin , no voi sun piirakkaas ja ukot vemputtavat vehkeitä huipennukseen asti. No jos sä pidät näistä touhuista, siitä vaan stradalle, makuja on monia, kukapa kieltää unelmiaan toteuttamasta.
"Suulaakaipavani"
Turhaan sinä minulle olet vihainen.
Ajatuksiani saat raastaa mielihyvin.
Musta tuntuu, että olet alkanut uskomaan minut turhan muoviseksi.
Olet saattanut tulla minua kohtaan väärä-uskoiseksi.
Minä en koskaan ole moittinut sinua.
En ainakaan niin paljon kuin monet muut.
Tovoisin myös, että et minulle kirjottelisi törkeyksiä ilman fiksuja vivahteita.
H.
Älä tunge väliin.
Ei koksaa ennen kello18.00 on ollut periaatteeni mitä tulee alkoholin nauttimisen ajankohdan alkamiseen ; ) Ei koskaan alkoholia suruun, vaan iloon.
Mielikuvitukseni on luojan lahja. Mielikuvituksen puutteessa elävä on puutteessa elävä.
Se oli villakoiran tietoinen valinta.
Kun oli vain kaksi vaihtoehtoa, niin se päätti, että kyllä mä mieluummin tota nahkasaapasta nain.
Avioliittolaki on sellainen millaiseksi se eduskunnassa päätetään.
Ei ongelma ole eduskunta, kirkko se ongelma on.
Kirkko ei avioliittolaista päätä, vaan eduskunta. Ikävä kyllä siellä on paljon uskiksia, joita ei tasa-arvo ole koskaan kiinnostanut.
Aika monessa sateenkaariperheessä on lapsia. Sukupuolineutraali avioliitto tekisi näistä lapsista, jotka yleensä ovat biologisesti vain toisen vanhemman lapsia, juridisesti molempien lapsia. Se tarkoittaisi muun muassa sitä, että toisen vanhemman kuollessa lapsi saisi jäädä tutun toisen vanhempansa hoitoon.
Tosin tilanne on meillä sikäli parantunut muutama vuosi sitten, että ns. perheen sisäinen adoptio on tullut mahdolliseksi.
Aika monessa maassa avioliitto on sukupuolineutraali, muun muassa Belgiassa, Espanjassa, Islannissa, Kanadassa, Norjassa, Portugalissa, Ruotsissa ja Tanskassa sekä yhdeksässä USA:n osavaltiossa.
Olen aivan samaa mieltä siitä, että eduskunnalla on tärkeämpiäkin asioita puitavanaan. Siksi ihmettelenkin, miksi tuhlataan niin paljon ruutia sellaisen asian vastustamiseen, joka ei vaikuttaisi valtaenemmistön eleämään millään tavalla.
"Kaupunkilainen"
"He, jotka tuntevat olevansa yhteiskunnan normeista ulkona, pyrkivät vääntelemään noita perus-sanoja, toivoessaan olevansa terveitä ja oikeita."
H.
Kyllä ennemmin tai myöhemmin tulee varmaan toteutumaan sukupuolineutraali avioliittokin...kokoajan on myönnytyksiä sille jo tullut..ja samalla eräs innokas asianosainen eduskunnassa jo esittää moniavioisuudesta keskustelua..
Moniavioisuus luonnollista luonnossa. Ja ihmisellä tietenkin, koska ihminenkin eläin.
Jos uskoisin huuhaaseen, haluaisin syntyä seuraavassa elämässäni leijona kuninkaaksi. Paras duuni mitä mies voi toivoa. Ei paljon mitään duunia, sen kun lepäileepi. Eukot kaataa peurat, käväsee ite syömässä parhaat fileet päältä. Joutessaan rähisee naapurilaumojen pomojen kanssa reviireistä ja tärkein duuni ois siittää kaikki oman lauman naaraat kerran vuodessa.
Vaan siis. Uskikset on sotkeneet ihmisen kohdalla kaikki asiat, keksineet selibaatin, munkit, nunnat, kehitelleet aatami ja eeva sadun, yksiavioisuuden, elinikäisen avioliiton, ties mitä. Ihminen eläisi aivan eri tavalla luonnostaan.
=DW=
No mikä ettei leijonakuninkaana... mutta meillä ihmisillä kun tuo aivokapasiteetti on kuitenkin kehittyneempi...kuin leijonilla.
Miehenä se on varmaan houkuttava ajatus..moniavioisuus aivan laillisesti...meidän kulttuurissamme nainen ei kuitenkaan halua jakaa sitä rakkautta (huomiota)
olemme mustiksia....
Mikä estäisi sitten meitä naisiakaan naimasta niin monta miestä, kuin mielisimme.
Mahtaisi vain tulla melkoinen itku ja hammastenkiristys, kun moni jäisi ihan ilman, kun me muutamat ihanat hankkisimme mieskaartin omaksemme?
Aivan.. tuota en tullut ajatelleeksi ollenkaan.. mutta aikas " raskasta" se olisi.
Kovvaa hommaa, on ainakin Big Love-sarjassa isillä, jolla on kolme ja puoli vaimoa.
Pilleriä joskus pitää poskeensa pistää, vessan pimennoissa, muistelen.
Tiedä sitten, jos naisena ottaisi kokin, huoltomiehen ja adoniksen, toki kaikki jonkinmoisia sekoituksia kaikista noista.
Ei vaiteskaan, kyllä yksi hyvä minulle riittää. ;))
Moni jäisi ilman jos moniavioisuus hyväksyttäisiin meille. Ennemminkin moniaivoisuus.
Entivanhaan piti uuden papin naida entisen leski, kun tuli seurakuntaan. Jos oli naimaton, nääs.
Oli nuorikko sitten minkä ikäinen tahansa.
Ehkä vaikutti hakijoiden intresseihin?
Jaa jaa... Kun asian paremmin tietää, huomaa että varsinainen paskaduuni tuo urosleijonan ura on.
Naaraat pärjäävät kautta elämän paremmin koska pysyvät laumana. Uros ajetaan murrosiässä ulos porukasta, ja sen jälkeen saa tulla toimeen monta vuotta yksinään tai korkeintaan jonkun poikakaverinsa kanssa kunnes voi edes haastaa jonkun lauman uroksen.
Jos haaste onnistuu, voi säilyä siinä lauman loisena vuoden tai parin verran ja saada onnella yhden jälkeläissukupolven niin isoiksi ettei seuraava kunkuksi tunkeva niitä enää uskalla tappaa. Kun tappio tulee lauman johdosta, kuolema korjaa muutamassa kuukaudessa.
Kokonaisuus on, että urosleijonan elinikä on ehkä kolmanneksen ja enintään puolet naaraiden iästä, ja sekin jatkuvaa tappelemista. Parhaiten selviytyvät ne jotka kimppautuvat jonkun poikakaverinsa kanssa ja pysyvät kaksikkona lauman johdossa pidempään kuin yksinäinen uros. Mutta naimahommat johtavat silloinkin yleensä tappeluihin ja välirikkoon.
Ehkäpä Disney on tehnyt LeijonaKuninkaasta erilaisen hahmon ...kuin mitä oikeasti luonnossa on..
Mielenkiintoisia ovat dokumentit luonnosta...niin ihmeellistä että lumoutuneesti jää katsomaan ohjelmaa.
Oiksohan ihminen käsiittäny elämän väärin ,,,, hymm,,
kautta-aikojen mies ja nainen avioliitossaan on TAISTELLU verisesti vallasta,
siinä on nyrkit heiluneet joskus jopa täys sota, jompikumpi tapaa lopulta toisen,
siis olisko ihmine käsittäny elämän väärin,
Olet oikeassa.
Alkuun on taisteltava, sitten asiat vakiintuu, liitot jatkuvat jos jatkuvat siten että kovempi osapuoli voittaa ja määrää.
Kun ensi huuma menee ohi, taistelu on väistämätön jos toinen osapuoli ei ole kynnysmatto. Sivistyneet tietysti sanovat että eihän heillä, heilläkin on, pahempana vielä.
Kaksi tarpeeksi kovapäistä kun sattuu yhteen, voi tulla pahaa jälkeä.